שתף

על רווקים וחברים טובים / שלי ברעם-מירוז

23.02.14

כולם מסביבי הבטיחו שגם לי זה יקרה יום אחד. יום אחד יהיה לי בן זוג נפלא ואוהב. גם אני אתחתן ואקים משפחה. אבל זה לא קרה ואני לא ידעתי למה.
התסכול שלי רק הלך וגדל עם השנים. אולי במיוחד בגלל שאני מטפלת במקצועי ואת התיאוריות בעניין קשרים זוגיים ידעתי, ועשרות הרווקות התל אביביות שהיו מטופלות שלי כבר התחתנו מזמן. ורק אני לא.

גם כשהגעתי לגיל 40 זה עדיין לא קרה. עשרות פרצופים לא מוכרים חלפו על פניי בדייט כושל אחר דייט כושל, ושעות של שיטוטים באתרי היכרויות, קריצות, הודעות ומצמוצים - לא הולידו דבר. גם טיפולים רגשיים מוצלחים שעברתי בעצמי הסתיימו בכך שפתרתי חלק מן הקשיים שמנעו ממני מלהיכנס לקשר, אבל עדיין לא פגשתי בן זוג מתאים.


החברים הקרובים והמשפחה ניסו לעודד אותי שהנה, עוד קצת, תישארי אופטימית. אבל אני לא הצלחתי לשבור את תקרת הזכוכית הזו ולצאת מן הבדידות שלי, ולא ידעתי מה לא בסדר איתי. הרי רציתי וניסיתי כל כך. הייתי מאוד מאוכזבת: סנדלרית יחפה, בודדה בלי בן זוג.

הרבה פעמים הסתכלתי בקנאה על אנשים מהמגזר החרדי. אצל החרדים מציאת בן זוג היא משימה משפחתית, משימה חברתית. ההורים והמשפחה לא נחים ולא שוקטים עד שהם מוצאים שידוך מתאים לילדים שלהם. ולא שחשבתי לרגע שמדובר בחברה אוטופית, אבל התקנאתי בדאגה החברתית. במאמץ הקולקטיבי הזה. בזה שלא משאירים שם את הרווקים לנפשם, לבד במשך כל כך הרבה שנים, כמו בחברה החילונית.

חלף לו עוד זמן, ואני לא הרפיתי מעצמי ולבסוף הבנתי איפה הייתי תקועה ומה אני צריכה לעשות כדי להיכנס לקשר. אז גם פגשתי דרך חבר משותף את בן הזוג שלי, שלימים הפך להיות בעלי. החיבור היה איטי, ולא קל, אבל הוא נשא פירות והבשיל לכדי זוגיות טובה וחתונה.

אז מה בעצם קרה לי? ואולי חשוב יותר לשאול באופן כללי: מה גורם לאנשים לא להצליח ליצור קשר מחייב לטווח ארוך, ולא למצוא להם בן זוג לחיים?
אז קודם כל נבהיר שרווקות היא לא מחלה שיש להיפטר ממנה, ולא כולם רוצים להיות בזוגיות, וזה בסדר גמור. אבל מה קורה למי שרוצה וזה לא קורה?


לדעתי קיימים שני קשיים מרכזיים בכניסה לזוגיות: הראשון קשור לזה שלכל אחד מאיתנו יש את "האזורים העיוורים" שלו, שבהם הוא לא מצליח לפרוץ דרך: יש כאלה שלא מצליחים להתפרנס כמו שצריך, יש כאלה שלא מצליחים לממש כישרון ענק שחבוי בהם כמו בכתיבה, שירה או משחק, יש כאלה שלא מצליחים לרדת במשקל או להפסיק לעשן - ויש כאלה שלא מצליחים להיכנס לקשר זוגי מחייב או להתמיד בו.


אנשים שאין להם אזורים עיוורים בעניין של זוגיות לא מבינים מה הבעיה. הרבה פעמים שמעתי את המשפט: "נו, תמצאי לך איזה בחור נחמד, וזהו!" אבל זה לא כל כך פשוט. בתוך האזורים העיוורים הללו אין לנו תובנה לגבי המחסומים שלנו, ולבד קשה מאוד להתגבר עליהם.


שנית, מלבד "האזורים העיוורים" קיים קושי נוסף, משמעותי לא פחות, והוא הבעיה האובייקטיבית של מציאת בני זוג. לא פשוט למצוא מישהו מתאים - מבחינת סגנון חיים, מטרות ודרך משותפת, התאמה רגשית ומינית - שרוצה להתחבר מתוך הדדיות לחיים משותפים. חכמינו כבר קבעו לפני מאות בשנים שמציאת בני זוג "קשה היא כקריעת ים סוף". עד כדי כך.

אז מה אפשר לעשות? קודם כל, אם אתם מזהים את האזורים העיוורים אצל חברים או קרובים שמחפשים קשר - תהיו אמיצים ותגידו! לפעמים אנחנו רואים את החולשות של החברים שלנו, ואת הקושי שלהם להתחבר, אבל חוששים לפגוע בהם. מייפים את המציאות ונמנעים מלומר את דעתנו. במקומות שונים בעולם יש מושג שנקרא "התערבות" (Intervention) – שבו כשאדם נמצא במצוקה, או מוביל את עצמו לא נכון, משפחה וחברים מזמינים אותו להתייעצות משותפת. ולמה לא אצלנו?

חוץ מהחברים הקרובים והמקרים הפרטיים, ללא ספק משהו צריך להשתנות בחברה שלנו. אנחנו מוכרחים להפוך את בעיית הרווקות (הכוונה כמובן גם לגרושים/גרושות, אלמנים/אלמנות) והקושי למצוא זוגיות, לבעיה חברתית ולא להשאירה כבעיה פרטית. לא ייתכן שאנשים שרוצים קשר יישארו כל כך הרבה שנים בבדידותם ללא תמיכה ועזרה, ונשים מקסימות המתקרבות לגיל 40 תיכנסנה להריון מבנק הזרע ותגדלנה ילדים לבד כי לא מצאו בן זוג.


שינוי כזה צריך לכלול התגייסות של כל המעגלים בחיינו: החל מחברים, משפחות, אנשי מקצועות הטיפול ופוליטיקאים - והפיכתם למעגלי תמיכה הדוקים וקרובים, אשר כבר מעצם קיומם יפחיתו את תחושת הבדידות הקשה שיש לרווקים והרווקות בדרך לזוגיות.


ואם כל אחד מאתנו יחשוב באופן יצירתי איך הוא יכול לתרום מעצמו ומכישוריו למען "מחפשי הזוגיות", ויעלה את הנושא בכל דרך שהיא על סדר היום הציבורי – נצא כולנו נשכרים. כי חברה שבה אנשים מממשים את עצמם – היא חברה טובה ומאושרת יותר.

שם הכותב: שלי ברעם-מירוז
אודות הכותב: שלי ברעם-מירוז היא מטפלת קלינית מוסמכת (M.A), מנהלת את "השידוכיה" – ייעוץ והתאמה לזוגיות. נשואה ואם לבת.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©