שתף

מי לעזאזל מזיז את ההתאהבות והתשוקה שלנו? / אבישי לנדאו

26.08.18

המאמר עוסק בהבנה מה חשוב לנו בחיים ומתוכו: מה מניע אותנו בשלב ההתאהבות - באמצעות עולם התוכן המקצועי המבוסס על ספרנו: ניהול על פי ערכים.

הבנת שלושת צירי הערכים: המעשי, החברתי והרגשי-תסייע לנו רבות בהבנת התהליך, האכזבות, החיפוש החוזר והחזרה על הטעויות.

 

אלונה, בת 45, אקדמאית, עובדת כעורכת דין שכירה במשרד גדול, גרושה מזה שנה וחצי מיניב, גרה ברחובות ושלוש בנותיהם נותרו לגור איתה.
לפני כשלושה חודשים התקשרה אלי אלונה ישראלי (שם בדוי) לבדיקת אימון אישי עם המון ציניות והתריסה לעברי..."נראה אותך מצליח למצוא לי בן זוג מתאים"?
כמובן שהבהרתי לאלונה מיד כי אוכל לסייע לה אך ורק בתהליכי האבחון העצמי: מה חשוב לה באמת ואולי משם נגיע לתובנות עמוקות יותר על עולם הזוגיות שלה ונוכל לעשות דרך ביחד.
נתתי לה למלא את שאלון הערכים האישיים שלנו ועברנו לשחק ב"מה שחשוב..." משחק ערכים.


מה שהדהים אותי ובלט מתוך בחירת סט הערכים החשובים לאלונה בשאלון ובמשחק היה, שרובם המכריע ממשפחת הערכים הרגשיים-תשוקתיים והיתרה-  משפחת הערכים האתיים-חברתיים (לא היו בבחירותיה כלל ערכים מהמשפחה הכלכלית-פראקטית).

ביקשתי מאלונה למלא את שאלון הערכים ו"לשחק את יניב" מולי. הפעם התוצאה שהתגלתה הייתה ממש שונה: רובם המכריע של הערכים היו מהמשפחה הכלכלית-פראקטית ומיעוטם היו מהמשפחה האתית-חברתית (לא היו בבחירותיה של אלונה "ששיחקה" את יניב- ערכים מהמשפחה הרגשית).

בתקופה האחרונה יצאה אלונה עם עופר, גרוש עם שני ילדים, והפרידה הייתה כואבת ולא מובנת. ביקשתי מאלונה למלא את שאלון הערכים ו"לשחק" את עופר והפעם החלק המאוד דומיננטי הייתה משפחת הערכים האתיים-חברתיים.


מכאן התחיל מסע של פגישות בהם העמקנו בשלוש הסימולציות שערכנו ואט אט אלונה התחילה להפנים כי יש בתהליך ההתאהבות משהו מתעתע: הציר הרגשי-תשוקתי דומיננטי לגמרי ולא מוקדשת מחשבה לשני צירי הערכים הנוספים. יתירה מכך: כמה זוגות אנחנו מכירים, יושבים ומנהלים שיחה מעמיקה: מה אנחנו רוצים מעצמנו בתוך הזוגיות כזוג, תוך שמירת המרחב הפרטי שלנו? רובנו זורמים מהיכרות לחברות ומשם לחיי מיסוד (בנישואין פורמאליים או לא) ואז נולדים הילדים, הברקים והרעמים של הזוגיות נחלשים לטובת ההורות, בנית הקריירה וההתמודדות הכלכלית ואיתה באים לא אחת גם הבקיעים הראשונים בחיי הזוגיות.


כשם שאני מאמין (אבל יודע שמעטים יקשיבו לי), כי בשלב המיסוד צריך כבר לערוך את חוזה הכריתות (כדי לחסוך הרבה כאבי לב בעתיד ועורכי דין "מעושרים" אם חו"ח הדברים מגיעים לכך, כך אני מאמין מאוד שתהליך אמיתי של העמקה במה חשוב לי בחיי ומה חשוב לי בזוגיות - הינו תהליך חיוני. כאשר עושים תהליך זה בשניים ומזהים את הפערים - נוצר תהליך של דיאלוג במטרה לצמצם את הפערים ולגבש זהות זוגית מוסכמת ("חוזה זוגיות פסיכולוגי") תוך הגדרה מוסכמת של המרחב האישי. אני ממליץ לתעד זאת להמשך החיים המשותפים ומידי תקופה, בצמתי החיים השונים, לחזור למסמך ולערוך בו התאמות מוסכמות.

 
"משולש הערכים" אשר נמצא בבסיסו של מודל אימון על פי ערכים, תוקף מחקרית במספר רב של מדינות בעולם ובישראל וסט הכלים הייחודי שפותח, מאפשר לבצע עבודת אבחון מהירה ונעימה (ספרי העיון על ניהול ואימון על פי ערכים והמודלים, תוכנת ערכים, שאלוני ערכים ומשחקי ערכים). השילוב של שאלוני הערכים (עובד מהשכל/ההיגיון) ומשחק הערכים (עובד מהרגש/ הלב) נותן לנו אופטימיזציה של התוצאות.


הדי.נ.אי שלנו (האישי, הזוגי, המשפחתי או בצוות בעבודה) מורכב מהיחסיות שבין ערכי הליבה הייחודיים שלנו ומאפשר לנו "מבט-על" עלינו בטרם נכנסים לעומק, לערכים עצמם ולתרגומם להתנהלות יום יומית הלכה למעשה. מטוטלת הערכים או ג'אגלינג הערכים נותן המחשה חזותית לכך... (כנסו ללינק שלמטה וצפו בתמונת המטוטלת)

 

שם הכותב: אבישי לנדאו
אודות הכותב: מנהל המרכז לניהול ואימון על פי ערכים, יועץ ארגוני בכיר, מנחה סדנאות ומאמן M.A. שותף לשני ספרי עיון בעברית, לפיתוח,מודל עם מכון שינוי ולפיתוח משחקי ערכים
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©