שתף

גן עדן לצמחים ואנשים / תומר רז

20.04.14

איוושת עלים נעים ברוח שבאה אי משם אל בין עצי שדרת הפיקוסים בגן, וילדה צעירה נעה יחפה על הדשא שבינהם ומזגה מים מקונכיה שבידיה לכל עץ. היה זה מעשה סמלי שנועד לקרוא לגשם שיבוא אל הגן הענק להרוות את צמאונם של עציו וצמחיו.ואז שבה הילדה עם הקונכיה והביאה לנו, היושבים במעגל לתת מעט מים אל בין שפתינו. מעשה זה סימל את סיומו של טקס ההיטהרות שהעבירו אורלי ויוסי, שהגיעו כל הדרך מטבעון כדי להביא משהו משלהם ללב הגן וללב האדם. עימם התכנסנו מספר אנשים במעגל בו העבירו השניים את מסריהם השאולים מעולם הטבע.

לאחר מכן הצטרפנו כולנו, מבוגרים וצעירים להמשיך ביחד להכין שתילי צמחים לשותלם בגן. אחד מהחברים הטובים שלנו ושל הגן, נחשון, פרש מחצלת ועשה טיפול בקערות טיבטיות שהביא עימו לכל מי שחפץ...וכך נאספו להם מאורעות היום, והתמזגו להם עם הקול העמום של הקערות שנישא בגן. כל זאת בלב ליבה של חוות הנוי, לב פועם לאוהבי הירוק והפורח.כמה שבועות קודם לכן ביקרו אותנו אורלי ויוסי במקום זה, "חוות הנוי", שממוקמת בסמוך לכפר מונש שבעמק חפר. הם התרשמו עמוקות מהגן על מרחביו הירוק והצומח, מגוון העצים המרשימים, ומאוירת הרוגע שהוא משרה, כה קרוב למרכז הארץ הסואן.

במהלך סיורנו בגן, יכלו הם להתרשם מהריכוז הנדיר של צמחים ממשפחות בוטניות שונות שהובאו מרחבי העולם, מהם צמחי נוי ומהם צמחים שרבה בהם התועלת לתזונה ובריאות האדם.

ותוך כך נגלו בפנינו עוד ועוד סיפורים שבהם עובר כחוט השני הקשר הייחודי שבין האדם וצמחי הגן שבו הוא מטפל. קשר זה של אהבה גדולה ונתינה שבה מלמדים אותנו צמחי הגן מה הם צריכים כדי להחזיר לנו, בצמיחה חיונית מלווה בפריחה, ובפרי, כל צמח ותכונותיו הייחודיות.קשר שמוצא את ביטויו בעצם תכנונה של החווה לשם הדגמה של שימוש בצמחי הגן לדורי דורות בישראל העצמאית בשעה שקיום העם היהודי לא היה מובטח עדיין.

בתוך כל זה נגע לליבם של המסיירים עמי הקושי שמלווה את הגן- הטיפול הדל במשאבים וסכנת היובש שניכרה בצמחים לקראת סופו של הקיץ.
בה בעת קרב מועד ביצוע פסק דין של בית משפט בישראל שדרש לחלק את שטח החווה.
למי שלא מכיר את סיפורה של חוות הנוי- נוסיף ונסביר שמדובר בחוות מחקר והדגמה שהוקמה לאחר קום המדינה ביוזמת משרד החקלאות והתנועות המיישבות, ובימיה היפים ביותר הייתה מוקד משיכה לקהל רב מכל קצוות הארץ ואף מהעולם בשל העבודה המקצועית שנעשתה בה באקלום וגידול צמחי גן ונוי והפצתם ברחבי הארץ.

בשנות השמונים העביר משרד החקלאות את שטח חוות הנוי לחזקת הארגון לגננות ונוף וזה במשך עשרות שנים שימר בה את הגן וצמחיו ואת משתלת ההפצה הותיקה אשר שימשה כמקור לקיום גן ההדגמה שבחווה מאז שנות החמישים וכן פיתח בה מערכת של לימודי מקצועות הגינון שהתבססה על ההדרכה בגן זה.

כל אותה עת היוותה החווה מקום שובה לב, קסום בירק ופרח, נעים ושקט לציבור שוחרי הבלוי הנעים בחיק הטבע.

