שתף

האם לילד יש הפרעת קשב וריכוז או רגישות גבוהה? / יפה בן זאב

12.02.17

הילד שלכם אובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז? אולי לא אובחן אולם המערכת החינוכית או אתם חושדים שיש לו הפרעה? אתם שמים לב שלפעמים קשה לו להתרכז? הוא לא מקשיב? אוטם את אוזניו במקומות רועשים? מראה חשיבה עמוקה מאד שלא מתאימה לגילו? מתקשה למצוא שפה משותפת עם ילדים בגן בביה"ס? נדמה לכם שהוא ביישן?...... יתכן מאד שהילד שלכם הוא בעל רגישות גבוהה (Highly Sensitive Child ) ולא בעל הפרעת קשב וריכוז.


מהי רגישות גבוהה? את המושג רגישות גבוהה תבעה ד"ר איליין ארון Elaine N. Aron, PH.D פסיכותרפיסטית חוקרת שחקרה את הנושא כ – 20 שנה. רגישות גבוהה איננה בעיה אלא תכונה מולדת. לילדים בעלי רגישות גבוהה יש מערכת עצבית רגישה, יש להם הרבה קולטנים וכאילו מערכת הקשב שלהם עובדת בלי פילטר. הם קולטים כל דבר והחוויה שלהם מוגדלת ומועצמת. הם קולטים רעשים, בדים, יש להם רגישות לכל דבר בסביבה וגם לכל דבר בסביבה הרגשית: רגשות, צרכים, רצונות של אחרים ואז החוויה היא של מוצפות. הכל נרשם, הכל נחתם וקשה להכיל ולכן ילדים אלו מוסחים ומתקשים להתרכז.


המחקרים מראים שכ – 15%-20% מהילדים מאופיינים ברגישות גבוהה וזאת ברכה כי האבולוציה לא מוכנה לוותר על המשאב הזה, ילדים אלו נחנו באינטואיציה עמוקה ויצירתיות בלתי רגילה, כשאתם ההורים מקשיבים להם אתם מתפעלים מיכולת ההבנה שלהם שלא מתאימה לילד בגילם. חשוב מאד לזהות תכונה זו בילדים אם הורה אינו יודע שיש לו ילד רגיש מאד הוא עלול פשוט לטעות ולהעליב אותו: "אתה רגיש מדי" במקום "אתה רגיש מאד" שזה משאב מדהים.


בגלל אותה קליטה גבוהה שגורמת להצפה ולמוסחות, לעתים יש טעויות באבחון וילדים בעלי רגישות גבוהה מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, (על פי רוב בנים כי החברה שלנו לא מאפשרת לבנים להיות רגישים מאד).בהרבה מקרים הסימפטומים דומים משום שילדים רגישים מאד שמים לב להרבה פרטים, הם לוקחים פנימה אינפורמציה רבה, מוצפים בקלות וחווים גירוי יתר. למרות הדמיון ההבדלים הבולטים הם:

• לבעלי הפרעת קשב וריכוז יש זרימת דם רבה יותר להמיספרה השמאלית של המוח. לבעלי רגישות גבוהה יש זרימת דם רבה יותר להמיספרה הימנית.
• בעלי הפרעת קשב וריכוז נוטים לפתח מערכת פחות פעילה של "עצור ובדוק", בעלי רגישות גבוהה נוטים להיות בעלי מערכת חזקה של "עצור ובדוק" ולכן כשהם נכנסים לסביבה חדשה הם עוצרים בלי לשים לב לכך כדי להעריך האם בטוח עבורם להמשיך הלאה.
• ADHD יתקשו לארגן סדר עדיפויות, HSP מארגנים היטב סדרי עדיפויות.
• ADHD יתקשו מאד לצאת מהסחת הדעת, HSP יכולים לצאת מהסחת הדעת אם המצב הכרחי לכך זמנית למרות המאמץ והאנרגיה הנדרשים לשם כך.
• המרכיב המהותי הוא בדיקת יכולת הריכוז במקום שקט.


לאור העובדה שרגישות גבוהה איננה הפרעה אלא תכונה נייטרלית, מומלץ כשמאבחנים הפרעת קשב וריכוז לתת מקום גם לבדיקה האם לילד ישנם מאפיינים של רגישות גבוהה ולאפשר לו כלים להתמודד עם הקליטה הגבוהה שגורמת לעוררות יתר ולהצפה.

בעזרת השאלון הבא תוכלו לבדוק האם יש לילדכם מאפיינים של ילדים בעלי רגישות גבוהה. ענו על כל שאלה בהתאם להרגשתכם. אם משהו, אפילו קצת נכון לגביו, ענו "כן". ככל שתצברו יותר תשובות "כן", כך יש סבירות יותר גבוהה שילדכם בעל רגישות גבוהה.

האם הילד שלך-
1. נבהל בקלות.
2. מתלונן על בגדים מגרדים, תפרים בגרביים, תוויות מציקות לעורו.
3. לא אוהב הפתעות.
4. לומד טוב כשמתקנים אותו בעדינות ולא בעזרת עונשים כבדים.
5. נדמה שהוא קורא את מחשבותי.
6. משתמש במילים גבוהות לגילו.
7. מבחין בשינוי בניחוח העדין ביותר.
8. חוש הומור מתוחכם.
9. מאד אינטואיטיבי.
10. מתקשה להירדם לאחר יום מלא התרגשות.
11. קשה לו עם שינויים גדולים.
12. מחליף בגדים אם הם נרטבו או התמלאו בחול.
13. שואל הרבה שאלות.
14. פרפקציוניסט.
15. מבחין במצוקות האחר.
16. מעדיף משחקים ופעילויות שקטות.
17. שואל שאלות עמוקות ומעוררות מחשבה.
18. רגיש מאד לכאב.
19. מוטרד במקומות רועשים וסואנים.
20. מבחין בדקויות (דברים שזזים,שינוי מראה וכו').
21. משתהה לחשוב לפני שמטפס לגובה\ בוחן בקפידה.
22. מתפקד הכי טוב כשאין זרים נוכחים בסביבה.
23. מרגיש דברים לעומק.
מתוך הספר: ילד רגיש מאד- ד"ר איליין ארון
The Highly Sensitive Child - N. Aron, PH.D Elaine

שם הכותב: יפה בן זאב
אודות הכותב: מומחית להפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ונוער. מטפלת ויועצת לילדים בעלי רגישות גבוהה. מטפלת בסימפטומים הנלווים להפרעה - הקשים הרגשיים: דימוי עצמי נמוך, חרדות, פחדים וטראומות, קשיים חברתיים, בעיות התנהגות, חוסר יציבות רגשית ,הערכה עצמית נמוכה, דחיינות, חרדת מבחנים ועוד.. מטפלת בגישה ייחודית המתאימה את הטיפול לכל ילד וילד. טיפול ממוקד, קצר מועד ונותן כלים לעתיד
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©