שתף

זה הכל עניין של החלטה / צבי בוכבינדר

18.11.18

קבלת "החלטות" בחיי היום יום, זו פעולה די שכיחה שאנו עושים ולרוב בלי משים ובאופן אוטומטי (כמעט). כשאנו עומדים בפני קבלת החלטה חשובה, או החלטה קשה, פעמים רבות אנו חשים הססנות מסוימת לפני קבלת ההחלטה - כמה פעמים התחבטנו עם עצמנו בנוגע להחלטה חשובה שיכולה להיות הרת גורל. כמה פעמים נקלענו למצבים בהם איבדנו את הדרך ושאלנו את עצמנו: "מה לעשות ולמי לפנות"?

כל המעורבים בסיפור יציאת מצרים צריכים היו לקבל שורה של "החלטות" שחלקן לא היו קלות כלל ועיקר. עכשיו, בפרספקטיבה של זמן, אנו יכולים להבין עד כמה "החלטות" אלו שינו את פני "ההיסטוריה," ולבחון את תהליך קבלת "ההחלטות" של גיבורי הסיפור ואת דרך התנהלותם.


יעקב אבינו מקבל "החלטה" שבדיעבד תתברר כגורלית, ויורד למצרים עם ילדיו כדי להיות קרוב ליוסף ש"מתגורר" שם זה מכבר. לאחר פטירתו של יעקב "מחליט" המלך פרעה, שזה עתה קיבל את כס המלוכה, לשעבד את בני ישראל ולהעביד אותם בפרך.
לאחר שפרעה נוכח לדעת ש"היהוד" ממשיכים להתרבות, הוא מקבל "החלטה" מרחיקת לכת ומצווה על שפרה ופועה, שתי מיילדות עבריות, להרוג כל תינוק זכר שייוולד. כאשר שתי המיילדות לא ממלאות אחר הוראותיו, "מחליט" פרעה שכל בן זכר שייוולד, יושלך ליאור ללא היסוס וללא גינונים מיותרים.
בינתיים מקבלת יוכבד אשתו של עמרם משבט לוי "החלטה" אמיצה, והיא, להשיט את תינוקה הרך משה שזה עתה נולד במימי היאור, בדיעבד "החלטה" זו חרצה את גורלם של בני ישראל לחסד, ובעצם גרמה לכינונם כעם.


בהמשך סיפור רב התהפוכות הזה, העוסק בפרשת יציאת מצרים על ההיבטים וההשלכות שלו, אנו למדים עד כמה "ההחלטות" שקיבלו גיבורי הסיפור הזה היו הרות גורל. עד כמה משה ופרעה קיבלו "החלטות" אסטרטגיות לא פשוטות, שבסופן הביאו את בני ישראל "לעשות עלייה."

כך גם לגבי "ההחלטה" של יוכבד, לבקש מבתה הקטנה מרים להשגיח על משה הקטן בעודו משייט ביאור. כך לגבי בת פרעה שמוצאת את התיבה ולוקחת "החלטה" להביא את משה הפעוט לארמון המלוכה ולגדל אותו. מרים הקטנה מציעה לבת פרעה להביא לארמון את יוכבד ולהניק את משה הקטן.....משה גדל והופך לנער חסון.............
טוב, את סוף הסיפור כולנו מכירים, וזאת הסיבה שמדי שנה בפרוס עונת האביב בשלל פריחות, ריחות, וצבעים, אנו מתכנסים בליל הסדר לספר ביציאת מצרים. לספר את הסיפור המרתק והמדהים הזה, בו "ההחלטות" הרבות שהתקבלו עיצבו במידה רבה את הגורל של כולנו.
אז.....הבה נמשיך ונבין את חשיבות "ההחלטות" בחיינו.


רוב מכרינו, ידידינו, ויקירינו, לא רואים אותנו מקבלים החלטות, אך בדרך כלל הם רואים את תוצאות ההחלטות שלנו!
בכל תהליך של קבלת החלטות קטנות או גדולות, חשובות יותר או חשובות פחות, נוצר מעין סדר בתודעה שלנו, והדבר בא לידי ביטוי בתוצאות אותן החלטות בעולמנו החיצוני, כך שחיינו מנותבים מעצם תהליך קבלת החלטות בכל תחום בחיינו: בעבודה ובקריירה, במערכות יחסים וזוגיות, באיכות החיים שלנו, בבריאות, בבחירת חברים ומה לא. למעשה חיינו מושתתים על קבלת החלטות מרגע שנולדנו ועמדנו על דעתנו, ועד לרגע סיום התפקיד שלנו על במת החיים.
לכן קבלת החלטות, מלווה אותנו בכל מהלך חיינו ואיננו יכולים להתחמק מזה בין אם אנו רוצים בכך או לא.


לאדם שיודע לקבל החלטות יש דימוי עצמי גבוה! הערכה עצמית וביטחון עצמי! מכאן, שדרך המחשבות ששולטות בנו באופן מוחלט – נקבל החלטות, ועל פי ההחלטות האלו אנו הופכים להיות מי שאנו ומה שאנו.


