שתף

העבר חוזר על עצמו / צבי בוכבינדר

07.06.15

עד כמה העבר משפיע על ההווה שלנו? עד כמה העבר ''תוקע'' אותנו? ואיך זה קשור למשפט המפורסם ''איפה שאין אמון אין אהבה''

 

כל רגע ורגע שבו אנו נעצרים ומתעכבים לחשוב על העבר שלנו אנו גוזלים מחשבה ואנרגיה מעתידנו. כל רגע ורגע שאנו מקדישים להתמקדות בבעיות ובדאגות שלנו הוא על חשבון הזמן שבו אנו יכולים למצוא את הפתרונות ההולמים בהווה.
הזמן שאנו מקדישים למחשבה על כל הדברים שאנו מצטערים עליהם ושקרו בעבר, חוסם בעצם את דרכם של כל הדברים הטובים שאנו רוצים שיכנסו לחיינו.

כאשר אנו חושבים על דבר מסוים במשך כל היום או במהלך ימים רבים, אנו הופכים לבסוף לדבר שאנו חושבים עליו, זוהי מעין `נבואה המגשימה את עצמה`. על כן אין שום טעם לייסר את עצמנו בגלל אירועים בחיינו שקרו בעבר ובגלל טעויות שעשינו. אלא אם יש לנו רצון מודחק ולא ברור לחוות אותם שנית.


אחת הדרכים היעילות להתמודדות היא להסיק מסקנות מאירועי העבר ולהפיק לקחים, כך נאיר את התודעה ונתרומם לגבהים חדשים של מודעות, וכפועל יוצא של צמיחה התפתחות והעצמה.
פעמים רבות המכשולים הגדולים ביותר בהם ניתקל בחיינו, הם גם ההזדמנויות הגדולות ביותר להן ניחשף, אלא שלרוב אנו לא מזהים את ההזדמנויות האלו, ומפספסים (על כך בהרחבה במאמר אחר).

כפי שציין הוגה הדעות הקלאסי, ארויפידס, "המזל הרע ביותר טומן בחובו את ההזדמנות הגדולה ביותר לשינוי לטובה".

אם סבלנו והתייסרנו בחיינו די והותר, אם חווינו יותר ממנה סבירה קשיים ובעיות, יתכן שאלה נועדו לחשל ולהכין אותנו למטרה האמיתית בחיינו שתדרוש מאיתנו להיות מצוידים בכל החוכמה והניסיון שצברנו בשעות המבחן הרבות בהן העמיד אותנו היקום.

עלינו להשתמש בתובנות אלה כדי להזניק את הצמיחה וההתפתחות העתידית שלנו.
חשוב לזכור שפעמים רבות אנשים מצליחים ומאושרים מחייהם נקלעים ללא פחות מצוקות בעיות וסבל כתוצאה מאירועי עבר, מאנשים שאינם מצליחים ומאושרים. ההבדל בינם לבין האחרים הוא שיש להם את התבונה והניסיון לנהל את `משברי הזיכרונות` שלהם בצורה בונה המעניקה לחייהם משמעות ומימוש.
עלינו להבין ולהפנים שאם נחלנו כישלונות יותר מאחרים, רבים הסיכויים שאנו חיים חיים מלאים ומספקים יותר מאחרים.
באופן טבעי, אלה שמסתכנים יותר והמעיזים לפעול יותר מאחרים ייחוו יותר כישלונות מאחרים.

אני אישית מעדיף שיהיה לי האומץ להתנסות בדברים מסוימים ולהיכשל בהם מאשר לא לנסות ולא להתנסות בכלל.
אני מעדיף לבלות את שארית חיי בהרחבת תחום האנושיות שלי ובניסיון להפוך דברים שלכאורה נראים בלתי אפשריים למתקבלים על הדעת, על חיים של נוחות ביטחון ובינוניות, זו תמצית משמעותם של חיים אמיתיים בעיני.
כולנו כבר למדנו כי המדד להצלחה הוא על פי המכשולים שהיה עלינו להתגבר עליהם כאשר `ניסינו להצליח`.
כפי שציין בחוכמה רבה הרודוטוס: "מוטב להסתכן באומץ אצילי וליפול קורבן למחצית הדברים הנוראים שאנו מצפים להם מאשר להישאר במצב של חוסר אונים מבוהל מתוך חשש לבאות".

קלף שישה גביעים מייצג נאמנה את התובנות האלו בחיינו, ומאיר את ה ``מאחורי הקלעים`` של ההוויה האנרגטית הזו שמשחקת בחיינו פעמים רבות תפקיד כל כך חשוב.
בסיפור `פסיכה וקופידון` המיתולוגי בקלף הקודם, בחמישה גביעים, מגלה פסיכה באישון לילה את זהותו האמיתית של אהובה בדמות קופידון אל האהבה בכבודו ובעצמו, ותוך כדי כך נשפך חלב הנר שהחזיקה בידה שגרם לכוויה קשה בכתפו. קופידון התעורר בכאב נורא, לא רק פיזי אלא בעיקר נפשי.
הוא נפגע עמוקות פניו קפאו ותוך שהוא מחזיק בכתפו אמר את המשפט המפורסם שלו, שמעתה ועד עולם יהווה אבן בוחן ליחסי אהבה בין המינים: "במקום בו אין אמון, אין אהבה."
אחר כך קם, וללא מילה נוספת עזב את פסיכה אהובתו לנפשה.

