שתף

הקץ לצירופי המקרים / רוהאן שניר

14.09.14

בהרבה מאוד דרכים רוחניות ונתיבי ניו אייג' כאלו ואחרים, ביניהם "הסוד" ושאר דרכי מודעות, מדובר על הרעיון הבסיסי שאומר שאנו חווים את המציאות דרך המסננות שלנו ומפרשים אותה בהתאם, ולכן שינוי שלנו – של נקודת המבט שלנו, הבחירות שלנו, הסיפור שלנו והדרך בה אנו מפרשים דברים, הוא מפתח של ממש לשינוי המציאות.

גם הדרכים השאמניות, העתיקות בהרבה, מדברות רבות על העיקרון הזה. "נוצה אדומה" - שאמן שחיה באזור פקיעין אי שם בתקופת הסנהדרין, אמרה ש"אנחנו תמיד רואים את הדברים כפי שאנו. לעולם לא כפי שהם באמת" (עוד על השאמן המופלאה הזו ניתן לקרוא בספר "נוצה אדומה" בהוצאת הרוח הגדולה / אומטה)

הדבר הזה נכון תמיד, והוא אכן כלי בסיסי ועוצמתי ביותר לשינוי המציאות והחוויה שלנו בתוכה. במאמר הזה הייתי רוצה למקד את השימוש בכלי הזה, במשהו שאם רק נניח עליו את תשומת הלב שלנו, נגלה שהוא אופף וממלא את חיינו ובמידה רבה גם הופך אותם –להרבה יותר ממה שהם "אמורים" להיות, לפי כל הגיון או תפישה סטטיסטית כזו או אחרת. והדבר שאני מדבר עליו הוא אותם אירועים בחיינו שאנו קוראים להם בטעות רבה בעיניי- "צירופי מקרים".

והטעות הזו, גם היא איננה מקרית. בדרכים השאמניות מדובר רבות על כך שלשפה ולמילים יש כוח עצום. השפה היא זו שמגלמת אנרגיה לגוף והמילים בוראות מציאות – ממש כך. זה נכון לגבי מילות עוצמה מקודשות והטלת כישופים רבי עוצמה שמרעידים את נימי רשת הבריאה בעצמה. וזה נכון לגבי מילים של "יום יום", מילים שאנו משתמשים בהם בלי להיות מכשפות מדופלמות או קוסמים רבי הכשרה. בתרבות שלנו מה שיש לנו הרבה ממנו הופך באופן מיידי ללא חשוב ולא נחשב. מה שיש מעט ממנו – הוא יקר הערך והשווה. ומילים הן בדיוק כאלו – יש לנו הרבה מהן, ולכן – בתרבות המוזרה שלנו – הן לא נחשבות למשהו... ועדיין – כולנו יודעים שאלו מילים שפותחות במלחמות (וגם מסיימות אותן) ומניעות אנשים להקריב את חייהם. כולנו יודעים שמספיק משפט אחד שנאמר לילד כדי לצלק את חייו עד ליום מותו (או עד ליום בו הוא ייקח את כוח המילים ויצור מהם מציאות חדשה). כפרסומאי לשעבר אני יודע את כוחן של מילים – לפעמים משפט, לפעמים שתי מילים בלבד, ופעמים אפילו אחת, יכולות לנתב בחירות של מיליונים, ממש מיליונים, לעשות בחירות צרכניות כאלו ואחרות, ולעיתים לבחור את הדבר ההפוך מכל הגיון - כלכלי, בריאותי וסביבתי. למילים יש כוח אדיר! ומילים בוראות את המציאות שלנו. גם אם אנחנו לא מאמינים בכך וגם אם אנחנו לא מעניקים לדבר תשומת לב רבה מדי- זה כך.

והתרבות שלנו, או לפחות אלו שיצרו אותה, ידעו את כוחן של המילים היטב. לכן, בתוך בשפה והמילים שלנו טמונות תבניות, הייררכיות, דפוסי מחשבה והרבה מאוד חינוך. דוגמה מצויינת לכך היא המילה "ראש". אנחנו חיים בתרבות שבאופן מודע והחלטי מאוד עושה כל שביכולתה הרבה לבטל קסם, פלא ותום מחיינו, ולהשאיר רק מקום למה שהוא הגיוני ומדיד וקשור לראש. שמתם לב פעם כמה המילה ראש היא חיובית, בכל כך הרבה שימושים? מישהו שהוא אחלה הוא "ראש טוב". אם הוא גם עושה מעבר למה שהוא צריך הוא "מגדיל ראש". בכלל – ראש שווה מנהיגות, הובלה, ראש הממשלה, ראש העיר וכו'. ואולי דווקא את "לב הממשלה" היינו רוצים כמנהיג? בכל מקרה – עוד בנבכי השפה שלנו יש האדרה של כל מה שהוא הגיוני ומחושב וכשזה שולט, לקסם יש הרבה פחות מקום בחיינו.

