שתף

סגולות הטאי צ'י לשיפור איכות החיים / שרית להב

02.04.17

ראשית נצא מנקודת פתיחה שטאי צ'י הינה אומנות לחימה, למרות שקשה לחבר את התנועה האיטית שרואים כלפי חוץ עם אומנות לחימה כפי שהיא מוצגת בסרטים.


צריך לזכור שהטאי צ'י מגיע אלינו מסין ויחד איתו מסורת ופילוסופיה עמוקה, אני אוהבת לחשוב שאת התנועות שאנחנו עושים עשו לפנינו דורות רבים של מתרגלים, שבמהלך הזמן השנים והמורים התפתחות סגנונות שונים של טאי צ'י אבל תוך כדי שמירה קפדנית על העקרונות.
וזה מהות הטאי צ'י, אומנות השינוי, השינוי מגיע תמיד, כמו עונות השנה, ואנחנו יחד איתו יכולים ללמוד להתאזן ולהביא רעננות והתחדשות לחיינו.


כאומנות השינוי הטאי צ'י מציע בתור תרגיל בסיסי, מעבר משקל, הנעת אגן, מעגליות, רכות, זרימה, התרגיל נקרא סאן סו ג'ין, תרגיל טווית המשי, כשהדימוי של זחל החוזר אינספור פעמים על תנועה של שמיניה כדי ליצור את הגולם וכדי לפקוע מתוכו בבוא הזמן בטרנספורמציה מוחלטת.


תרגיל זה מהווה בסיס לכל תנועות הטאי צ'י והוא מגיע מסגנון צ'ן, הסגנון שנחשב עתיק ומסורתי שממנו התפתחו שאר הסגנונות, וככזה הוא שמר בקנאות על צביון מסורתי ואחרון שפתח דלתות למערב, שאומנם הוא פחות מוכר ופופולארי אבל מאתגר יותר בגלל היותו חצי קשה חצי רך, כחצי קשה ניתן למצוא בו תנועות מהירות של אגרופים, בעיטות, רקיעות, ותנועות איטיות רכות ומעגליות, המעבר בין איטי למהיר, בין קשה ורך יוצר נוכחות וערנות תמידית, הסתגלות והתאמה לשינויים מהירה יותר.


בגלל שהסגנון הנפוץ הוא יאנג שהוא כולו רך כך הטאי צ'י נצרב בתודעה כאיטי ומדיטטיבי אך רחוק הדבר מהמציאות, אנשים מופתעים לגלות שיש סדרת חרב וסדרות מהירות, אבל זה למתקדמים, המתחילים יתרגלו את היסודות של העברת משקל, רכות, מעגליות, כאשר התנועה היא איטית אפשר לדייק אותה יותר, אפשר להרפות ולשחרר מקומות נוקשים, לתת לאנרגיה לזרום בחופשיות בגוף, אותה אנרגיה הנקראת צ'י, כדי שהצ'י יזרום בחופשיות יש לשחרר ראשית את המקומות התקועים, כאשר הגוף נוקשה הצ'י יתקע במפרקים ויש לשחרר זאת קודם בחימום ופתיחה מפרקים שזה השלב הראשון של התרגול, וזה חיוני כדי שנגיע לטאי צ'י כשהגוף רך וגמיש יותר, והמחשבה ממוקדת יותר בנוכחות של כאן ועכשיו, כשתלאות היומיום שהבאנו איתנו נשארות בחוץ למשך שעה קלה, לאט לאט נכנסים לקצב האיטי יותר, רגוע יותר, ומסיימים את התרגול בנמרצות מפתיעה.

 

כאשר האנרגיה בגוף מוזרמת יתכן ונרגיש תחושות שונות, יתכן ונפגוש באותן מחשבות אבל בצורה אחרת, אולי בנקודת מבט רעננה יותר, לדברים יש נטייה טבעית להסתדר מעצמם אם מניחים להם לנוע במסלול הנכון להם, ברגע שיש זרימה דברים ישנים יכולים להעלם ויש מקום ומרחב לדברים חדשים להיכנס וזו אומנות פשוטה ובסיסית שאנחנו עם כל המורכבות המחשבתית שלנו שוכחים לפעמים עד כמה זה פשוט.

 

הכול נמצא בתוך המוח שלנו, שמתקשה לשחרר מחשבות ודפוסי התנהגות שגורמים בעיקר מתח וסבל, ומרוב אחיזה כבר שכחנו איך זה מרגיש לשחרר, אך השינוי מגיע אם נרצה בכך או לא, מחזוריות הטבע מקבילה למחזוריות החיים ודברים שטובים לתקופה מסוימת כבר לא מספקים בתקופה אחרת, שינוי יכול להיות דבר מפחיד ומייצר התנגדויות וקיפאון ובעיקר תירוצים, כאשר לומדים את חוקיות השינוי וההבנה של התהליך באופן טבעי מופחתת עוצמת ההתנגדויות וניתן בהדרגה ובמודעות לעבור את המכשול ולאפשר כניסה של תנועה חדשה.

 

פילוסופים סינים חקרו זאת במשך אלפי שנים וגילו את חוקיות כל השינויים, הם איגדו זאת בספר התמורות, האי צ'ינג, הטאי צ'י עוקב אחר עקרונות אלו בתרגול הפיזי שלו, ומתוך התרגול הפיזי מתאפשר גם תרגול נפשי, מתוך התפיסה שגוף ונפש קשורים אחד בשני, כך שתרגול האחד ישפיע על האחר ולהפך.

אז אם אתם שואלים את עצמכם האם צריך לדעת את הפילוסופיה כדי לתרגל טאי צ'י, אז התשובה היא לא. ואולי אפילו עדיף שלא בשנים הראשונות, מהסיבה הפשוטה שטאי צ'י מרגישים בגוף ועדיף כמה שפחות לחשוב, כדי לנקות את המחשבות ולא להחליף מחשבה במחשבה, להתרכז בתנועה בגוף מבלי לפרש אותה.


כיוון שכבוגרים צברנו קילומטרז עצום של מחשבות, אנחנו רגילים לחשוב, לפרש, לפענח, לחקור, מה שאנחנו לא רגילים זה להרפות, גם הגוף צבר קילומטרז עצום של ניוון בלחץ ובמתח שאנחנו חווים על בסיס יומי, צריך להחזיר לו את הגמישות והתנועה בצורה הדרגתית, לשפר את הקיים, לא מקרי שמיוחסים לטאי צ'י סגולות של שיפור איכות החיים.


שם הכותב: שרית להב
אודות הכותב: מתרגלת טאי צ'י מזה 8 שנים, מדריכת טאי צ'י, יועצת להתפתחות מודעת דרך האי צ'ינג וארבע עמודות גורל.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©