שתף

התודעה היא מחוננת / קנדיס או'דנבר

25.04.09

כל מה שתודעה אחת יכולה לעשות, כל תודעה יכולה לעשות באמצעות הכרה לרגעים קצרים במודעות היציבה; מנוחה כמודעות היא דרך גישה למקורות ואיכויות הנעלים ביותר שלנו"

קרוב לוודאי שבשלב מסויים כולנו קראנו מאמר מדעי או פסיכולוגי שטען כי בדרך כלל אנשים מנצלים רק עשרה אחוזים מקיבולת המוח שלהם. ייתכן ואלה הם עשרה אחוזים או אחוז אחד, איננו יכולים לקבוע בוודאות, מכיוון שהאחוז של כמות שאינה ידועה לא יכול להיקבע. מבלי להתחשב באחוז, כל המחקרים לגבי שאלה זו הראו באופן דומה שהמוח אינו מנוצל מספיק.

הסבר אפשרי לכך שקיבולת המוח אינה מנוצלת מספיק הוא, שפשוט נאחזנו באחוז הקטן של התודעה (mind)שאליו אנו מיודעים, בלי להיות מודעים ליכולת הטבועה בנו לחקור את הפוטנציאל העצום בתוכנו. רגעים קצרים של מודעות החוזרים ונשנים פעמים רבות הם האמצעי שדרכו אדם יכול לגשת אל הקיבולת הבלתי מנוצלת של המוח שלו. כאשר אדם בוחר לנוח כמודעות בדרך שאינה מאולצת, למעשה הוא בוחר לגשת לקיבולת הבלתי מנוצלת של המוח שלו.

האמת היא, שאנו מורגלים להשתמש בתודעה שלנו בדרך מסויימת, אשר לרבים מאיתנו ייתכן ותהיה זו דרך מגבילה אשר חוזרת על עצמה. אנו חושבים שזוהי הדרך היחידה להשתמש בתודעה שלנו, אך כאשר אנו צוברים בטחון במודעות כבסיס של יכולת התפיסה של התודעה – ההיבט של התודעה שלנו אשר אין לו חוץ או פנים, מאפיינים וממדים אשר יכולים להימצא כקיימים בזכות עצמם – אנו מגלים קיבולת חדשה לגמרי של התודעה. ברגע שאנו יודעים שזה אפשרי, אנו יכולים לעשות בחירה. האם אנו בוחרים להיות מוגבלים על ידי תודעה הנשלטת על ידי דפוסי מחשבה המבוססים על הרגל או האם אנו בוחרים לצבור ביטחון במודעות ובכך לגלות מה שעד כה היה נסתר מעינינו? הבחירה במודעות היא פשוט בכך שאנו מסתמכים על המודעות הנמצאת בבסיס כל ההופעות לרגעים קצרים, שוב ושוב, ומניחים להכל להיות כפי שהוא.

על מנת להקל על הגילוי הזה, עלינו לשאול את עצמנו: "מהיכן נובעות ההופעות בתוך התודעה שלי? היכן הן כעת ולאן הן עוזבות?"

האמת היא שכל השלבים של ההופעה של מחשבות – ההופעה, ההישארות והעזיבה – מתרחשים אך ורק בתוך המודעות. אולם, במודעות היציבה מעצמה – שהיא בעצם מה שהתודעה היא במובן המוחלט – לעולם אין מעבר או שינוי. ככל שנעמיק לחקור את התודעה שלנו, כך נראה עוד יותר שבדיוק כמו ערפל המופיע בשמיים ומתפוגג בחזרה בשמיים, הופעות מופיעות בתודעה ונעלמות בחזרה בתוכה. התפיסות הן הקיבולת הדינמית של המודעות – זה ותו לא. כל מה שמופיע בתוך התודעה הוא צורה של המודעות; הצורות באות ונעלמות, בלתי נפרדות מהמודעות, אך המודעות עצמה נותרת ללא שינוי. תודעה ומודעות הן לגמרי זהות.

ניתן להתייחס ליכולת הגישה לקיבולת המלאה של התודעה במונח "מחוננות". אולם, התחושה שלי היא, שמחוננות היא משהו שטבוע בכל תודעה והיא אינה קיימת כאיכות המוגבלת לאנשים מסוימים ונקבעת אך ורק על ידי גורמים גנטיים או סביבתיים. מגיל צעיר הייתי משוכנעת שלכולנו יש יכולות יוצאות מן הכלל ולו רק יכולנו למצוא דרך להתחבר אל היכולות האלו, הן היו יותר ויותר ניכרות בנו. הייתי בטוחה שזה נכון לגבי כולם. גדלתי כילדה מחוננת, אך מעולם לא ראיתי את עצמי כשונה מאחרים, אלא רק כמישהי שהייתה לה גישה ליכולת שהייתה זמינה לכל האחרים גם כן; ההבדל היחיד היה, שאנשים מסויימים לא ידעו שהייתה להם אותה.

