שתף

זהירות - קסם / רוהאן שניר

13.04.14

בעברי, עבדתי מספר שנים לא מבוטל כפרסומאי, במיוחד בתחום המזון. הרבה למדתי על אנשים, על התרבות ועל הבחירות שאנשים עושים והסיבות להן. הרבה מאוד. הרבה פעמים אני אומר שלהיות פרסומאי של מזון זה ממש "פרקטיקום" במערכת ההפעלה של התרבות, שמלמד איך להשתמש בקודים התרבותיים כדי להניע אנשים לפעולה, במקרה הזה – לקנייה. הרבה מאוד למדתי על התרבות בה אנו חיים, ואחד השיעורים העמוקים ביותר שלמדתי הוא שהרצונות שלנו הם לא באמת שלנו (לא, אנחנו לא באמת אוהבים קפה. לימדו אותנו לאהוב אותו...) וכך גם הרבה מהדעות שלנו ומהאופן בו אנו מתייחסים לדברים והמקומות שאנו נותנים להם. הקל ביותר הוא להסתכל על השילוש כסף – מין – מוות. שלושה תחומים שהם חלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו, שההתייחסות שלנו אליהם כל כך עמוסת בפחד, שמוליד טאבו, שמוליד עיוותים בלי סוף, שמולידים הרבה מאוד סוגים של כאב. ככה זה, לתרבות יש כוח אדיר על התפישות ואח"כ גם על הבחירות שלנו. כל פרסומאי יגיד לכם.

ואחד מהתחומים, ובעיניי אחת ממתנות החיים בעולם הזה שהתרבות גזלה מאתנו, הוא הקסם. האפשרויות שלא נמצאות בתחום הכה מצומצם של ההיגיון. הדבר שאנו קוראים לו בשם המטריד "צירופי מקרים" כדי למסמס אותו. אותו דבר שמאפשר למה שהראש שלנו לא יכול לקלוט – לקרות ולמלא את חיינו בחוויות שהוא בחיים לא היה יכול לתכנן. אותם החיבורים ששום היגיון לא היה מצליח לחבר או לחשוב שמותר בכלל אבל יכולים להיות מקור לכל כך הרבה עונג. אותם עולמות – לא עולם אחד – עולמות של חוויות, אפשרויות והזדמנויות, שנפתחים בעבורנו במקום שבו אנו מוכנים לשחרר ולו במעט , את ההיגיון.

ומכיוון שלכל דבר בעולם יש מחיר, תמורת ההיגיון שמסדר לנו את החיים אנו משלמים מחיר. אנחנו משלמים במחיר של אפשרויות שלא נחווה אף פעם כי ההיגיון יודע כבר מראש איך הדברים יהיו, אז מה הטעם בלנסות ולהגשים פנטזיות? אנחנו משלמים במפגשים שלא יהיו לנו עם אנשים ועם אלו שחיים מאחורי העצים, בתוך הערפילים ובין הכוכבים, רק כי עולם הגיוני יודע להגדיר מה קיים ומה לא באמת, ואולי יותר מהכל – אנו משלמים בתקווה. עולם הגיוני גונב מאיתנו את התקווה שאולי משהו יהיה אחר, רק כי ההיגיון כבר יודע מראש איך הדברים יהיו. את התקווה שאולי משהו טוב ומופלא ואחר ושלא נכנס ב"הסתברויות" של חיינו יכול לבוא ולקחת אותנו למסע ולמוקמות שגם הדמיון לא היה מעז לנסוק אליהם, רק כי אי אפשר לדעת בוודאות, ומה שלא, ודאי לא מעניין (והרי אנחנו אוהבים ביטוחים). אנחנו משלמים בחלומות של לב, שנדרסים על ידי "אין סיכוי" ו "פנטזיות" ו"לא הגיוני" רק בשביל הוודאות המדומה, כל כך מדומה, שההיגיון מציע לנו. אנו עושים עסקה שבעיניי היא איומה, ואנחנו מלמדים את הילדים שלנו לעשות את אותה העסקה בדיוק, ברגע שהם מגיעים לגיל הנכון שבוא הם צריכים "לשחרר את השטויות" ולהבין "איך העולם עובד באמת"

וזה נכון שההיסטוריה שלנו מסופרת על ידי המנצחים, ולכן הרבה על העבר שלנו אנחנו לא יודעים באמת. ועם זאת, אנחנו יודעים מספיק. אנחנו יודעים שאם הולכים רחוק מספיק, לפני תקופות אפלות שבהן יש רק דרך אחת ואמת אחת ואל אחד ודרך אחת (ועוד שתיים שטועות) לעבוד אותו, לפני זה, קסם היה חלק מהחיים של כמעט כולם. לכל קהילה משגשגת היה שאמן, או מכשפה, או זקנה שיודעת. טקסים, כישוף, וקמעות שונים ומגוונים היו חלק מהחיים. טקסים להגברת היבול, לזימון צייד ושנה ברוכת גשמים היו חלק מהשגרה. סמלים להגנה על הבית ועל היולדת וקמעות להגנה על התינוק היו בכל בית. תערובות צמחים לגירוש וזימון, לריפוי ולמזל נמכרו בכל שוק שמכבד את עצמו. זקנות שיודעות, וקוראות בקפה ובעלי התה, בכדור בדולח ובבדיל, בקלפים ובשעווה נחשבו לברכה כשהן הגיעו לאזור, כי כולם ידעו שאיתן יבואו קשרים של ברכה על הבית ושקיקים שיביאו אהבה. והזמנים השתנו, ובאו כאלה שלימדו שכל זה הוא רע, ואפל , ולמכשפות יש אף ארוך והן נוראיות ואוכלות ילדים ומזדווגות עם השטן וזהו. צריך לפחד. ודבר שמפחדים ממנו, אנחנו לא רוצים.

