שתף

זוגיות מודעת / תמר ברוש

10.06.18

זוגיות היא אחד הדברים השכיחים ביותר בחיינו; היא צורת חיים שרובנו המוחץ מתנסה בה בין אם לתקופות קצרות מועד ובין אם לטווח ארוך.

זוגיות נתפסת במוח שלנו כמשהו שצריך להשיג כי "לא טוב היות האדם לבדו", וגם כי זה יותר קל ונעים לחיות ביחד עם מישהו נוסף שאוהב אותנו וחולק איתנו את נטל החיים, ומעבר לכל זה גם כי זה פשוט מה שכולם עושים!

יש משהו מאוד אוטומטי וחסר מחשבה בחיפוש אחר זוגיות, ואותה אינרציה עשויה לפספס לגמרי את הפוטנציאל המלא יותר ואת המשמעות שלמערכות יחסים יש להציע. האמת היא שכל דבר בחיינו יכול לקרות מתוך אותה התנהלות אוטומטית, עדריות ותנועה חסרת מודעות ויצירתיות ובאותה מידה הוא יכול לקרות מתוך מודעות ערה, תשומת לב וכוונה מלאה. אומרים לנו שאנחנו בוראים את המציאות, אומרים שיש לנו רצון חופשי וחופש בחירה – אבל האם ובאיזו מידה אנחנו באמת מפעילים את כוח הבריאה והבחירה החופשית שלנו במערכות יחסים זוגיות?

למעשה אחד הסודות לזוגיות מאושרת, הרמונית ויצירתית (יצירתית במובן של היכולת להתגבר על קשיים, לפתור אי הבנות ומשברים לאורך הדרך) הוא מודעות וכוונה.

לא משנה באיזה שלב של הקשר הזוגי אתם נמצאים – חיים ביחד כבר המון שנים או שרק לאחרונה הכרתם, זה אף פעם לא מאוחר מידי לעורר בתוככם וביניכם את הכוח הכביר של מודעות וכוונה. אתם הנהגים במרכבת הזוגיות שלכם; אתם בעלי הכוח לכוון אותה ולראות האם יש תיאום ביניכם, האם אתם יודעים מה אתם רוצים להשיג ביחד, איזה סוג של קשר אתם רוצים ליצור וכן הלאה.

 

לפעמים כשמתגלות בעיות בקשר הזוגי שמובילות לריבים ולמתחים זה מכיוון שאחד רוצה לקחת את המרכבה ימינה והשני שמאלה. ברוב המקרים הרגשות שמתלווים למצבים האלה לא מאפשרים התבוננות שלווה ונטראלית על הקשר ועל הרצונות והצרכים הסותרים, ולא פעם הדרך לפתור את המתח כרוכה בהדחקה או בדיכוי או בוויתור עצמי לא שלם עם עצמו. כך נבנית מרירות פנימית ותחושת נתק מתמשכת שמהוות את אבק השריפה לפיצוץ הבא שבוא יגיע.

כמי שחיה בזוגיות כבר שנים רבות אני גיליתי את הכוח של כוונה ומודעות ככוח שאין שני לו. כאשר אנחנו יודעים לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות ויודעים איך לעבוד נכון עם התשובות, הדרך להרמוניה, אושר והעמקת האינטימיות הזוגית נסללת בקלות רבה הרבה יותר.

אז אני מזמינה גם אתכם לעשות את התרגיל הזוגי שלפניכם ביחד, ולאפשר לו להרחיב את ההקשבה שלכם לעצמכם ולבני הזוג שלכם ולראות בעצמכם איך הכוח של מודעות וכוונה יכול לשנות גם את הקשר שלכם לטובה בצורה שלא תאומן.

 

תרגיל זוגי בשלושה שלבים - לתרגיל זה ישנן כמה מטרות ותועלות:

א. הוא מאפשר לכל אחד מאיתנו לבוא במגע מודע וישיר עם תפישת העולם שלנו ביחס לזוגיות ולפעמים מאפשר לנו לתת תשובות לשאלות שמעולם לא ממש שאלנו את עצמנו בצורה ישירה.

ב. הוא מאפשר לנו להכיר לעומק את תפישת העולם של בן/בת הזוג שלנו ביחס לקשר זוגי ולקבל עוד אינפורמציה שיכולה לשרת את הקשר הזוגי בטווח הקצר והארוך שלו.

ג. הוא מאפשר לנו לבנות ביחד את ה'אני מאמין' של הקשר, את החזון שלו שלוקח בחשבון את הצרכים והרצונות הנפרדים, את הנטיות השונות וגם רותם את היכולות והכישורים של בני הזוג בצורה חיובית שיכולה לשרת ולהעצים את הקשר.

ד. באופן כללי התרגיל נועד להעלות את רמת המודעות הפנימית והזוגית לקשר ולאפשר שינויים במקום שהם צריכים לקרות וקבלה עמוקה יותר של האחר ושל צרכיו.

שלב 1

ענו כל אחד בנפרד על השאלות הבאות:

מה זאת זוגיות עבורי?
מה אני רוצה לקבל בקשר זוגי? (מהם הצרכים והרצונות שלי בקשר?)
מה יש לי לתת בקשר זוגי?
מהן היכולות הטבעיות שלי והכישורים שיכולים לשמש א בן/בת הזוג בתוך קשר זוגי?
מהו הפוטנציאל הגבוה ביותר שאני יכול/ה לראות בתוך קשר זוגי?
מה הכי מפחיד / קשה / מאתגר עבורי בתוך קשר זוגי?
על מה הייתי מוכנ/ה לוותר בתוך מצב של חוסר הבנה עם בן/בת הזוג כדי ליצור הרמוניה מחודשת בינינו?
מהם הדברים החשובים ביותר עבורי בקשר זוגי? (למשל: כנות, תקשורת פתוחה וחסרת פחד, נאמנות, אהבה ללא תנאי וכן הלאה…)
מהם הקווים האדומים שלי בתוך הקשר? על מה אני בשום אופן לא מוכנ/ה / יכול/ה לוותר בקשר? (למשל: לא מקבל חוסר נאמנות, לא מקבל שקרים וכן הלאה)
כיצד היית רוצה לראות את הזוגיות שלך בעוד שנה? שלוש שנים? עשר שנים?

שלב 2

אחרי ששניכם עניתם בנפרד כל השאלות, שתפו זה את זה בתשובות שנתתם ונסו לראות מהם הקווים המשותפים בינכם ומה מבדיל בינכם. בדקו בנוסף מה התשובות של בן/בת הזוג מעוררות בכם (רגשות ותחושות שונים).

שלב 3

נסו לסכם את התמונה שהתקבלה באופן הבא:

כמה תשובות דומות / משותפות התקבלו?
כמה תשובות שונות / הפוכות/ מנוגדות זו לזו התקבלו?
נסו להעריך באחוזים את הפער שהתגלה: האם עניתם באופן דומה על יותר מ-50% מהשאלות או פחות?
באיזו מידה התשובות של בן/בת הזוג עוררו בכם תגובות רגשיות שליליות? (כעס, כאב, התנגדות, עלבון)
עד כמה הייתם מופתעים מהתשובות של בן/בת הזוג?

שם הכותב: תמר ברוש
אודות הכותב: מנחה בכירה בשיטת האור הלבן מתמחה בקבוצות מודעות ומדיטציה בנושא הצ'אקרות
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©