שתף

סבוריאה - מה היא? מתי היא מתפרצת ומה ניתן לעשות? / יהודית מורי

10.02.19

כ-15 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מסבוריאה, כאשר חלקם אפילו אינם מודעים לעובדה שמדובר במחלת עור. חלק אחר שכן מודע לבעיה מתייאש מלמצוא פתרונות, לאחר שהטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונלית הוא קצר מועד בלבד.

מה זו סבוריאה, ממה היא נגרמת והאם יש באמת פתרון?

עובדות והסברים מקדימים:

סבוריאה היא מחלת עור דלקתית כרונית של שכבות העור העליונות. היא נגרמת כתוצאה מהפרשה מוגברת של שומן אותו מפיקות בלוטות החלב בעור. המאפיינים של סבוריאה הם אדמומיות, קילופים, תחושת גרד, עודף שומניות בעור ומעל קשקשת יבשה בגוון כסוף לבנבן. סבוריאה מתפרצת בעיקר באזור הקרקפת, בפנים, בבית השחי ובמפשעה. מעבר לתחושת אי הנוחות שהיא גורמת, מדובר גם בהפרעה אסתטית שגוררת אחריה תחושות של מבוכה וירידה בבטחון העצמי, לפחות כשמדובר במקומות נראים לעין, כמו עור הפנים או בקרקפת.

מדוע זה קורה?
מגוון סיבות מובילות להתפרצות הסבוריאה. הבולטים מביניהן הם שינויים במזג האוויר, מתח נפשי, תזונה לא נכונה ומחסור בשעות שינה.
אין למחלה זו פתרון תרופתי שנותן מענה מקיף לבעיה, אולם היא ניתנת למניעה ולשליטה, אם יתבצע טיפול מונע שיעילותו מוכחת לטווח ארוך.
סבוריאה נוצרת בעקבות יצור של שומן הקרוי סבום. הוא מצוי בבלוטות החלב בעורנו שהן האחראיות לשמירה על עור הפנים מפני מזהמים חיצוניים. הסבום אינו מורכב רק משומן אלא גם מחלבון. כל עוד מייצרות בלוטות החלב את הסבום בצורה מאוזנת אין כל בעיה. הבעיה מתחילה כאשר תאי העור החיצוניים נפגעים ממזהם כל שהוא ובלוטות החלב, במגמה לשמור עליו, מייצרות כמות מופרזת של סבום, ובו שומן וחלבון באחוזים גבוהים מהנורמה. ההליך הזה הוא האחראי להיווצרות הקשקשת מאחר ותאי העור החיצוניים נושרים במהירות מוגברת, בעוד שעודף השומן יוצר שומניות עודפת בעור.

כמו כן, מאחר ובסבום יש אחוז חלבון גבוה, העור חשוף יותר לזיהומים של חיידקים. וכשזה קורה, נוצרת הסבוריאה, הדלקת בעור.
הסיבה להיווצרות סבוריאה באזורים מסוימים בעור, קשורה לריבוי בלוטות החלב המצויות באזורים אלו, כאמור, בעיקר בקרקפת, בפנים ובמפשעה. אזורים נוספים בהם יש סיכוי להופעת סבוריאה הם בחזה, אזור הטבור, בין קפלי שומן, גבות ומצח.

כשהסבוריאה מתפרצת זהו תהליך הדרגתי. בשלבים הראשונים מופיעים קשקשים דקים ועדינים. אם לא יטופלו, יופיעו בהמשך קשקשים עבים יותר וצהבהבים, יבשים או שומניים כשמתחתם שטחי עור אדומים. עוד יופיעו בהמשך תחושות של גרד וצריבה.

כאמור, הגורמים לסבוריאה הם מגוונים:
• אלרגיה - למזון, או לחומרים איתם באם במגע לעתים תכופות
• גנטיקה - סבוריאה היא תורשתית
• מתח - המחלה נגרמת כתוצאה מסטרס ולחצים נפשיים והיא פסיכוסומטית
• סביבה - המחלה עלולה להתפרץ בשל תנאים סביבתיים כמו חום, קור או לחות
• חוסרים תזונתיים - בעיקר של ויטמין B12 או ויטמין B6, או שניהם
• אקנה - גם האקנה היא גרם להתפרצות סבוריאה
• פסוריאזיס - חולי פסוריאזיס עלולים לחלות גם בסבוריאה
• מחלות הקשורות למערכת העצבים - מחלות כמו שיתוק, פרקינסון או אחרות שקשורות לתפקוד לקוי של מערכת החיסונית ומערכת העצבים עלולות לגרום לסבוריאה

