שתף

חלק ג' - ''האדם מחכה לעצמו בעתיד..." / צבי בוכבינדר

10.05.15

לקריאת חלק ב' לחץ כאן

 

ובכן, בשלב ראשון נשאל את עצמנו: האם פרספונה היא באמת קורבן תמים, קורבן של נסיבות שכל חטאה היה להימצא במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון? אולם כדי להבין את הרעיון העומד מאחורי אותו כח מסתורי, עלינו להבין תחילה מה באמת קרה שם?
לכאורה, פרספונה היא דמות תמימה ואפילו מסכנה: בת אהובה שנחטפה נגד רצונה, אשר לא רק הופרדה מאימה, אלא, הופרדה מממלכת החיים ובעל - כורחה חוברה עם ממלכת המתים.
לכאורה, חייה "למעלה" היו טובים ונוחים ופתאום נחטפה ונכלאה בשאול. אבל אם נבחן את סיפורה לעומקו נגלה אמת עובדתית קצת שונה.


למעלה על פני הפלנטה לפרספונה לא היה תפקיד מיוחד או בעל חשיבות. היא הייתה נערה צעירה בתפקיד שולי ולא נחשב של עוזרת אלה, ולא הייתה דמות מוכרת או בעלת חשיבות מיוחדת בהירארכיה.
לעומת זאת למטה היא הפכה להיות בין לילה אלת השאול הכל יכולה - דמות שבפועל חזקה יותר מכל הדמויות הנשיות במיתולוגיה, כיוון שהשאול היא הממלכה הגדולה והחזקה ביותר במיתולוגיה.

לשאול מגיע כל מה שקיים על פני האדמה ובעוד שהארץ מוגבלת במימדיה, השאול אינו מוגבל והולך וגדל ומתרחב כל הזמן.
יתרה על כך - כשהיא עולה מהשאול היא מתקבלת בברכה כאלת האביב הנותנת אור שמחה ופריחה לכל.
פרספונה ידעה להיזהר מהשאול. היא ידעה היטב שאסור לה לאכול ממאכלי השאול. היא ידעה גם מאילו פרחים וצמחים להישמר. היא גם ידעה אילו צמחים יכולים לשמש את האדס. כילדת טבע עסקה פרספונה כל חייה בצמחים ופרחים והכירה אותם היטב. אז איך היא לא ידעה לזהות את צמח הנרקיס/הדטורה ולא להתקרב אליו? ואיך לא יכלה מאוחר יותר שלא לאכול את שבעת גרגרי הרימון?
אכן, תעלומה ובהמשך ננסה לפתור אותה ולחשוף את דמותה האמיתית, וכך לפתוח צוהר אל חלק מהמסתורין הרב הקיים בחיינו אליו לרוב איננו מודעים, ובו נגענו בחלקים א` וב` כל אחד מזווית אחרת.

ברור שחלק מסוים באישיותה רצה את זה. פרספונה נמשכה אל השאול כמו פרפר לפרח ולאותו חלק בלתי מובן בחייה היא נתנה ביטוי, כיוון שהיא הונחתה על ידי כח פנימי בלתי מוסבר וחזק ממנה שגרם לה לתת לדברים לקרות כפי שקרו.
אותו כח מסתורי ולא ברור, אותו כח פנימי בלתי נשלט אשר משך את פרספונה בכבלים בלתי נראים ובעלי עוצמה אל תוככי המסתורין, זהו נושא הקלף - וזהו כוחו של המסתורין. אותו כח המביא בכנפיו סיטואציות שונות ומשונות שפעמים רבות איננו יודעים איך להתמודד איתם.


כולנו מכירים את אותו כח, מודעים לו ופוגשים בו פעמים רבות בחיינו: זוהי לא בדיוק אינטואיציה או תחושת בטן. זהו אינו כח לו אנו נכנעים מתוך חולשה או פחד, אלא מתחברים אליו כמעט אינסטינקטיבית. זהו כח פנימי חזק ולא ברור ואנו מניחים לו להנחות אותנו במצבים שונים בחיינו.
לכאורה, כח זה מנחה אותנו לעשות דבר שאינו ברור לנו לגמרי, שהינו בלתי מובן וללא התנגדות מצידנו. זהו כח שאינו הגיוני ואף מפחיד. אולם חלק מאיתנו יודע בקולו הפנימי כי חובה עלינו לעשות את הצעד למרות ההיסוסים החששות והפחדים - לאותו כח מנחה באישיותה התחברה פרספונה.

