שתף

חלק ב' - ''האדם מחכה לעצמו בעתיד..." / צבי בוכבינדר

03.05.15

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

זהו סיפורן של האלה דמטר (קלף הקיסרית) ובתה האהובה פרספונה (קלף הכוהנת הגדולה). סיפור על אהבה עזה של אם לבתה. סיפור על חטיפה, חתונה אסורה ועל נערה תמימה אשר בסופו של דבר מתבגרת, והופכת להיות אישה השולטת על ממלכה גדולה.


דמטר היא אלת הפריון. אלה חשובה מאוד לבני האדם, כיוון שלה תפקיד חיוני ביותר והוא: לגרום להבשלת היבולים והפירות. סיפורנו מתרחש בתקופה קדומה בה הכלכלה התבססה בעיקר על תוצרי חקלאות. אין ספק כי דמטר הייתה אחת האלות החשובות לבני האדם ומעמדה באולימפוס היה חשוב ומיוחד.


חיים שלווים ומלאים היו לדמטר ובמיוחד רוותה נחת מבתה האהובה פרספונה שהייתה ילדת טבע שמחה ומלאת חיים. פרספונה כילדת טבע פחות אהבה את משחקי האולימפוס והעדיפה להיות במחיצת אימה, לשחק ולטייל בשדות המוריקים. מאחר שפרספונה עדיין לא הגיעה לבגרות מלאה וחובותיה לאימה לא היו רבים היא הורשתה לשחק מעל פני האדמה.


אימה לימדה אותה להיזהר מפני הסכנות האורבות לה ולימדה אותה כל מה שניתן על האולימפוס, על החיים על פני האדמה ועל ממלכת השאול.פרספונה ידעה להיזהר מבני האדם ומהאלים והכירה היטב גם את ממלכת השאול השייכת לדודה האדס, אל השאול.אולם האדס שם עינו על פרספונה. יופייה הרב, המראה התמים וחיוניותה משכו את תשומת ליבו והוא גמל בליבו לשאת אותה לאישה ויהי מה.


וכך, ביום קיץ יפה ושטוף שמש כששיחקה כדרכה עם חברותיה, הצמיח האדס פרח לבן יפיפה. סברה אחת אומרת שהיה זה פרח הנרקיס, ואילו סברה אחרת טוענת שהיה זה צמח התפוח הקוצני "הדטורה אינוקסיה" המכונה גם "פרח השטן."כך או כך, הפרח משך מאוד את תשומת ליבה והיא הלכה כדי לקוטפו, אולם, כשהושיטה את ידה פערה האדמה את פיה והאדס יצא ממנה וחטף אותה. כל צעקותיה לעזרה לא הועילו וקולה נדם כשנבלעה במעמקי השאול. למעלה, על פני האדמה שמעו רבים את צעקותיה של פרספונה, אולם אף אדם או אל לא יכול היה לספר מה קרה שם באמת.


גם אימה דמטר שמעה את צעקותיה ונחרדה. "מה יכול לקרות כבר לבת אלים"? תהתה, ומיד ירדה לחפש את בתה אך לשווא. דמטר לא אמרה נואש ובמשך ימים רבים חיפשה את בתה ונדדה על פני האדמה, וככל שחלף הזמן גבר כאבה והיא הזניחה יותר ויותר את עבודתה וחובותיה כאלה. לבסוף, ולאחר נדודים וחיפושים רבים גילתה שהשמש באותו בוקר זרחה מוקדם מהרגיל והיא הבינה שאין זה מקרה. היא מיהרה להיליוס, אל השמש שרואה הכל וביקשה ממנו לספר לה מה קרה באותו יום מר ונמהר.

היליוס סיפר את אשר קרה ולא חסך בפרטים, אך הוסיף כי לדעתו עליה לוותר כיוון שבתה נמצאת בידיים טובות וכי האדס הנו בעל אידיאלי ועליה לשמוח שגורל בתה נקשר בגורלו של האדס. אך דמטר לא ויתרה, לא נחה ולא שקטה ואף הלכה לזאוס שהנו אביה של פרספונה כדי לדרוש כי בתם תוחזר אליה מיד. אולם זאוס טען כי אינו יכול לעזור וכי אין מה לעשות מכיוון שבתם נשואה עכשיו לאל השאול וכי תחום ממלכה זה מחוץ לשליטתו. יגונה הפך לכעס, ובכעסה הרב היא הפסיקה את תנובת האדמה.


דבר לא צמח ולא נתן פרי, התבואה לא צמחה ובני האדם נותרו מודאגים ורעבים. ככל שתסכולם של בני האדם גבר כך פחתו המנחות וגברו התלונות לאלים האחרים.
בסופו של דבר לא נותרה בפני זאוס כל ברירה והוא ירד לאדמה כדי לדבר עם דמטר ולהפציר בה כאלת הפריון, להחזיר את פוריות האדמה לקדמותה ולהמשיך להשפיע את כל טוב תנובת האדמה, ואת שפע יבולי השדות הבוסתנים והמטעים עבור בני האדם.