לא מעט מכשולים נערמים בדרכנו כשאנו עומדים בפני קבלת החלטה, ולרוב המכשולים האלו הן הנסיבות שמסיטות אותנו מקבלת החלטה נכונה. כך שפעמים רבות איננו מקבלים את ההחלטה הנכונה, ונתיב חיינו מושפע במישרין או בעקיפין מההחלטות שלנו. כל כך הרבה תוכניות, מטרות, יעדים וחלומות מתנפצים מול עינינו בגלל הנסיבות שנדמה לנו שאי אפשר לשלוט בהן ולשנות אותן!


נדמה לי שנפוליון הוא שאמר: "אני יוצר את הנסיבות בחיי."
פעמים רבות אנו מחליטים החלטות "למפרע," לדוגמא: אם יגישו לאדם השומר על משקל גופו ונמנע ממאכלים עתירי שומן מנה עשירה בשומנים ופחמימות, הוא יסרב באדיבות כי קיבל זה מכבר החלטה למפרע לחיות במשטר של דיאטה.
כשאנו עומדים בפני קבלת החלטה חשובה, ולפעמים גורלית אנו מקבלים אותה עם מה שיש לנו, כלומר, עם המשאבים והכלים הפיזיים והרוחניים שיש לנו (ולרוב אנו מנצלים רק חלק קטן מהמשאבים האלה).


תהליך קבלת החלטות הוא דבר מורכב, ופעמים רבות דורש מיומנות והכשרה, אולם רובנו מקבלים החלטות שבבסיסם עומדת השאלה: "האם החלטה זו טובה לי או לא," או כפי שמשה ואהרון נהגו לומר לפני ההחלטות שקיבלו: "האם זה טוב ליהודים או לא."


לפעמים נתייעץ עם חברים ומשפחה, לפעמים נפנה למומחים למיניהם, ולפעמים נחליט לא להחליט, בעיקר אם ההחלטה היא קשה וכרוכה בצער וכאב.
מעטים הם האנשים שפונים לישות הפנימית שלהם, לתוך עצמם פנימה ושם מקבלים את התשובות האמיתיות. (אגב, משה התחבר אל "האני – עצמי" שלו באופן מושלם, ולכן הצליח להוציא את בני ישראל מעבדות לחרות) מכיוון שרובנו מקבלים החלטות שצריכות להיות מתואמות עם תגובות החברה / סביבה בבחינת "איך אצטייר בעיני החברה"? זו הסיבה שפעמים רבות החלטות אלו אינן תואמות את צרכינו האמיתיים.


אחד הכלים רבי העוצמה שקיימים וקשורים באופן ישיר ועקיף לכל תהליך של קבלת החלטות הם: "קלפי הטארוט" שפונים אל האני הפנימי שלנו ויכולים "לדעת" מהי ההחלטה הנכונה עבורנו בכל התלבטות והתחבטות.


למעשה קלפי הטארוט משקפים את האדם זה מאות שנים ומהווים כלים רבי עוצמה להעלות תכנים חשובים ומועילים ממעמקי הנפש ומרבדים עמוקים ונסתרים של התודעה. הם מורי דרך בחיים, ובהם ניתן למצוא חוכמה וידע העוזרים לנו להבין את עצמנו, ולשפר את תהליך קבלת ההחלטות בחיינו – הקלפים עוסקים פחות בעתיד, במה שיהיה ויותר בהווה, במה שעלינו לעשות היום, וכיצד עלינו להתנהל כדי לקבל את ההחלטות הנכונות, ובכך להגשים את המטרות והתוכניות שלנו, במקום לתת פעמים רבות לאחרים לקבוע את גורלנו.


לצערי, רבים פוגשים את הצד הנבואי הפטאליסטי של הקלפים, אבל, ברצוני להציגם במאמר זה באור שונה ומרתק, ולתקן את הרושם המוטעה ובהבנה אמיתית שלהם.
החיים הם אוסף של שיעורים – ובכל שלב של ההתפתחות שלנו נפגוש "שיעורים" שעלינו ללמוד.

אמנות הקריאה בקלפים איננה הצגת תשובות של "כן" או "לא" - והיא איננה ניבוי העתיד שהינו ממילא תוצאה של מה שנחליט ונעשה בהווה.
דרך הייעוץ בקלפי הטארוט בכל החלטה העומדת בפנינו, נוכל להבין, ללמוד, ולהכיר את החיים ואת הדרך בה אנו יכולים לממש את השאיפות והרצונות שלנו, וכך נוכל לקבל את ההחלטות הנכונות והמתאימות ביותר בכל הנושאים בהם אנו מתחבטים ומתלבטים.


הקריאה בקלפי הטארוט היא מעין "הצצה" אל הישות הפנימית שלנו, ואל עולמנו הפנימי המשלב את כל ההוויות הקיימות בנו, ודרכה אנו זוכים להכיר את עצמנו – את הפוטנציאל הטמון בנו, וכך להביא לידי מימוש את השאיפות הכי גדולות שלנו, ואת החלומות הכי כמוסים שלנו, ולקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורנו.


שם הכותב: צבי בוכבינדר
אודות הכותב: מנהל חנות : מיסטיקה ואומנות מזרח ומערב. מייעץ וקורא בקלפי טארוט : "דרך הטארוט" בוכבינדר צבי. מומחה לאבני קריסטל, טיהור בקטורות מסוגים שונים, עורך קורסים לקריאה וייעוץ בקלפי טארוט.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©