הכוהנת הגדולה היא דמות חצויה החיה בשני עולמות בו זמנית. עולמה הנסתר האפל והלא מוכר, ועולמה המואר, המוכר.
כשדמות זאת תהיה לא מאוזנת היא תהיה אומללה, כיוון שהיא תיצמד לחלקים המוארים והמוכרים שבה, כמו אדם העומד על קצה צוק ולפניו פעורה תהום עמוקה.
היא תפסע לאט ובאימה במסע חייה צעד אחר צעד כשציפורניה נעוצות בפחד במציאות המוכרת של חייה על מנת להבטיח את אחיזתה במוכר ובידוע.

אולם, מתחתיה אין תהום והיא כלל אינה עומדת על קצהו של צוק. אם היא רק תבטח בעצמה ובכח המסתורי שקורא לה להבין את שאר החלקים הלא מוארים והלא ברורים שבה, ותעשה את הצעד הנועז, חייה ישתנו ללא הכר.
היא כבר לא תחשוש והיא תתחבר לכוחה הפנימי, לאינטואיציה שלה ותדע מה נכון לה ואיך להוציא אל הפועל את רצונותיה. אנו לומדים כאן את אחד השיעורים החשובים בחיים. אנו לומדים על הצורך להכיר את החלקים האפלים, הלא מוארים בחיינו.
ללא הכרת חלקים אלו חיינו ידמו לאדם הנכנס לחדר חשוך, אותו אדם ילך לאט ובחוסר ביטחון כיוון שהוא מפחד למעוד או לגרום נזק.
כל שעליו לעשות הוא להדליק את האור ולהציף את החדר באור גדול, וכשידליק את האור יוכל לראות טוב יותר את נתיבו ואת השביל בו עליו ללכת ולצעוד בו בבטחה במסע חייו.

אצל אליסטר קראולי נקרא קלף זה: איזיס - אלת הירח שתפקידה להאיר את החלקים האפלים שלנו - לא החלקים השלילים והרעים שבנו!! אלא, את אלו שאנו לא רוצים לראות ולחשוף לא לעצמנו ולא לאחרים, ושאנו חוששים מפניהם ולא רוצים לגעת בהם.
אנו חוששים מפניהם כיוון שאנו פוחדים מהבלתי ידוע ומהלא מוכר ויש לנו נטייה טבעית לא להתמודד או להתעמת אתם.
אולם, עד שלא ניגע בהם, עד שלא נעמוד מולם פנים אל פנים ללא פחד ומורא, לא נהיה שלמים אף פעם.

תחושתם הטבעית של "אנשי הכוהנת הגדולה," וכשאנו אומרים "אנשי הכוהנת הגדולה," הכוונה היא לאותם תלמידים שקלף זה מייצג אותם, היא, שהם הולכים על קצה של תהום עמוקה. פעמים רבות אנו יכולים להרגיש כך, אולם בפועל לרוב המצב הוא הפוך - יש עולם חדש ומדהים שמחכה לנו! ואם נאיר את כל החלקים "האפלים" שבנו הכל יהיה ברור - וזהו המסר אותו נושא הקלף. אז לא רק שלא נחכה לעצמנו בעתיד, אלא, לא נפחד כשלא נמצא את עצמנו שם.


כשאנו מסיטים את הוילון הגדול והכבד מעל מסך חיינו - מתגלה עולם שלם ומופלא המחכה לנו. הכל יהיה ברור ופשוט בעולמנו, וכיוון שהדברים כבר עולים על פני השטח ולא חבויים במקומות מסתור חשוכים, עולמנו הופך פשוט, אמיתי, וברור, ומכאן נוכל להתפתח כבני אדם ביתר קלות.
המסר בקלף פותח לפנינו את הידיעה כי עלינו להכיר את כל חלקינו - לחקור ולהבין גם את אותם המקומות שאיננו מכירים ושלא העזנו להכיר או מפחדים מהם.
כאשר נבין את הרעיון לעומקו, הכל יהיה ברור וכל המסתורין בחיינו יהיה מוכר ותחת שליטה, נתיב חיינו יהיה קל מוכר וברור יותר.

הכוהנת הגדולה אוחזת את המפתח לסודות הפלנטה שינתנו לנו כאשר נהיה מוכנים.
מתי נהיה מוכנים? אנו נהיה מוכנים לאחר שנכיר את כל החלקים "האפלים" שבנו, ואת אותם הצדדים האינטואיטיביים הלא צפויים והמסתוריים בחיינו. אז נקבל את המפתח להבנת סודות הפלנטה. אך "הפרדוקס" הוא שבאותה נקודת זמן גם נבין שלמעשה אין אנו זקוקים למפתח, כיוון שבשלב זה של חיינו אנו נבין את אחדות הניגודים הפועלים בלא-מודע האישי שלנו. ובפועל כבר רכשנו את הכלים שאפשרו לנו לפתוח את הצוהר לסודות הפלנטה ולעולם הרוח, וכי המפתח למעשה היה כל הזמן בידינו.