ובהיסטוריה העוד פחות ידועה שלנו, שחלקים ממנה מצליחים לבצבץ פה ושם בסיפורים ואגדות כאלו ואחרות, העולם לא נגמר באנשים, וחיות וצמחים. בכלל בכלל לא. היו שידעו לדבר עם הנעלמים של העצים, יישויות שקופות, שעדינותן משתווה רק לעוצמות שהן אוחזות. היו כאלו שהכירו השורשונים שחיים ליד העצים ואת מזגם הרע, כמו גם את היכולת שלהם לפתוח שערים מופלאים. היו את אלו שידעו לזהות את הקפאניות שסובבות את הבית בלילות החורף ולבקש מהן לספר מתי הסופה באה. היו שהכירו את הילדים המכונפים שחיים לנצח וחייהם השתנו לעולם בעקבות המפגש. היו שידעו לדבר עם היישויות הירוקות שחיות בתוך הרים מסויימים ולבקש מהן להביא מרפא בעבורם ובעבור אחרים , והיו את אלו שממש ראו את הזהרורים שחיים בתוך אור השמש, ותקווה חדשה, שלא לדבר על שפע, נולדו בחייהם. היו משוררים שפגשו את אלו שחיים אך שניות מספר על קצף הגלים ואחר כך כתבו בעקבות המפגשים איתם שירים ששרדו הרבה אחריהם ואחרי שמם שנשכח והתפורר לתוך הזמן. הרבה מאוד הכרנו פעם, לפני שהעולם הפך להיות שטוח, מוגדר והגיוני. לפני שהחלטנו שמה שיש בעולם זה אנשים וחיות וצמחים, ואת כל השאר הגדרנו בשם "פיה", נתנו להם מקל קסמים וגידרנו אותם בתוך ספרי הילדים – כי להם מותר, אבל לא יותר מדי, ולא בגיל מבוגר מדי. סגרנו את הקסם בעולם הילדים ונותרנו עם היגיון. ודבר שהוא ילדותי, אנחנו לא רוצים.

אבוי לעסקאות.

והזמנים משתנים , והמציאויות גם. וכמו כל פרסומאי גם אני יודע שכל מערכת יחסים וכל אמת – צריך לתחזק. ואם לא עושים את זה, הקשר, הרעיון, האמת, התפישה, מתרופפים, ואז הצרכן עשוי, לא עלינו, לבחור בחירה אחרת.

קסם הוא המורשת שלנו שנגזלה מאיתנו. אנחנו כמהים אליו, כמהים לבלתי הגיוני , לבלתי מוסבר, למיסטי ולקסום, אולם אנחנו מסתפקים במעט מאוד. בשאריות אפילו – בספרי וסרטי פנטזיה, במנהג לזרוק את המטבע מעבר לכתף ברומא, ואולי בחמסה פה ושם בבית החדש. אנחנו מסתפקים במעט כל כך. ולמרות זאת – יש תקווה. ולמרות זאת - הקסם פה , הוא היה ויהיה פה תמיד, ואנחנו יכולים לבחור בו. אנחנו יכולים לבחור שלהיגיון יש מקום מוגבל בחיינו ושהוא לא שולט ומתווה את חיינו (ושלמשפט "אני לא יודעת איך זה קרה, זה קסם" יש הרבה יותר מקום), אנחנו יכולים לבחור לא להבין כל דבר. אנחנו יכולות לבחור שאם אנחנו מרגישות שיש מישהו שמביט בנו מבין העצים זו האמת. אנחנו יכולים לבחור שצירופי מקרים הם הדרך של הקסם להופיע בחיינו ולברך ולהגדיל ולבקש ולרצות מהם עוד. אנחנו יכולים לחפש את הקסם בחיינו, כי דבר ידוע הוא שמה שאנו מחפשים בעולם אנו בד"כ מוצאים. אנו יכולים לבוא לטקס לבנה, אנחנו יכולים ללכת לאחת שקוראת בקלפים בשוק למרות הראש שיגיד "מה זה השטויות האלה", אנחנו יכולים לחזיר לחיינו את הקסם שנגזל מהם על ידי תרבות שלא רצתה בו. אנחנו יכולים לעשות עסקאות שאין בהן היגיון רב אבל יש בהן הזדמנויות לאושר עצום. אנחנו יכולים להיות אחרים. ואנחנו יכולים גם לא. בסוף, הכל עניין של עסקאות.
  
שם הכותב: רוהאן שניר
אודות הכותב: רוהאן שניר, מרצה ומנחה, צועד בנתיבי רוחות העורבים, ומוכשר במרכז "אומטה" מרכז הכשרה למציאת נתיב הנשמה להולכים בדרכי אמא אדמה על פי המסורת השאמנית והדרכים העתיקות
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
15/04/14 12:29
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©