שתף

כיצד ניתן להשתיק את ה"קולות הטורפים" שבנו? / יעל פילוסוף

11.03.18

את השאלה הזו קיבלתי מחברה במועדון שלי – "מועדון הטיפ השבועי", והרגשתי שהיא מייצגת לא מעט אנשים.


כשאני חושבת על השאלה הזו, אני לא בטוחה ש"להשתיק את הקולות", זו התשובה הנכונה, להתמודדות עם השיח הפנימי, שעוצר אותנו מלעשות, להרגיש ולהיות מי שאנחנו רוצים.
אז לפני שנחפש את התשובה, אולי נתייחס בכמה מילים, למה הם הקולות הטורפים, שנמצאים בכל אחד מאיתנו וכדי לעשות זאת, אני אתחיל בסיפור.


לפני מספר חודשים, פגשתי מכרה ותיקה. היא סיפרה לי שהיא הקימה עסק חדש ושהיא מאד מתלהבת מהרעיון, העשייה ומהפוטנציאל של העסק לגרום לה להרבה הנאה ולהניב כסף בהתאם. הכל נשמע מצוין והברק בעיניים שלה, הסגיר את זה שהיא בהחלט נמצאת במקום הנכון – המקום בו נמצאת התשוקה שלה...


בהמשך השיחה הסתבר, שמה שנראה כל כך טוב "על הנייר", נראה הרבה פחות טוב בחיים שלה. זה לא בגלל שהיא לא נמצאת במקום הנכון, זה לא בגלל שחסר לה ידע, או אפילו מוטיבציה, זה גם לא בגלל שהיא טעתה בהערכתה את הפוטנציאל הגלום בעסק החדש, אלא בגלל סיבה הרבה יותר פשוטה ובסיסית... הקולות שמנקרים בתוכה, שאולי היא לא מספיק טובה...
הפחד שמא תאכזב או תתאכזב, הפחד שלא יגיעו לקוחות – כי מי בכלל מכיר אותה, הפחד לא לענות על הציפיות של אותם אנשים ששילמו לה כסף עבור הטיפול שהיא מציעה, משתק אותה ומשאיר אותה עם שלל רעיונות על הנייר וכלום בכיס...


הפחד הזה, והשיח הפנימי שהוא מביא איתו, אלה בעצם הקולות הטורפים, שמסיחים את דעתנו מן התשוקה, מן האמת ומהדברים שחשובים באמת. אני לא בטוחה שאפשר (ורצוי) להשתיק את הקולות האלה, כי בכל זאת, לפחד, יש תפקיד בחיינו. עם זאת, אני חושבת שכדאי לבדוק מאיפה הקולות האלה באים, מה הטריגר שלהם ואיך ניתן לגייס אותם לטובת המטרות שלנו או לתת להם את המקום הראוי, מבלי לתת להם את הכוח לנהל לנו את החיים.


הפחד במקורו בא להגן עלינו. הפחד נועד להתריע בפנינו על מצב של סכנה, הוא עוזר לנו לפעול בשיקול דעת (לקחת סיכונים מחושבים) וכשהגוף שלנו מזהה מצבי חירום או מתח, הוא מפעיל את מערכת העצבים הסימפטטית, שמכינה את הגוף למצב של מאבק או נסיגה. עם זאת, מחקרים הראו שרק אחוז קטן מאד מהפחדים שלנו, שייכים למצב קיומי או במילים אחרות, להישרדות שלנו ולמרבית הפחדים שלנו, אין שום קשר להישרדות או למצב קיומי.


רוב הפחדים שאנחנו חווים, מקורם באגו. האגו, שמנסה לשמור אותנו "קטנים", באזור הנוחות ועם הרבה ביקורת עצמית ותחושה של לא מספיק טוב...
הקבלה מתארת את האגו כיריב הקטלני שחי בתוכנו וחוסם אותנו מלראות את טבענו האמיתי. עם זאת, קיומו חיוני לחיינו מכיוון שמטרת החיים שלנו היא לגדול ולהתפתח וחלק מרכזי בהתפתחות שלנו, קשור ללמידה וליכולת שאנחנו מפתחים, להתגבר עליו.


ההתגברות על "היריב הנצחי", שחי בתוכנו, עוזרת לנו להכיר את טבענו האמיתי ומכאן, לבחור לקחת את הגה החיים בידיים שלנו ולהיות הלידרים של חיינו.


