שתף

האותיות-ריקוד חדש / גילה ניסן

23.02.14

אני האשה שעזבה את ארץ הקודש ומצאה את אלוהים בעיר המלאכים. נטשה את מולדתה ואת בית הוריה ואת מגש הכסף והלכה אל המקום אשר הראו לה. מפליא ששמי לא היה אברהמה. לפעמים התפתתי לאמץ את השם: ג'וספה חסד. כל זמן מסוים חשבתי שעזבתי בגלל סיבות מסוימות ושונות מאלו שהיו לפני כן. למדתי להתבונן. ההבחנות הללו נהפכו לתהליך מתמיד של התחדשות.

 

סיפור חיי סלד מתויות ומסגרות, צריך היה לעזוב אותו לנפשו. אז בסוף עזבתי אותו לנפשו. כך הוא התחיל לספר לי על עצמו ואני מקשיבה. קשב הוא תיקון. הבנתי שאני חייבת לתת לו להנחות את הדרך ושעלי לשרתו כי הוא המורה. בשביל ההכרות הזו עבדתי. לעבודה הזו אפשר לקרוא עבודת הקודש. היא עידנה את פנימיותי. ועשתה לי סדר בכל מה שניקרא 'אני'. יום אחד יכולתי בלב שלם לומר הודיה ליקום או למי שמתבונן בי ומשמש עד למסעי אל המקומות האחרים. המישהו הזה הוא בלשון רבים. האמת שצמחה היתה פשוטה, אני לא לבד בשום מקום ובשום זמן. אפשר אם כן לקרוא למסע חיי חניכה אל זרם חיים חדש.

 

זרם שמתחדש כל הזמן וקשור למרחבים שמגלים את עצמם אלי כאשר אני קשובה. אני ניכנסת אליו ויוצאת ממנו ולפעמים הוא ניראה כמו ריקוד טנגו או ריקודו של שיר השירים שבו שני הנאהבים מחפשים זה את זה, מוצאים זה את זה, ניפרדים זה מזה ושוב עורגים זה לזה. תמיד. כי אלו הם כיסופים אל הנכון. ואפשר לקרוא לריקוד הזה גם בשם לכה דודי כי גם שם הנאהבים קוראים זה לזה ומעוררים את האהבה עד שתחפוץ. כל הניסתר ניסתר כדי להתגלות. כי בהתגלות יש פליאה רדיקלית וזה מה שאלוהים רוצה שנרגיש. הוא קורא לזה טוב. הטוב הזה מצריך עבודה מסוימת. איך להפוך ממילה לחוויה. חויה שלמה ומשלימה. כי באנו לכאן להשלים את עצמנו.

לכן ביום אחד, העדים לחיי הגיעו. ביום קיץ אחד ואמרו לי בפשטות: משימת הנפש שלך ללמד את האותיות. נתבהלתי עם תענוג לא ברור. אני כבר עוסקת ברוחנית של השפה ובתורות השמות. אותיות הם אמרו. רק האותיות גופן. לפני שנהפכו למילים. האותיות כאבני היסוד של המילים. של העולם. נסחפתי אל הבשורה. סיפור חיי חושף את העדים. הם לובשים עור וגידים, נעשים יותר מקובלים. עלי.

 

הם התחילו ללמד אותי דברים על האותיות שאף פעם לא שמעתי בכל מוסד לימודי רשמי. וברבים למדתי. דברים שבתחילה גרמו לי להיות קצת כ'חולמת' ואפילו להיות זמן מה במקום של כבדהו וחשדהו, נהפכו לדבר אחר. עם הזמן נשארתי ה'חולמת' אבל הספק נעלם ואת מקומו תפסה חוויה של ריחוק מסוים ממה שאני שומעת את עצמי אומרת בשם האותיות.

 

אני אומרת דברים שלא שמעתי את עצמי אומרת לפני כן. זה לא חומר שזכרתי מלימודי האקדמאיים ושעכשיו אני חוזרת עליו, זה חומר חדש לי. אני מפתיעה גם את עצמי. האותיות פועלות כשמן, כ'אותות ומופתים'.

 

אני מתחילה לדבר עליהן ולפתוח את עצמי ואחרים מסביב לקבל אותן. האותיות מאצילות את כוחן הקוסמי על כל מי שמוכן לשמוע אותן. זו קבלה מתחדשת. אינני יודעת מראש על מה אני עומדת לדבר. נכנסים למרחב מסוים עם אנשים מסוימים והן משפיעות. אני תמיד שם עם הרגשה של אחריות ומסירות נפש ואסירות תודה.


ברור שהאותיות באות מהזוהר הקדוש אבל עכשיו הן מאוד נגישות, ישירות, קלות להבנה, פשוטות לתפעול, עמוקות ואינטימיות. כמו כל כוח שמאציל אלוהות וקדושה, הן תמיד חיוביות- אין בהן כל שלילה. כדי לעבוד איתן יש שוב לעזוב לרגע את הידוע והמוכר. את הלימודים שפיתחו את המחשבה השכלתנית הלוגית שבנו. כבר קיבלנו משם די והותר. עכשו אנו מתבקשים להפתח ולקבל דגש חדש, רגישות חדשה.

 

לקבל יכולת של שימוש בהדמיה תוך שימוש בצבע, בצורה, בתנועה, בצליל ובשקט. שימוש בגישה שמדגישה זרימה, קלילות והתרחבות של תפיסה. כל זה מלווה ברגש של שעשוע כלפי הלא נודע. האין סוף. זה מכין אותנו למיקום החדש של עצמנו לגבי מציאותם של הניגודיות והסתירות שבחיים. לגבי הקונפליקטים. הדואליות. לגבי מציאותם הבלתי נמנעת.

כיצד להפוך אותה למציאות של ניגודים שמשלימים זה את זה. כיצד להיות כוח מפשר. מה שנולדנו להיות. איפה הזכרון של הידע לשוב להתכווננות עם עץ החיים. זה שבתוכנו אנו. כל זה מצריך שימוש בחלקים האחרים של המוח. זה ריקוד חדש. להפוך את הניגודים למשלימים. במו ידינו. במו דמיונינו. לשנות מציאות. לא כקוסמים אלא כאנשים מודעים שמשתמשים בחומרי קסם. זה לימוד חוויתי מחודש של המילה טוב.
המוסיקה לריקוד החדש כבר נישמעת באויר.

כל הזכויות שמורות לגילה ניסן

שם הכותב: גילה ניסן
אודות הכותב: גילה ניסן ילידת תל אביב מתגוררת בלוס אנג'לס משנת 1974.עוסקת בהוראת מיסטיקה של האותיות, מדיטציה, בכתיבה עיונית, ספרותית ובשירה. ניסן מנחה סדנאות וריטואליות.עבודותיה מופיעות במגזינים, אנטולוגיות וספרי שירה. PARABOLA,13 LA Poets,ONTHEBUS , Psifas באתר wwwThehebrewLetter.com ועוד. בשנת 1993 זכתה במקום ראשון בתחרות על שם מרים לינברג לשירת שלום בישראל. בוגרת אוניברסיטת תל אביב,ישיבה בחוף המערבי, האוניברסיטה למדעי היהדות בלוס אנג'לס.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©