דמטר סירבה בקשיחות וענתה: עד שבתה לא תוחזר אליה, היא לא תיתן את ברכתה לאדמה. דבר לא יצמח והמצב אף יחמיר.
ככל שגבר יגונה, כך על פני האדמה התגברו הרוחות והקור העז ותוך זמן קצר לא יישאר דבר ולא יהיה מנוס מהכרזה על מצב חרום כלכלי.
"אל תמהר" היא אמרה לזאוס. "עד שבתי לא תחזור אלי לא אחזיר את ברכתי לאדמה ובני האדם ימשיכו להיות רעבים ומודאגים." אולם זאוס מיהר. מיד שלח את שליח האלים הרמס (מרקורי) וביקש ממנו להורות להאדס לשחרר את פרספונה.


בשאול מצא אותה הרמס במיטתו של האדס ולאחר שיחה קצרה ביניהם אמר האדס לפרספונה כי איננו רוצה להחזיק אותה נגד רצון אימה, וכי הוא מבקש ממנה שתחזור עם הרמס לאימה. כצידה לדרך הוא נתן לה כמה גרגרי רימון. פרספונה ידעה היטב כי אסור לה לאכול מפרי השאול, אולם גרגרי הרימון המסמלים את הפריון והשפע הזכירו לה את אימה ואת השפע על פני האדמה והיא לא יכלה להתאפק ואכלה שבעה גרגרים.


השאול, אגב, בסיפורים המיתולוגיים אינו מה שאנו מכנים היום כ"גיהינום." זהו המקום אליו יגיע כל מה שמת מעל פני האדמה ואין הוא טוב או רע. זוהי ממלכה עצומה ורחבת ממדים, ובעוד הממלכה של מעלה (המודע) מוגבלת בשטחה, הרי שהממלכה של מטה (הלא מודע) גדלה ומתרחבת עוד ועוד.


כשהגיעו למעלה שאל אותה זאוס בנוכחות דמטר אם היא אכלה מאכל כלשהו בשאול. את התשובה סיפק אסקלפוס גנן השאול, אשר התלווה למסעה של פרספונה מעל פני האדמה והעיד כי הוא ראה אותה אוכלת שבעה גרגרי רימון. למשמע הדברים בערה חמתה של דמטר להשחית והיא הפכה אותו לינשוף וקיללה אותו כי אור יצרוב ויכאיב לעיניו וכי לנצח עליו לחפש מסתור מפני האור.


גם דמטר וזאוס ידעו כי כל האוכל דבר מאכל בשאול נשאר שם לנצח, וכי על פרספונה לחזור לבעלה עד אשר הלבנה תחזור למילואה. אולם, לדמטר היו תוכניות אחרות והיא פסקה נחרצות כי לא תיתן לזה לקרות! ואם בתה תחזור לשאול היא תסיר שנית את ברכתה מהאדמה והרעב יחזור ביתר שאת. כל האלים נחרדו לנוכח הצהרה דרמטית זו, ולאחר דיונים קדחתניים ומאמץ משותף הגיעו "לקונצנזוס" אשר שינה את פני האדמה לעד.


שמונה חודשים תהיה פרספונה עם אימה מעל פני האדמה, וארבעה חודשים תרד למטה אל בעלה כדי למשול בממלכת השאול.
וכך למדו בני האדם להסתדר עם השינויים של עונות השנה: במשך שמונה חודשים כשפרספונה עולה אל פני האדמה חוזרים האביב והקיץ. מעט לפני שחוזרת פרספונה לבעלה מתחיל הסתיו, ומיד עם חזרתה אל השאול מגיע החורף והאדמה הופכת להיות קשה קרה ולא ניתנת לעיבוד.


סיפור נפלא זה מכיל רעיונות מיתוסים וארכיטיפים רבים הקשורים לשני הקלפים החשובים האלו: הכוהנת הגדולה והקיסרית. זהו לא רק סיפור של אהבת אם לבתה, ולא רק סיפור של הנערה התמימה והיפה שנחטפת על - ידי אוהב חוטא, אלא, סיפור על נערה צעירה ותמימה המתבגרת, הופכת לאישה בשלה ומגלה את עוצמתה הנשית.
במאמר הבא נתמקד על פרספונה וננסה להכיר את הצד שלה בסיפור: כיצד נערה כה תמימה ורכה הופכת להיות במשך ארבעה חודשים אלת השאול. אלה קרה וקשוחה השולטת ביד רמה על ממלכה עצומה ומסתורית כל - כך. כיצד מיד לאחר מכן במשך שמונה חודשים היא הופכת להיות אלת האביב והקיץ הנותנת חיים אור ושמחה לכל.
מתעוררות כאן מספר שאלות וסימני שאלה שעלינו לתת עליהן את הדעת: "האם באמת היא כל כך תמימה"? "האם באמת היא חיה עם האדס, אל השאול, בעל כורחה ונגד רצונה?" "האם היא באמת כל כך סובלת"?

בחלק ג' התמונה תתבהר ונוכל להבין טוב יותר את אחד הכוחות החזקים ביותר בחיינו, לו איננו מודעים כמעט בכלל, אולם, אליו אנו מתחברים לעיתים כבמטה קסם.


שם הכותב: צבי בוכבינדר
אודות הכותב: מנהל חנות : מיסטיקה ואומנות מזרח ומערב. מייעץ וקורא בקלפי טארוט : "דרך הטארוט" בוכבינדר צבי. מומחה לאבני קריסטל, טיהור בקטורות מסוגים שונים, עורך קורסים לקריאה וייעוץ בקלפי טארוט.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©