שתף

מסע הנשימה השלם - מהשתרשות לצמיחה / אורלי שעיה

10.05.15

לפני אלפי שנים האדם התבונן בטבע ובכוחותיו, וכאשר רצה להתחבר לאיכות של אחד מהם, ביקש לבטא אותה בסמל, צליל ותנועה. מדע היוגה התפתח אט אט מהחיבור לתנועה, תרגילי היוגה צופנים בתוכם מלבד העבודה עם רמות גוף, נשימה ותודעה גם איכות מסוימת, תכונה ותחושה.

למה יוגה?
היוגה הינו מדע עתיק יומין, המגיע מהודו העתיקה, מטרתו - איחוד הכוחות המפוצלים בנו, תוך כדי מיצוי חלקי הוויה: גוף, תודעה ונשימה, לעבודה מאוחדת אחת.
ברמה המהותית היוגה מכוונת לאיסוף פרטי המתרגל, אל עבר שורש הווייתו (תמצית אלוקית, ניצוץ, זרע, נשמה) להגשמת הפוטנציאל האין סופי, הטמון בכל אחד ואחת.
ההתוודעות, התרגול וההפנמה של עולם היוגה בונה, שלב אחר שלב, גוף, על כל מערכותיו: חזק, מרווח, יציבה מאוזנת ושלמה, זרימת דם וחשמליות (צ'י) חיה וערה, נפש מאוזנת ושקטה, דיוק האבחנה, שמחה וחיבור ישיר לבורא עולם.


היוגה מציעה ארבעה נתיבי הגשמה:
1) התא יוגה - אסנה, פרניימה (אימון הגוף, הפרנה, והתודעה)
2) כרמה יוגה - נתיב העשייה
3) בהאקטי יוגה - נתיב התפילה (לב)
4) ניינה יוגה - נתיב הלמידה (למידה עיונית, מנטלית, הבנה)


את תרגול היוגה אני חווה, כעשיית שלום ואהבה הוליסטית עם גופי, נשימתי, נשמתי, ואלוהים השוכן בכל ובתוכי. עם ההתמדה בתרגול ובלימוד, כשני עשורים, התפתחה בתוכי שפה פנימית, בונה באפיה, מתודית ורבת ממדים. קראתי לה 'מנדלה יוגה', כי היא מעודדת לדייק את העבודה, מתוך הגרעין שבפנים.

המנדלה יוגה, איננה שיטה, היא אמצעי, שפה פנימית, חברה-לחיים, המכוונת להעשרת הנוכחות, העצמה וטיפוח עד הגעה לאדנות עממית - של הנוכחות הערה שמבפנים. היא מדגישה קבלה עצמית, ייצוב חיזוק, ריפוי של הגוף התודעה והחושים, באמצעות העמקת תהליכי הנשימה כאמצעי לשזירת הכוחות לעבודה יחד, לסריקה, הזנה והתמרה, של זיכרונות ואמונות, צפיפות וקשיים, השוכנות בתאים.

 
התהליך עולה עם התודעה השוכנת בגוף בדומה לעץ החיים:
מתוך קבלת תמיכת האדמה (צ'קרות תחתונות) לחיבור לכוח במרכז, המאפשר צמיחה (צ'קרות עליונות) לפתיחת תודעת הגוף – מעלה ולמרחבים.
המנדלה יוגה היא שפה השוזרת את ההקשבה הפנימית העדינה, יחד עם תבונת היוגה העתיקה, למסע פנימי, זוהי הזמנה להתמרה הדרגתית, הבנויה שלב אחר שלב.
ראשית הלימוד הוא לאורך הצ’קרות במסלול בניה מחודשת של תודעה ערה.
לאחר המסע, העדות נשארת ברורה, ויכולה לבצע בתודעת הגוף, עבודה פנימית על פי צרכיה המשתנים בהתאם לעונות הפנימיות ועונות השנה.
בשפה זו, ההתבוננות הערה היא המרכז והכלים השונים נשלפים מארגז הכלים על פי צרכים יומיים' לרפא, להתמיר בכל צומת בגוף, אמונה- ממכווצת לערה, מאוזנת, נושמת, מדברת, בריאה.
הצורך בדיוק השפה, נולד מתוך ההבנה שככל שאנו מתרגלים ומעמיקים את הנשימה מתעורר לחיים, תת המודע.
שפה אוהבת עוזרת להיפרד משפה חיצונית ופנימית, המבוססת על השוואתיות, כיווץ, שיפוטיות ושלילה, ואתם תפיסות ישנות, אשר שוכנות ובגוף ובתודעה.

מהי נשיMנדלה יוגה?
המנדלה יוגה היא תפיסה מעגלית, חובקת ומעצימה, מטרתה להגשים את הייחודיות הנדירה, השוכנת בכל אחד ואחת. היא מקנה מתודיקה מובנית, ומפתחת יכולת שלמה ללקיחת אחריות אישית על תודעה השוכנת בגוף, באמצעות למידת עבודה הוליסטית עם הנשימה והתודעה ותוך הפנמת איכויות המקודדות בצורה. מקור ההשראה החיצוני הוא העץ, המדמה באופן דומה, את הווית האדם.
נשיMנדלה יוגה היא שפת-עבודה פנימית, המעמיקה את הנוכחות בתהליכי הנשימה, כאמצעי להשתרשות וצמיחה, יחד עם הבנת מהותן של הצורות המגולמות בתנוחות-גוף-תודעה.

בשיעורי יוגה מעגלית נחקור את האיכויות הצורות המגולמות בתנוחות (עץ, חתול, כלב, נחש פרה ועוד) ונתוודע לעבודה ההוליסטית של איכויות שני החלקים - יוני ולינגם.

יוני ולינגם, שני חלקים המשלימים של הנשימה והבריאה:
הנשיפה – יוני - מלכת היין באיכות חובקת כאימא, רחם, ריק, חושך, איין, מאפשרת ויתור מאחיזה בכלים הדואליים והרפית שרירים עמוקה, מפנה מקום, מעודדת התמסרות ומאפשרת צלילה עמוקה, תוך העמקת האמון בחוקי עולם המאיה: כוחות הכובד ותמיכת האדמה. תפקידיה עיקריים גם בעיגון, כגזע איתן בהשתרשות וייצוב החושים האישיות.

השאיפה קווית חדה, לינגית - מלכת היאנג מעוררת את המתבונן לפעילות מכוונת, עשירה, חוקרת, מאירה ומזינה, מתמירה בורות בנוכחות, מתעלת אישורים והבנות חדשות אל תאי הגוף, בהתאם לתנוחה.

שיעור יוגה מעגלית נע כרצף ספירלי (תנועה פנימית שמגדילה את היקפה בהדרגה) מתוך העמקת המיקוד בתהליך המשלים של הנשימה, יחד חקירת התחושות המגולמות בתנוחה, לכדי ריקוד שלם, בהשלמת שני החלקים - למעגל עשיר בנוכחות מתמשכת, מעגלית, משלימה, אחת."

יוגה עם מעגלי החיים


יוגה עם מעגלי החיים הינה תפיסה אישית וחדשה הגורסת כי מתוך השפע הקסום של היוגה, ניתן לכוונן ולדייק את התרגול אל המתרגל ואל צרכיו.
שיעור מסוג זה מזמין תהליך אישי ויכולת הקשבה. בפועל השיעורים מתחילים בשאלה: מה המתרגל/ת, נכון לרגע הווה-צריך או צריכה.

שם הכותב: אורלי שעיה
אודות הכותב: נשמה, אמא, מתרגלת, יוצרת, תלמידה ומורה
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©