ישנה אגדה אנדיאנית על איש זקן המספר לנכדו שבכל אחד מאיתנו שוכנים שני זאבים, המנהלים מאבק תמידי ביניהם. זאב אחד מייצג את הכעס, התסכול, העצב, העלבון, צרות העין, הכאב וחוסר ההערכה העצמית והזאב השני מייצג את החמלה, האהבה, הסליחה, הקבלה, האושר והתקווה.
הנכד, שהיה מרותק לרעיון, שאל את הסב ומי משני הזאבים מנצח במאבק? והסב ענה: זה שאתה מאכיל אותו.


כאשר אנחנו מאכילים את האגו, אנחנו מספרים לעצמנו סיפורים שמחזקים את הפחד שלנו, את השליטה, הביקורת העצמית, השיפוט ובעצם את כל הדברים שמחלישים אותנו ושגורמים לנו להרגיש לא טוב עם עצמנו. לעומת זאת, כאשר אנחנו מתחברים למהות שלנו, אנחנו יודעים מי אנחנו באמת (גם אם כרגע, רק בפוטנציאל), אנחנו מכירים בכך שבמהות שלנו, אנחנו ישויות רוחניות, החיות בעולם פיזי, אנחנו מבינים שהמציאות הנראית לעין, היא רק חלק קטן מהתמונה השלמה, והתמונה השלמה מורכבת מהיכולת שלנו ליצור מציאות, להיות הבוראים של חיינו ולבחור מה שמתאים לנו, בכל רגע נתון. אנחנו מבינים, שהדברים שמחוץ לנו, הם רק השתקפויות שעוזרת לנו לראות על מה עוד אנחנו צריכים לעבוד בעצמנו, כדי להגיע למקומות בהם אנחנו רוצים להיות.


מכאן בעצם, הניסיון בהשתקת ה"קולות הטורפים" הוא בעצם בזבוז אנרגיה, כיוון שאם האנרגיה שלנו מושקעת בניסיון להשתיק את הקולות, אנחנו שמים בעצם פוקוס על הקולות ונותנים להם כוח – או כמו שהגדיר הסב באגדה, אנחנו מאכילים אותם. לכן, במקום להתעסק בקולות הטורפים, הרבה יותר אפקטיבי וכדאי להשקיע את האנרגיה ביצירת "סיפור" חדש, שמתאים למי ולמה שהיית רוצה להיות.


לסיכום, אני אתן כמה דרכים לעשות זאת:
א. להקשיב לקולות שבתוכך, אולי יש שם מסר חיוני עבורך, שכדאי לך לקחת אך במקביל, לא לאמץ אותם כסיפור שלך.
ב. לסנן את הקולות ולהתייחס רק למה שמקדם ו/או משרת אותך (את התחושות, המוטיבציה, הרצון, האמונות) ואת המטרות שלך.
ג. לבנות סיפור שמתאים למטרות שלך ולחזור ולספר אותו לעצמך על בסיס יומי.
ד. להתחייב לעצמך, להתגבר על האגו ולעשות דברים, לחשוב מחשבות, ולהתנהג בצורה שמשרתת אותך ותורמת להתפתחות האישית שלך. כמו שבמשחק כיף יותר לשחק מול מישהו, (שלצורך העניין מייצג את היריב), כדי ליהנות מחדוות הניצחון, כך זה עובד בהתגברות על האגו – הפחד, העימות, הצורך בשליטה וכד'.
ה. לסמוך על עצמך, לאהוב את עצמך, לפרגן לעצמך, לבטוח בעצמך - אלה הדברים שיעזרו לך להתחבר תמיד למהות האלוהית שלך.
ו. לזכור שאנחנו אף פעם לא לבד ושאפשר תמיד להיעזר באנשים אחרים, שאנחנו סומכים עליהם.

שם הכותב: יעל פילוסוף
אודות הכותב: יעל פילוסוף מאמנת אישית רוחנית וכותבת הספרים "המדריך לאהבה עצמית", "ניסים קורים, אפילו לך" ו"הנוסחה הסודית שלי ליצירת הצלחה". ב- 2008 בעקבות התוכנית "מתחילות מחדש" היא נסעה לארה"ב, ללמוד שנתיים אצל מאמנת התוכנית איאנלה ואנזאנט. יעל מאמינה שמערכת היחסים האמיתית היחידה בחיינו, היא זו שיש לנו עם עצמנו מכאן עבודתה מבוססת על היכרות, שיפור והעמקת מערכת יחסים זו ולמידת אהבה עצמית כדרך חיים וכמקור ליצירת החיים שאנחנו רוצים לחיות. ספריה מתורגמים לאנגלית ומצויים באמזון
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©