שתף

צמחי מרפא בדומה לתרופות / שיר גז

13.05.18

בעוד שצמחי מרפא עשויים לטפל בצורה יעילה במגוון רחב של מצבים ותופעות, שימוש לא נכון בהם עלול להוביל לנזק ממשי. בזמן שמרבית האנשים לא ייטלו תרופות על דעת עצמם, רבים יעשו שימוש בצמחי מרפא מבלי לקבל מידע מדעי ומחקרי מוקדם. אז מי צריך להיות זהיר במיוחד ואיך תדעו איזה מידע נדרש לכם?

צמחי מרפא עשויים להיות לעזר רב עבור מגוון רחב של תופעות ומצבים, החל ממקרים אקוטיים כגון צינון, שפעת, או כאבי בטן פתאומיים, וכלה במצבים מתמשכים כמו ירידה במשקל או בעיות וסת. פעמים רבות, השימוש בצמחי מרפא יכול להיות יעיל במידה דומה או אף גבוהה משל תרופות קונבנציונאליות המטפלות באותה הבעיה, ובמקביל הנוטלים אותם יחוו פחות תופעות לוואי או תופעות לוואי חמורות פחות. ולכן, באופן טבעי, אנשים רבים יעדיפו לעשות שימוש בצמחי מרפא על פני שימוש בתרופות.

עם זאת, על מנת שהשימוש בצמחי מרפא יהיה יעיל, חובה לדעת מהם הרכיבים הפעילים בצמחים, אילו צמחי מרפא עלולים להיות רעילים בצורתם הגולמית, עם אילו תרופות או צמחי מרפא אחרים הם עלולים ליצור אינטראקציות שליליות או חיוביות ובאילו מצבים הם אסורים או אינם מומלצים לשימוש.


חשוב לדעת כי שימוש בצמחי מרפא ללא ידע מקדים עלול לא להועיל, במקרה הטוב, ואף להוות סכנה ממשית, במקרה הרע. שכן, רבים מצמחי המרפא פועלים בגוף בדומה לתרופות מרשם.

בין האוכלוסיות המצויות בסיכון רב יותר לתופעות לוואי ניתן למנות:
- נשים בהיריון ונשים מיניקות.
- ילדים קטנים.
- חולים במחלות כרוניות.
- מי שנוטלים תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם, או צמחי מרפא אחרים. דוגמא לכך הוא כורכום. בעוד שכורכום נחשב כבטוח עבור מרבית האנשים הבוגרים, יש להימנע משימוש בו כתוסף מזון עבור החולים במחלות כיס המרה. זאת, היות והכורכום עלול לגרום להחמרת המצב.

עם זאת, אוכלוסיות אלו הן אינן היחידות המצויות בסיכון לשימוש לא נכון. ישנם צמחי מרפא, שבצורתם הגולמית, או חלקים מסוימים שלהם, הם רעילים. במצבים אלו, השימוש אסור (או לא מומלץ) לכלל האוכלוסייה. אחת הדוגמאות לכך הוא צמח הבילברי (אוכמניות בילברי). פרי הבילברי נחשב כבטוח לשימוש כאשר הוא נצרך בכמויות המצויות לרוב במזונות, או כאשר הוא נצרך בתמציות במינונים המומלצים למשך תקופה קצרה. עם זאת, מינונים גבוהים או שימוש נרחב בעלים או בתמציות העלים עלולים לגרום לתופעות לוואי רעילות.

חשוב לציין כי היות וצמחי מרפא מכילים רכיבים פעילים, הם עלולים לגרום לפעילות לא רצויה, אך באותה המידה הם עשויים לגרום לפעילות מיטיבה ולטפל במצבים רבים. כמו כן, לצמחי מרפא רבים ישנן תופעות לוואי קלות יותר משל תרופות המטפלות במצבים דומים. במקרים בהם תופעות הלוואי שעלולות להיגרם מצמחי המרפא קלות יותר, אך יעילות הטיפול דומה או אף גבוהה מיעילות הטיפול באמצעות תרופות, השימוש בצמחי מרפא עדיף כמובן על פני השימוש בתרופות. ולכן, חשוב לקבל מידע חיוני טרם השימוש בהם.

טיפים לצריכת מידע על צמחי מרפא:
- יש לבסס את השימוש בצמחי מרפא על מידע מדעי ומחקרי.
- לא מומלץ לבסס את השימוש בצמחי מרפא על מידע של חברות המוכרות צמחי מרפא. במרבית המקרים, מידע כזה יהיה שיווקי ופרסומי בעיקרו.
- יש לבסס את המידע על מקורות מהימנים, מבוססים ובני-סמכא.

ניתן לקרוא פרק ראשון מהספר דרך הלינק לאתר שמופיע בהמשך...

וניתן ליצור קשר עם המחברת דרך המייל שמופיע בהמשך...


שם הכותב: שיר גז
אודות הכותב: שיר גז, עורכת אתר Healtip - טיפ בריא ומחברת הספר "48 תבלינים וצמחי מרפא"
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©