מה שקרה מאז סביב החווה, ושהביא להכרעה משפטית השנה הוא סיפור ארוך ורב תהפוכות, שבו כל גורם טוען לצדקת דרכו בשעה שמבני ומתקני החווה והגן שבה סובלים מחוסר משאבים לאחזקה כראוי לאתר ייחודי כזה.

לכן התגבשנו קבוצת פעילים מתנדבים, והתארגנו לפעול ביתר מרץ כדי לקדם את הפעילות הציבורית שכרוכה בהצלת החווה והשארתה בעלת ציביון ציבורי.

באותה עת, החלנו לזרוע בלוטי אלונים בחווה בעקבות סיפורו של "האיש ששתל עצים", סיפור לילדים גדולים על רועה מבוגר שבדרכו באזור חרב בצרפת זורע בלוטי אלון, וגורם לשנוי בסביבה ובלבבות האנשים. היה זה מעשה יפה של הילדים והוריהם שבאו, נרתמו למשימה, לקחו חלק בארגונה, כך שלצד בלוטי האלון, נוספו גם עציצים צבועים ופורחים ומגשים זרועים בירקות למשתלה בגן, לטובת קיום המקום. אנשים שהסיפור נגע לליבם התרשמו והגיעו לסייע לנו ואף דאגו להפיץ את העניין בקרב חבריהם ומכריהם, ואלו הגיעו בעקבותיהם. כך גם עשו יוסי ואורלי בדרכם הייחודית, כפי שסיפרנו קודם.
מאז אותה שבת הובחן בשנוי איטי.. המועצה לשימור אתרים הכריזה על נכונותה לקדם את נושא שימור חוות הנוי, ובמקביל החלה החווה להיות נושא מדובר ברשת החברתית ובין האנשים. כך קרה שבהחלטה דרמטית, קיבל על עצמו ראש המועצה האזורית עמק חפר לפני הבחירות להגן על החווה ולאמץ אותה לפעילות המועצה שבראשותו.יש מבין הקוראים כאן אולי שישאלו עצמם- מה לנו ולמאבקים סביבתיים של חוות חקלאיות? ועל כך נשיב- רבים מאוד וטובים מאוד מבאי החווה הם אנשים שמוצאים במרחבי הגן כר נרחב להשראה –אם במחשבה ואם ביצירתיות-בין אם הם בעלי מקצוע בתחומי הגינון ותכנון הנוף ובין אם הם באים מתחומים אחרים. לאלו ולאלו החווה פועלת לארגן פעילויות לימוד חוויתיות במגוון תחומים. מעטים הם המקומות באזור המרכז שמאפשרים זאת באופן כה מוצלח ולכן יצאנו לדרך להתמודד ולהסתייע באהדת הציבור.

יש בכך גם אמירה כלפי אלו הזקוקים למרחבים ושקט ומוצאים עצמם כל פעם מחדש מאולצים לחפש מקום חדש בשל הלחץ של גורמי הפיתוח להשתלט על המרחבים הירוקים. האמירה היא שיש לכם זכות לחיות בשקט ואפשר ורצוי לעמוד על זכות זו כי המדינה שאמורה להגן על זכותכם לא תעשה זאת מיוזמתה בלבד.

בזמן שחלף מאז החלנו בפעילות מואצת לקדם את שימור החווה וציביונה הציבורי-ועדיין מלאכה רבה לפנינו.
 נכון לעכשיו, בלוטי האלונים שזרעו הילדים כבר מנצים בעלים ומכים שורש והמים שמזגה ילדה יחפה בסוף הקיץ, הפיחו חיים בגן, והוא מכין עצמו לקראת פריחת האביב, ורוח נעימה באוושת עלים בלב הגן, קוראת לך הקורא ולך הקוראת- בואו אלינו, לחוות הנוי, הצטרפו למעגל של נתינה ועשייה למען האדם והסביבה.

חוות הנוי פתוחה לביקור בכל ימות השבוע. לפרטים נוספים - הכנסו לאתר או צרו קשר.

 

בברכת חג חירות אביבי פורח וירוק לכולנו,

שם הכותב: תומר רז 

אודות הכותב: חבר בועד הפעילים של חוות הנוי
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©