מדוע אנשים מסויימים נראים אדישים ועצובים, בעוד שאחרים כל כך מלאים בחיות וברק? זה מכיוון שאנשים אשר מפגינים עוצמה ואיכויות יוצאות דופן, כמו חמלה, חיים במלאות ויכולים להתחבר למהות של המודעות. זה לא קשור רק בלהיות מיוחד, יוצא דופן או מחונן; זה קשור ליכולת לגשת אל הטבע האמיתי של התודעה.

כל אדם שאי פעם הכיר בהיבט הרחב יותר של התודעה אמר שההיבט הרחב הזה הוא למעשה נחלת כולם. כל מה שתודעה אחת יכולה לעשות, כל תודעה יכולה לעשות באמצעות הכרה לרגעים קצרים במודעות היציבה. אף על פי שבדרך כלל אנו בוחנים דברים על פי ההבדל ביניהם – כמו לומר שהאדם הזה יותר אינטליגנטי והאדם האחר פחות – למעשה זה נוגע יותר לכך, שאדם אחד מסוגל לגשת אל מה שלמעשה זמין לכולם.

ישנה יכולת מוגברת להבחין בהיבטים הרבים של כל נושא או במילים אחרות, להיות בעלי השקפה מאוזנת. כאשר אנו משתמשים בקיבולת המוגבלת של התודעה, ייתכן ותהיה לנו הנטייה לגבש עמדות חד-צדדיות. דרך התמדה בהכרה במודעות, מתפתחת היכולת להרפות מנקודות ייחוס מקובעות ולהסתכל על נושא כלשהו מכל הזוויות. איננו מתרגשים ומתרגזים בעקבות הצורך לממש את עצמנו דרך הזדהות עם רעיונות נוקשים כלשהם.

בנוסף, מופגנת רמה גבוהה יותר של רגישות. זה נובע מאיכפתיות אמיתית לרגשותיהם של אחרים המתרחשת כאשר אנשים אינם צריכים עוד לשמור ולהגן על עצמם מפני אנשים אחרים ומהעולם. במקום להיות כל כך מוגנים וממוקדים בהיצמדויות אל עצמנו ואל המשפחה הקרובה שלנו, היצמדויות אלו משתחררות ומתחילות לכלול את כולם – את העולם כולו ואת כל הבריות בתוכו. אלו הם באמת היבטים יפים הטבועים בתודעה.

כאשר ישנו ביטחון מלא במודעות, עוצמה בלתי רגילה ועומק רגשי מופיעים. העוצמה והעומק הרגשי שהודחקו מופיעים במלוא הכוח ובכך מתקיימת אנרגיה פיזית, מנטלית ורגשית עצומה. כאשר אנו מתעלים מעל לתחום המוגבל של התודעה אל תוך המרחב האינסופי של המודעות הטהורה, משתחררת אנרגיה אדירה. כל היכולות שתיארתי הן תוצרי לוואי המופיעים לצד שחרור האנרגיה הזה. אנרגיה יוצאת מן הכלל והתלהבות לחיים משתלבים יחד עם רצון בלתי נשלט לתרום ולהיות לתועלת, לא רק בקנה מידה קטן אלא בקנה מידה רחב.

לבסוף, מבחינת עקרונות מוסריים ואתיים, התנהגות מוסרית ואתית מושרשת וטבועה במודעות בדרך שהיא הרבה יותר משמעותית ועמוקה מאשר הניסיון להמציא אותה. דרך התוודעות למודעות, איכויות אלו מתגלות להיות הטבע החיוני שלנו. ייתכן ולפני כן אנשים היו צריכים שמישהו יגיד להם מה לעשות או מה לא לעשות והרגישו שאין להם סמכות עצמית בשאלות הנוגעות למוסריות. אולם, באמצעות המודעות אנשים נהיים יותר עצמאיים ובטוחים בעצמם בנוגע לקבלת החלטות אתיות. יש להם תובנה עמוקה לגבי נושאים חברתיים ומוסריים בדרך שלא הייתה להם לפני כן.

כל אלו בדרך כלל נחשבים כמאפיינים של אנשים מבריקים ביותר הנמצאים ברמות הגבוהות ביותר על הסקאלה של מנת המשכל. אך אנו מגלים שלאנשים המתוודעים למודעות יש יכולת ללמוד בצורה מוכללת, אינטואיטיבית ולא-לינארית שעוזרת לתמוך ביכולות האלה. כאשר אנו רואים את המאפיינים האלה מתחילים להופיע אצל הרבה אנשים דרך התירגול הפשוט של צבירת ביטחון במודעות, משמעות הדבר היא שמנת משכל גבוהה היא פשוט היכולת לגשת אל הקיבולת הבלתי מנוצלת של התודעה.

קנדיס או'דנבר
למידע נוסף אודות פעילות הארגון בישראל: www.greatfreedom.org/israel.html
www.greatfreedom.org/thebasics.html

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©