שתף

איך לעזור לילד להירדם בקלות? / סיביל זוארץ

18.02.18

ילדים רבים בטווח גילאים רחב מתקשים להירדם באופן עצמאי. גם כשכבר סוף סוף נרדמים, מרבים להתעורר והלילות פשוט אינם שקטים... מוכר לכם? אז מה עושים?


כאמא לילדה בגיל 3 אני נתקלת בבעיה הזו בעצמי וחיפשתי דרכים יצירתיות כיצד להביא את השינה המבורכת בקלות, במהירות ושגם שאר הלילה יהיה כמה שיותר רגוע.. מצאתי ש"תרגיל הפלא" שאביא לכם כאן תקציר שלו עושה עבודה טובה ברוב המקרים ומלמד את הילד להירדם בסופו של דבר עצמאית ובקלות. התרגיל הינו למעשה הרפיה והפניית המודעות לחלקי הגוף השונים תוך התמקדות, הרפיה והירגעות הדרגתיים.

 

התהליך קצר - אורך כ-5 דק' וניתן לחזור עליו בעת הצורך עוד פעם או פעמיים עד שהילד משתחרר, נרגע ומתחיל לשקוע בהדרגה בשינה עמוקה ורגועה. חשוב שהאווירה בחדר תתמוך בתרגיל - תאורה רכה, שקט (עד כמה שניתן), דיבור בקול נמוך ומרגיע, ליטוף והפניית תשומת הלב בעזרת ההוראות שלכם+מגע אוהב.

 

תפקידכם להנחות את הילד להרפות את הגוף על פי סדר מובנה שהופך לשגרה ולבסוף יוכל לעשות זאת בעצמו ללא הנחייתכם. מומלץ להתחיל מכפות הרגליים - אימרו לילד בקול שקט ורגוע שיתמקד בכפות רגליו, כווץ את שרירי כפות הרגליים, שחרר והרגש כיצד הן נ-ר-ג-ע-ו-ת, מישכו את המילה וצרו כוונה של רגיעה. המשיכו לעלות במעלה הגוף דרך כיווץ והרפייה של כל האיברים - שוקיים, ירכיים, ישבן, בטן, גב, כתפיים, צוואר, זרועות, כפות ידיים, פנים, ראש. דגש על איברי הפנים - הרגיעו את הפה, האף, המצח, הלחיים, העיניים, הגבות, העיניים - געו בכל פעם בעדינות באזור שאותו מרגיעים וחיזרו על מילת הקסם - ר-ג-ו-ע, לקראת הסוף עברו ללחישה והאטו את הקצב. אם אתם רואים שיש אזור בגוף בו יש עדיין מתח או שקשה לילד להרפות - הישארו בו מעט יותר. ניתן גם להניח את כפות הידיים - על אזור הבטן, המצח, הלב ולחמם את האזור בעזרת כפות הידיים שלכם והנחייה לנשימה עמוקה ורגועה. נישמו לאט והנחו את הילד לשאוף אט אט בהתאמה אתכם - נשימות עמוקות מרגיעות את הגוף, "מורידות הילוך" ומאפשרות הירדמות קלה יותר ושינה עמוקה יותר. כיווץ והרפיית השרירים מורידה מתח, משחררת ומאפשרת שינה נוחה ורגועה יותר.


"לאחר מספר חודשי תרגול לא רציפים מצאתי את עצמי לילה אחד ליד ביתי במיטתה מנסה להרדים אותה. אולי אעשה לך את תרגיל הפלא? שאלה הילדה, מודעת לעייפות הגדולה שלי ולצורך העז במנוחה.. בשמחה - עניתי. היא החלה להנחות אותי ממש כפי שאני הנחיתי אותה מספר פעמים ואח"כ נשכבה ופשוט נרדמה לאיטה, מרוצה ורגועה.."

 

את התגובה הזו קיבלתי לא מזמן לאחר ששיתפתי את התרגיל באחד מהפורומים שבהם אני פעילה. הרעיון של לתת לילד את היכולת לשלוט בתהליך ולהכיר אותו, תורם מאוד להפנמה ולשימוש עצמי בדיוק כפי שמדגימה דוגמא זו. אגב, גם הבת שלי עושה בדיוק את אותו הדבר, בלילות שמתקשה להירדם מבקשת ממני "אולי נעשה את תרגיל הפלא?" או שפשוט מנחה את עצמה.


אם תרצו לקבל את ההוראות לתרגיל המלא+טיפים נוספים לשינה רגועה (וגם טיפים מיועצת פנג שוואי בכירה שהיא גם אמא ל-5 ואהבה את התרגיל אז שיתפה אותי בתמורה בטיפים מעולמה לשינה רגועה יותר) שילחו לי מייל ואשמח לשלוח לכם את התרגיל - לילה טוב ונעים!! 

שם הכותב: סיבל זוארץ - פרחי יוגה - יוגה יצירתית לילדים
אודות הכותב: מפתחת שיטת "פרחי יוגה" - מורה מוסמכת ליוגה בעלת נסיון רב ומגוון בהדרכת ילדים. מלמדת ילדים משנת 2000 (גילאי 2.5-14) מעבירה חוגים, פעילויות הורים וילדים, סדנאות לימוד וחוויה לגננות בגן וסדנאות השתלמות בשיטה לאנשי חינוך.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©