הכוהנת הגדולה היא הסגניפיקטור, הקלף המאפיין של חפיסת הריידר - וייט והיא מסמלת את המסר שלהם ואת המטרה לשמה באו הקלפים אלינו - לעזור לנו להכיר את החלקים האפלים שבנו, ולבסוף לעזור לנו להתפתח כבני אדם בעולם הרוח ובעולם החומר.
בקורס הטארוט, קלף הכוהנת הגדולה מייצג את העיתוי הטוב ביותר עבור התלמיד ללמוד ולהכיר את כל הצדדים שבו. זה הזמן להבין כי חוסר הוודאות והמסתורין האופפים את חייו ייעלמו ככל שהוא ייפתח יותר ויותר לעולמו הפנימי ויכיר אותו. בסוף התהליך הוא יהפוך לאדם שלם יציב וחזק יותר, שיודע את הנתיב שלו ואליו הוא יחתור.


הכוהנת הגדולה יוצרת ביאור ובריאה מחודשת של כל מה שהיה לוט בערפל, נסתר חבוי ולא ברור. ללא הקלף יש חוסר שלמות, ערבוב מושגים כמו טוב ורע ונוצרים תהומות בחיינו. עצם כניסת האנרגיה הזו לחיים יוצרת מימד חדש מעניין ומרתק בחיינו.

הכללים על פני הפלנטה קובעים כי בחיים לא ניתן ללכת תמיד על בטוח וחשובה לא רק ההצלחה, אלא השיעור אותו נעבור והתובנות בעקבותיו.
אסור לנו לפחד מהלא - נודע ולפעמים עלינו לקפוץ אל המים (הקרים לפעמים) וללכת אחרי מה שיש לחיים להציע.
עלינו להיכנס למעמקי ההוויה שלנו ולהכיר את כל הצדדים והחלקים האפלים והנסתרים בחיינו, אותם אנו לא רוצים לגלות מתוך פחד, חשש, הרגלים ותחושת אי נוחות.
ההתמודדות לא תהיה קלה וכנראה תביא בעקבותיה קשיים לא מעטים, אולם, בסיום התהליך נלמד את השיעור שלנו וחיינו יהיו יותר ברורים.


כשקלף הכוהנת הגדולה מופיע בקריאת הייעוץ הוא מצביע על חוסר וודאות ומסתורין. דברים רבים אינם ברורים בחיי השואל ותחושתו היא שהוא הולך על קצה של תהום, שדבר לא בטוח. אבל חשוב להבין שבחיים לא תמיד צריכים `ללכת על בטוח`, אלא יש גם מסתורין וחוסר וודאות.
זהו מצב בו עלינו `לקחת סיכון` ולתת לחיים להוביל אותו אל מעמקי הלא – נודע כדי ללמוד את השיעור שיעזור לנו לצמוח לא רק לגובה, אלא, גם ובעיקר לעומק ולהתפתח כבן אדם. שיעור שבסופו יתבהר הערפל האופף את חייו.

`פאבלו נארודה` המשורר הדרום אמריקאי, בשירו הנפלא מיטיב לתאר ולו טפח מהרעיון הכללי של שלושת המאמרים.

אט אט גווע – פאבלו נארודה

אט אט גווע
מי שלא נוסע
מי שלא קורא
מי שלא שומע מוסיקה
מי שלא מוצא את החן בתוך עצמו

אט אט גווע
זה שהורס את האהבה לעצמו
זה שדוחה יד מושטת

אט אט גווע
זה המשועבד להרגליו
החוזר יום יום על אותם מסלולים
זה שלא מחליף את המותג
שלא מחליף את צבע הלבוש
שלא משוחח עם מי שהוא לא מכיר

אט אט גווע
זה שמתחמק ממערבולת החושים
המונע מעצמו תשוקות
המחזירות את ברק העיניים
והמשקמות את הלב ההרוס

אט אט גווע זה שלא מסובב את ההגה
כאשר הוא לא מאושר בעבודתו, ממעשיו, מאהבתו.

אט אט גווע
זה שלא מסכן את הוודאי או הלא וודאי
בכדי ללכת אחר חלום

אט אט גווע
זה שלא מרשה לעצמו אפילו פעם בחיים
לברוח מהעצות הנבונות.

חייה היום! סכן היום!
עשה היום! עשה מיד!
אל תסכים לגווע לאט!

נצל את החיים בקצב שלך!
הסר את המכשולים - אל תסרב לאושר!


שם הכותב: צבי בוכבינדר
אודות הכותב: מנהל חנות : מיסטיקה ואומנות מזרח ומערב. מייעץ וקורא בקלפי טארוט : "דרך הטארוט" בוכבינדר צבי. מומחה לאבני קריסטל, טיהור בקטורות מסוגים שונים, עורך קורסים לקריאה וייעוץ בקלפי טארוט.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©