אז, איך כל עניין השפה קשור לצירופי מקרים? כדי לדבר על זה, צריך לדבר בכמה מילים על קסם.
הקסם הוא הדם של הבריאה. הוא כוח עתיק וקדמוני שזורם ברחבי הבריאות כולן וכמו הדם שבגופינו – נותן חיים. הוא זה שמאפשר לדברים לקרות. שמאפשר להזדמנויות להיווצר. שמאפשר לחלומות להיחלם ולמציאויות – בלתי הגיוניות בעליל למזלנו – לרקום עור, גידים וגוף. הגיון הוא צר מאד ומאפשר קיום "אמיתי" רק למה שהוא יודע, ואפילו המדען הכי מדעני שיש יגיד שאת רוב מה שיש בבריאה הזו אנו לא יודעים. והדבר הזה בדיוק הוא קסם – אותם חוקי בריאה שהם כל כך גדולים ואדירים מול התפישה האנושית שלנו שבעבורנו הם פלאיים לגמרי – ולכן להבין קסם זה להרוג אותו. זה לנסות להכניס משהו ענק ובעל אינסוף מימדים לתוך מבחנה אחת קטנה. לבריאה יש את החוקים שלה – זה בטוח. את רובם המוחלט כנראה שלא נוכל לתפוס לעולם במסגרת הראש של הגוף הנוכחי שלנו – ועדיין – בתוכם אנו חיים. ולכן – לחיות לפי הגיון, זה לבחור במעט שבמעט שבמעט מחוויות הבריאה המופלאה שלנו. לבחור בחיים קסומים, כאלו שהראש לא מבין אבל הלב יודע גם יודע (כי הוא, בניגוד לראש, לא מוגבל בכלל למגבלות הגוף והתפישה האנושית – ובכלל – לב פועם דם, והקסם הוא דם בעצמו – הם מדברים טוב אחד עם השני, שני אלה...) – אומר לאפשר לחוויות הרבה יותר גדולות, פלאיות, קסומות, מלאות תום וזיקוקים למלא את חיינו – עולמות שלמים של חווית שאנו עלולים לפספס, רק כי המדע עוד לא הבין אותם – איזו עסקה נוראה.

ועכשיו נחזור לעניין "צירופי המקרים". הקסם זורם בבריאה כדם. ואנחנו, מופלאים שכמונו, חלק מהבריאה הזו, מה שאומר שקסם זורם בחיינו על בסיס קבוע. והוא עושה את מה שהוא תמיד עושה – פותח הזדמנויות, מחבר חיבורים, יוצר מפגשים, אירועים, חוויות שלו היינו מתכננים. ככה זה. גם החיים שלך – כן כן, שלך – קסומים.

 

אין מה לעשות, זה המצב. התרבות שלנו, בשימוש מחוכם במילים בוראות מציאות שתאמר לך מתוך הראש שזה "צירוף מקרים" – משהו ש"במקרה" קרה, ואם הוא קרה במקרה, הוא גם לא זקוק לתשומת לב גדולה מדי שהרי הכל מקרי ובואו נתעלם מזה כי אין לזה באמת שום מקום משמעותי ונמשיך בחיינו ההגיוניים, המושכלים, המתוכננים והידועים מראש.

אפשר ככה. ואפשר אחרת.

אפשר לא ללכת עם התרבות הנוכחית. אלא עם תרבויות אחרות. קדומות יותר. יודעות יותר. הרמוניות הרבה יותר. ואז אפשר להכריז – ממש ברגע זה – שאין יותר צירופי מקרים בחיי. יש דבר חדש וקוראים לו – "אירועי קסם". פגשתי במקרה בקומה השישית של המשרד שלא הייתי בו חודשים ובמקרה הגעתי היום לפגישה, חבר שנסע לפני שלוש שנים לאוסטרליה – זה אירוע קסם. שמעתי שם של סרט שלא חשבתי עליו שנים שלוש פעמים השבוע – זה אירוע קסם. מצאתי נוצה של עורב בתוך מסדרונות הכנסת? זה אירוע קסם. מישהו ברכבת דיבר לחבר שלו ואמר משפט שרלוונטי למשהו שאני מתעסק איתו? זה אירוע קסם. נסעתי באוטו וראיתי שלט שמבפנים אני יודע שמדבר בדיוק אלי אבל הראש אומר "לא יכול להיות"? זה אירוע קסם. מצאתי כסף בכיס למרות שאני יודע שרוקנתי אותו לפני הכביסה האחרונה? זה אירוע קסם. דלת שתמיד סגורה פתאום נפתחת? גם זה...

אנחנו תמיד רואים את הדברים כפי שאנו. לעולם לא כפי שהם באמת. מתוך הרעיון השאמני האדיר הזה נולד כוח אדיר עוד יותר של בחירה. אם אנו רואים את הדברים כפי שאנחנו, שינוי שלנו יכול להוליד הכל. והנה, ממש בסיום המאמר הזה – הבחירה. האם נמשיך לחיות בעולם שבו מתקיימים צירופי מקרים? או האם הכוח העתיק והאדיר מאיתנו, התעניין בנו מספיק כדי לזמן לחיינו אירועי קסם, כדי שמשהו יזוז, משהו יקרה, כדי שמשהו בחיינו יחיה באמת? הבחירה, כתמיד היא שלנו.

שם הכותב: רוהאן שניר
אודות הכותב: רוהאן שניר, מרצה ומנחה, צועד בנתיבי רוחות העורבים, ומוכשר במרכז "אומטה" מרכז הכשרה למציאת נתיב הנשמה להולכים בדרכי אמא אדמה על פי המסורת השאמנית והדרכים העתיקות
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
15/09/14 13:29
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©