שתף

מה לרפלקסים ינקותיים ולתנועה שלי כבוגרת? / מילכה לאון

05.01.14

מה בין רפלקסים ינקותיים ותנועת אנשים בוגרים?

זה בטח נשמע משונה. לא? כלומר, באמת, מה לתנועה שלי כאדם בוגר, ובוודאי אם אני רקדנית/ מורה ליוגה/ מתרגלת צ'י-גונג, שחקנית/ אמנית קרקס ועוד- ולרפלקסים של תינוקות? רפלקסים, זה הדבר הזה שאצל התינוקות כל הזמן בודקים כדי לראות שהם נעלמו. לא?!!


אז, זהו...שלא. בדיוק ההפך. רפלקסים הם תנועות אוטומטיות, לא רצוניות, הנשלטות על ידי מרכזים נמוכים במוח (בעיקר), הם מגנים על הגוף, ומהווים בסיס להתפתחות מוטורית ומנטלית. בעזרת פעילות רפלקסיבית משיג התינוק אינפורמציה על גופו ועל סביבתו. בתחומי ההתפתחות המוטורית מקובל לחלק את התנועות האוטומטיות הינקותיות לשלוש קבוצות עיקריות: רפלקסים "פרימיטיביים", "רפלקסים של יציבה" ותנועות סטריאוטיפיות, שהן תנועות ריתמיות החוזרות על עצמן ונשלטות כנראה על ידי מרכזים נמוכים במוח.

 

בעבר, היה מקובל לחשוב שהרפלקסים הם מעין "אבן דרך" פרימיטיבית בדרך להתפתחות "הדבר האמיתי", התנועה הבוגרת, ובדקו בעיקר את "היעלמותם" של הרפלקסים, על פי תחנות זמן שונות. היו אף שסברו כי יש לדכא רפלקסים, כגון רפלקס היניקה. כיום, יודעים כי תפקיד הרפלקסים הינו לא רק להגן על הגוף, כי אם גם להביא להתפתחות התנועה. הם הבסיס ממנו מתפתחת באופן הדרגתי התנועה המורכבת יותר. וגם את התנועה המורכבת ביותר, ניתן לייחס לאותו בסיס ראשוני. לכן, אחת מהגישות העכשוויות של עבודה קינסיולוגית מתבססת על חזרה אל הרפלקסים הראשוניים, תרגולם בדרכים שונות- פשוטות, ומורכבות יותר. התוצאה היא שכלול של הדפוסים התנועתיים הבוגרים. מפתיע ככל שיישמע, צריך לנסות כדי להיווכח, כיצד משתפרת היציבות בעמידה על רגל אחת, לאחר תרגול זחילת גחון, למשל.


לאחרונה, אני עובדת הרבה עם הרפלקסים, בקורס קינסיולוגיה למחול על בסיס ניתוח תנועה לאבאן, אותו אני מלמדת לקבוצת רקדניות הלומדות לתואר ראשון, ובשיעורי יוגה-פילאטס לתלמידי מחול.
בשיעורים האחרונים הקדשנו זמן מיוחד לתרגול רפלקס ינקותי בשם ATNR = Asymmetric Tone Neck Reflex.
הרפלקס הזה מהווה חלק ממערך הרפלקסים הנמצאים בבסיס היכולת של התינוק לזחול זחילה הומולטראלית= זחילת גחון, ויש לו חשיבות ביצירה וחיזוק קשר עין-יד, קשר הכרחי למוטוריקה עדינה ואחר כך - כתיבה.

הרפלקס מהווה גם חלק ממערך הרפלקסים מתוכם נוצר דפוס התנועה ההומולטראלי, דפוס "חצי גוף", במונחי קינסיולוגיה ולאבאן זהו הדפוס המבדיל בין חצי הגוף הימני והשמאלי. דפוס מרתק זה, שייך מבחינה פסיכו-פיזית לשלב בו אנו לומדים ומתרגלים את היכולת הראשונית של הבדלה בין ימין-שמאל, ועוזר לנו להבהיר לעצמנו את ההבדל בין צד ימין ושמאל. מבחינה "טכנית", הוא מהווה בסיס ליכולת השמירה על איזון זורם בזמן העברת משקל דרך יד או רגל אחת במישור האנכי.


מבחינה רגשית ומחשבתית, הפרדת שני חצאי הגוף מחזקת את תהליך יצירת דימוי הגוף האישית ותומכת ביכולות למידה. הפרדה זו גם מפגישה את התינוק בפעם הראשונה עם רעיון הבחירה בין שתי אפשרויות מנוגדות: שמאל-ימין/ טוב-רע/ יש-אין, ועוד. דבר מעניין הוא, שאצל חלק גדול מליקויי הלמידה, נגלה קושי בהתארגנות תנועת הגוף ביחס שבין צד ימין ושמאל.

תרגול הרפלקס נראה כמו שחיית גב "על יבש", בלי להתקדם מילימטר. כלומר, בינינו - יש לו את כל הפוטנציאל לגרום למתרגל אותו להרגיש מטופש לגמרי. ואם אתה רקדן הרגיל להתאמן על שלושה פירואטים- על אחת כמה וכמה...

וראו זה פלא!!
להלן כמה מהתגובות שקיבלתי מתלמידי מחול בקבוצות שונות, ברמות מחול שונות ובהפרש גילאים ניכר בין תיכון לתואר ראשון:

"התרגול הזה גרם לי להרגיש תחושת סיפוק והישג"
"לאחר שביצעתי כ- 20 חזרות, התחלתי להרגיש הקלה."
"מילכה, את לא יודעת מה זה עשה לי, אני מרגישה מה זה רגועה עכשיו" (תלמידה בעלת קשיי קשב וריכוז)".
"נורא מצחיק לכתוב את זה אבל זה ממש גורם לי להתרוממות רוח ותחושת סיפוק גדולה. התרגיל הזה יוצר אצלי איזון נפשי שבהחלט היה ניכר...".
ועוד.
ותאמינו או לא, אבל כשחזרנו אחרי תרגול שחיית הגב לנסות תרגיל שיווי משקל כח ומתיחה מיוגה -
גילינו שיווי משקל, קלות ונינוחות, שלא לדבר על גמישות שלא היתה שם 10 דקות קודם, כשביצענו את אותו התרגיל בדיוק.

האושר הזה, כשזה עובד לך בקלות ובדיוק.
אני מודה, שלחלק מהתגובות, אפילו אני לא צפיתי. מדהים!!

שם הכותב: מילכה לאון
אודות הכותב: אני עוסקת שנים רבות בקשר שבין תנועה-רגש –חשיבה והבעה. בעלת תואר שני בניתוח תנועה לאבאן, מרצה מצליחה ומוערכת בתוכניות לימוד שונות – בתחומי המשחק והמחול, וגם בקורסי הכשרת תרפיסטים באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל כבר למעלה מ-20 שנה. השתלמה בהנחיית קבוצות. מנחה בשיטת EFT ובשיטות תנועתיות-אנרגטיות נוספות. עובדת עם קבוצות ויחידים.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©