במאמר זה נעסוק בשישה גביעים האומר שהעבר עומד לחזור על עצמו ויש ללמוד מהעבר כדי לשפר את העתיד או במילים אחרות - לצאת מאזור הנוחות.
ולקלף - עצב גדול מילא את ליבה של פסיכה, כל השפע האהבה והאושר שהיו מנת חלקה נגוזו כלא היו. ברגע אחד היא איבדה כל עולמה. לחזור הביתה היא לא רצתה, אך גם בארמונו של קופידון לא יכלה להישאר משום שכל דבר הזכיר לה את אהבתה אליו.
את רוב זמנה היא בילתה על הסלע ממנו הוא אסף אותה אל ארמונו.
כשהימים נקפו וקופידון לא חזר, ליבה אמנם נשבר, אך רוחה הייתה איתנה.
"מה שהיה היה," אמרה יום אחד לעצמה, "לא אתן לאהבה הזו לגווע. את הטעות שעשיתי אתקן, אני אחזיר אליי את אהובי ואוכיח שאני ראויה לאהבתו," גמלה בליבה ההחלטה.
וכך בנחישות והרבה תקווה, החלה פסיכה לחפש את הדרך לחזור לליבו של אהובה.

במה עוסק הארכיטיפ של הקלף?
הוא עוסק בעבר החוזר על עצמו, ובכך מאפשר לשואל הזדמנות שנייה לתקן את מה שלא הצליח קודם. עם זאת, הארכיטיפ של הקלף עוסק גם בצורך שלנו לשקוע בזיכרונות ולהתמכר לעבר.
כשארכיטיפ זה מתעורר אצלנו, נמצא את עצמנו מהרהרים, פסיביים, ואפילו דיכאוניים. אך יש לזכור, כי זהו אחד מאותם ארכיטיפים שעלינו להיאבק בהם. הם חלק ממי שאנו, אבל אנו לא חייבים להישאר שם להתרפק ולשקוע בעבר, אלא יכולים לבחור ללמוד מכך כדי להתקדם למקום הנכון לנו בהווה.

קלף שישה גביעים אינו קלף תשובה בסגנון של "כן" או "לא," אלא הוא קלף של מסר, המראה כי השואל עומד לקבל הזדמנות שנייה, וכי עליו להיות מוכן.
אפשר להגיד כי גם זה יכול להיות קלף של ניצחון. אולם הכל תלוי עכשיו בשואל. התשובה נמצאת בעברו של השואל, והקלף מראה כי העבר עומד לחזור על עצמו.
אירועים, אנשים, סיטואציות, וכן כישלונות עומדים בפתח, והשואל צריך לבחון את עברו, וללמוד ממנו כדי שיוכל לתקן את הדרוש בדרך ההתנהלות שלו, ולהיות מוכן לקראת הבאות.

כדי לתת תשובה לשאלה שנשאלה בקלף זה, עלינו לבחון יחד עם השואל את עברו. עלינו להבין מה קרה בעברו של השואל בכל הקשור לנושא השאלה שנשאלה.
כל מה שהיה בעבר, מה שהוא עשה ואיך הכל הסתיים, עומדים לחזור על עצמם. עכשיו הכל תלוי בשואל - אם הוא יסיק את המסקנות הנכונות ויערך בהתאם - הוא יצליח.

אבל.......לפני שאנו אומרים לעצמנו: "טוב, מה הבעיה... כל שצריך לעשות הוא להיערך נכון....." צריך לזכור כי זהו קלף מסדרת מספרי השש ולכן יש כאן אזהרה:
הנטייה של השואל היא לקבל את העתיד לבוא בצורה פסיבית, ולתת למהלך הדברים להתנהל בדיוק כפי שהם קרו בעבר.
הוא נוטה להתרפק על העבר ולשקוע בו, במקום ללמוד את "הלקח" ולאפשר לעבר לקדם אותו.


התפקיד שלנו הקוראים והמייעצים הוא להראות לשואל את עברו, את השגיאות שהוא עשה בעבר, ולעזור לו `לקחת את עצמו בידיים` כדי שהוא יצליח.
כך למשל, אם השואל רוצה לדעת אם כדאי לו להשקיע כספים בבורסה במניות מסוימות, נצטרך לבחון את עברו של השואל כדי לתת לו תשובה. עלינו לבדוק מהי ההיסטוריה שלו בהשקעות כספיות באופן כללי ובבורסה בפרט. אם למשל, הוא השקיע כספים רבים בעבר בסוג מסוים של מניות והפסיד, עתה עליו להיות זהיר שבעתיים ולכלכל את מעשיו בתבונה.


עכשיו אנו והשואל צריכים לרדת לעומק העניין, ולהבין מדוע זה קרה בעבר וכיצד ניתן למנוע זאת. עצם הופעת הקלף הינו סימן שניתן למנוע זאת, ויש להבין את השגיאות אותן השואל עושה ולהימנע מהן בעתיד.


שם הכותב: צבי בוכבינדר
אודות הכותב: מנהל חנות : מיסטיקה ואומנות מזרח ומערב. מייעץ וקורא בקלפי טארוט : "דרך הטארוט" בוכבינדר צבי. מומחה לאבני קריסטל, טיהור בקטורות מסוגים שונים, עורך קורסים לקריאה וייעוץ בקלפי טארוט.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©