שתף

סוד האהבה וסוד המוות / אוהד אזרחי

25.06.18

מיניות האדם היא מסתורין גדול. יש בה את היכולת להביא אותנו לתחושות ההתעלות הגבוהות ביותר, המלוות בעונג רב, אך יש בה גם את היכולת להביא סבל, אומללות ויסורים גדולים על בני האדם.

מיניות האדם היא מסתורין גדול, אך היא חלק מהמסתורין הגדול יותר של הטבע, של המציאות כולה, של הסוד החיים - הנולדים רק מתוך זיווג הזכר והנקבה - ושל סוד המוות, בו נפרדים היסודות מחדש, הגוף חוזר למיחזור ברחם אמא אדמה, ו"הרוח תשוב אל האלהים אשר נתנה" (קהלת).

אלו באמת הם שני הדברים הגדולים אותם באנו ללמוד בעולם הזה: את סוד האהבה ואת סוד המוות. או בלשון אחר - כיצד לייחד וכיצד להיפרד. כיצד להביא אינטימיות נכונה לכל רגע - כזו שמרבה אהבה בעולם - וכיצד להיפרד מדברים שעימם היה לנו קשר - מקומות, חפצים ואנשים, כי נהר המציאות זורם, ולא ניתן לעצרו.

סוד המוות איננו סותר את סוד האהבה - להיפך - מי שיודע את סוד המוות יודע לאהוב עמוק. הוא יודע ליחד באהבה ולהיפרד מאהבה. הוא יודע למשל ל"התגרש" מאהבה, ממש כשם שהוא יודע ל"התחתן" מאהבה. מי שיודע את סוד המוות יודע את סוד החופש, ואין הוא בורח ממחויבות לחיים. הוא מסוגל להיות חופש. הוא יודע בעצמותו כיצד הכל מתכלה וחוזר אל האין. כל המבנים הפיזיים, המחשבתיים והחברתיים - כולם מתכלים והולכים. הוא יודע זאת היטב ולכן אין הוא נבהל, והוא מסוגל להיכנס אל החיים במלוא אונו, ולהוסיף בהם אהבה - אהבה הבאה ממקום של חופש חסר אשליות - ולכן היא מרבה את החירות.

מי שנבהל מהמוות נבהל מהחיים, ולכן הוא מדחיק הן את המין - יוצר החיים - והן את המוות - מסיים החיים - מתמונת עולמו. רבות המשפחות בהן אין מדברים לא על מין ולא על מוות, כי שניהם אוצרים בחובם מסר מאיים ולכן הם נחשבים לנושאים לא מנומסים משהו, ובטח שלא חושפים אותם בפני הילדים...

ככה נראית גם החברה שלנו, צרכנית הבשר והסקס. הבשר המובא נקי וקפוא בעטיפת צלופן, מבלי להתמודד עם המראות הקשים המביאים את הבשר לשולחננו, והסקס המצונזר, המודחק, המונכח רק בסוד, בבושה, באפלה, או בבדיחות גסות ופורנוגרפיה חצי-אסורה.

ועל זה כבר נאמר בפרקי אבות: "דע מאין באת ולאן אתה הולך... מאין באת - מטיפה סרוחה (מיחסי מין), ולאן אתה הולך - למקום עפר רימה ותולעה". החיוב הרוחני של פרקי אבות הוא לדעת היטב את שני הקצוות - את תחילת החיים וסיומם, ורק כך ניתן לקיים באמת גם את המשך הדברים: "ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון - לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא".

כדי לחיות חיים מלאים לפני האלהים יש לדעת, לדעת בעומק, את המין ואת הקבר. את רחם האישה ואת רחם האדמה.

רבים מנסים לקיים חיים רוחניים "מנומסים יותר", חיי רוח שלא מדברים על הדברים הללו, ולא מטפלים בהם, כאילו אין הם קיימים. אך להבנתנו יש לתת דין וחשבון מלא על המיניות שלנו ועל הפרידות שלנו - לפני האלהים. "לתת דין וחשבון" מובנו להבחן בפני נקודת האמת כמה חופש וכמה אהבה היו בכל מעשה שעשינו בעולם. האם הוספנו חופש ואהבה או שמא הוספנו רק עוד הצמדות ועוד פחד?

כדי לעשות זאת יש לפתח ולפתוח את תורת האהבה, זו שגורמת להשראת השכינה. ולכן יש ללמוד את סוד הזיווג הקדוש. אך יש ללמדו לא "מחוץ לחיים", כאילו הן מתקיים בעליונים בלבד, אלא בתוך החיים, כדי להביא להשראת השכינה "בתחתונים" (תרתי משמע).

לשם כך יש לדעת כיצד מתרחש הזיווג הקדוש בין היסוד החודר והיסוד המתמסר: היסוד החודר מאהבה, והיסוד המתמסר מחופש.
וזהו - "סוד הכרובים"...

הרב אוהד אזרחי:

מורה להתחדשות יהודית, מייסד שיטת Kabalove והוצאת הספרים דופן" 
www.kabalove.net

www.dofen.co.il

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©