• הרפואה הסינית מייחסת סבוריאה לחוסר איזון בגוף, במיוחד במערכת העיכול


יש מה לעשות?
הבעיה בטיפול בסבוריאה היא שקשה לאתר את הגורם המדויק לדלקת עור זו. כל עוד הגורם אינו מוכר במדויק, לא ניתן להתאים טיפול שימגר את הסיבה למחלה. לכן, מה שנשאר לרפואה להציע הוא טיפול קצר מועד שמטרתו בעיקר להרגיע את הסימפטומים אולם לא להיפטר מהם. הטיפולים יכולים לכלול תרופות, משחות או שניהם ביחד.

התשובה באה, למרבה ההפתעה, דווקא מעולם האסתטיקה והקוסמטיקה הרפואית. אין ספור נסיונות, פיתוחים ובדיקות, הביאו ליצירת שיטה טיפולית שמטרתה להפחית במידה ניכרת את הסימפטומים על העור ואף למנוע את הישנות התופעה, כמובן בשילוב עם טיפול מונע שיפורט בהמשך.

הפיתוח הוא צרפתי. זו שיטה שמתבססת על קור בטמפרטורה נמוכה מאד שמקרר את האזור בו יש סבוריאה.


כמה דברים קורים בעקבות קירור הפנים:
- הקלה מיידית בתחושת הגרד והצריבה
- כלי הדם שחווים קור בלתי צפוי מתחילים להתכווץ ולהתרחב, פעולה שמזרזת את זרמת כלי הדם באזור
- האזור המקורר הופך לרדום מעט. באופן זה, ללא כל הליך פולשני או כימי, מתאפשרת העברה של גולה קרה אל מתחת לשכבת העור העליונה, שם מרוכזת הסבוריאה.
- עם הגולה מוחדרים חומרי לחות, הזנה שיקום, ויטמינים ומינרלים והטיפול מתבצע מבפנים החוצה.
- אותם כלי דם שמבצעים את פעלת ההתכווצות וההתרחבות שלהם, מסייעים גם בהחדרה של החומרים לעומק, בשל פעולת העיסוי הטבעי שמתרחשת מתחת לפני השטח.

השיטה המבוססת על קור התגלתה כיעילה ביותר לטיפול בסבוריאה. היא נוסתה בראשונה לטיפול בפסוריאזיס ובהמשך, לאר התוצאות החיוביות, נוסתה גם בהצלחה על עורם של הסובלים מסבוריאה.

יתרונות השיטה הם בעיקר הרעיון לטפל בבעיה מבפנים, ללא כל צורך בהתערבות פולשנית כל שהיא, או התערבות של תרופות המכילות כימיקלים ומשחות מבוססות סטרואידים. בניגוד לטיפול הקונבנציונלי, הטיפול בשיטת הקור שומר על האפקטיביות שלו לאורך זמן, במיוחד אם מקפידים גם על טיפול מונע.

מהו הטיפול המונע?
• היגיינה - חשוב לסגל שגרת ניקוי וטיפוח העור באופן יום יומי. ניקוי יסודי של העור ממזהמים סביבתיים, שימוש במי פנים עדינים ותכשירי לחות שמבוססים גם על חומרים מרגיעים ומרפאים.

• תזונה מאוזנת - חשוב מאד לשמור על שגרת אכילה בריאה הכוללת חומצות שומן שיסייעו לעור, ביניהן טחינה, אבוקדו, דגנים מלאים, קטניות וכדומה.

• ויטמינים - אם הגוף לא מקבל ויטמינים באמצעות מני מזון, מומלץ ליטול אותם בכמוסות. ויטמין A, C, D, E הם חיוניים.

• רוגע - יש להפחית ככל שניתן מלחצים, סטרס ולהקפיד על שינה של לפחות שש שעות בלילה. אפשר להפיג לחצים באמצעות פעילות גופנית, הליכה בטבע, מדיטציה או אפילו , במידת הצורך, יעוץ מקצועי.

אם הסבוריאה מתפרצת דווקא בחילופי עונה וכתגובה למזג אוויר חם או קר, רצוי לקבל טיפול בקור בזמנים קבועים ובהתאם לחילופי העונות.

שם הכותב: יהודית מורי
אודות הכותב: יהודית מורי קוסמטיקאית רפואית, מומחית בטיפול בבעיות אקנה וסבוריאה מראשון לציון
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©