שתף

ויפאסנה - למי זה נחוץ? / לניר בוגנים

05.07.15

כשאנו פוגשים לראשונה את עולם המדיטציה, נאמר לנו, כמעט ללא יוצא מן הכלל, שעלינו לאמן את התודעה שלנו.

לאחר יום ראשון מלא של מדיטציה בקורס ויפאסנה, אנו מסכימים עם המורים שלנו בכל ליבנו. "הרי לא יתכן מצב שכזה, התודעה שלנו פשוט עושה מה שבא לה!".

אנו מקבלים הנחיה פשוטה: להתבונן בנשימה ואנו מגלים שאיננו מסוגלים לבצע אותה ליותר משניות ספורות. מה קורה פה? מי בעל הבית?

מכיוון שכך אנו מאמצים בלב שלם את המלצותיהם של מורינו המנוסים והחכמים ויוצאים למסע, ארוך בד"כ, של אימון התודעה.

אימון התודעה במסורת הבודהיסטית כולל פיתוח יכולת ההתבוננות וההקשבה לרגע הזה כפי שהוא. זה אומר פיתוח ואימון התודעה שלנו להישאר ברגע הנוכחי מבלי לגלוש לדמיונות העתיד ומבלי להתפלש בזיכרונות מן העבר. להיות נוכחים ומודעים למה שהרגע הזה מביא איתו.

ובדיוק כאן קבור הכלב - אם לא נדייק ונבין מה בדיוק אנו מאמנים, אנו עשויים לבלות שעות רבות על כרית המדיטציה מבלי לעשות התקדמות ממשית.
הטבע של התודעה הוא לנדוד - נקודה! בהודו נהוג להשתמש במשל של זנב הכלב. זנב הכלב הוא עקום, וגם אם תחזיק אותו יום שלם ישר, ברגע שתשחררו אותו הוא יחזור להיות עקום.

כך גם תודעתנו. ניתן להחזיק את התודעה מרוכזת ומודעת כל עוד אנו מתרגלים מדיטציה. גם לאחר הישיבה עצמה עדיין יהיה אפקט לתרגול שיתכן וישתרע על פני כמה שעות. אך אם נפסיק לתרגל, התודעה שלנו תחזור לסורה ותתחיל לנדוד שוב.

כעת, אם לא ניתן באמת לאמן את התודעה להיות ברגע הזה ולהשיג תוצאות מתמשכות ויציבות מבלי לתחזק את האימון באופן יומיומי כל ימי חיינו, אז מה אנו אמורים לעשות? מהו אימון אמיתי?

אימון אמיתי, לדעתי, הוא אימון של חלק ספציפי ומסוים של התודעה שלנו ולא של התודעה כולה. החלק שזקוק לאימון הוא החלק שרוצה לנהל את העניינים, שרוצה להיות בעל הבית, שנפגע עמוקות מכך שהוא אינו יכול לשלוט בתודעה שלו עצמו.

הכירו את מר אגו!. אותו ברנש שהתפתח בתוכנו מגיל הילדות ואילך. למעשה, עם התפתחותו ההדרגתית וביחס ישיר לצמיחתו, הולכת ומתכסה בתוכנו התמימות שמאפיינת את מצב הילדות.

הבעיה של התודעה איננה הנדידה או חוסר הריכוז. אלו הם רק סימפטומים, עלים וענפים של עץ הסבל והבורות. במקרה של הילד הצעיר תודעתו קופצת מדבר לדבר במהירות, אי אפשר לומר על הילד שהוא קנה שליטה על תודעתו, אך בגלל שהאגו אינו מפותח אצלו, אין לו שום בעיה של סבל.

הסבל הפסיכולוגי מתחיל עם השסע הפנימי בין האגו לבין כל השאר - מחשבות, רגשות, תחושות. האגו רוצה שיהיו לו רק רגשות, מחשבות ותחושות נעימות והוא דוחה את כל המחשבות, הרגשות והתחושות הלא נעימות. האגו מאוד היה רוצה להיות כאן ועכשיו עם תודעה ממושמעת ומרוכזת, אך אבוי! במדיטציה הוא מגלה שאין זה כך. הוא מגלה שאין לו שום כוח שליטה אמיתי על התודעה.

מה לעשות?

במקום להסיק מסקנות, ולהתפטר מתפקידו המדומה כבעל הבית, האגו ממציא טריק חדש שנקרא אימון התודעה. האגו, כמו כל פוליטיקאי מנוסה, יודע שעליו להסיח את דעתנו מן הבעיה האמיתית, כלומר הוא עצמו, וליצור בעיה מדומה. חוסר ריכוז, נדידה של התודעה, הישארות ברגע הזה...

ברגע שהשתכנענו שאנו צריכים להשיג תודעה יציבה, ממושמעת ומרוכזת נפלנו בפח והאגו הפוליטיקאי קנה לעצמו עוד זמן רב לשבת על כס שלטונו המדומה, במיוחד כשהמטרה שהצבנו לעצמנו היא בלתי אפשרית. תמיד הוא יוכל להגיד לנו "נסו חזק יותר".

הגורם הבסיסי לסבל איננו פיזור הדעת וחוסר ריכוז. הגורם הבסיסי לסבל הוא האמונה שלנו שיש בכוחנו לשלוט בתודעה ובתנועות הנפש שבה.

אמונה זו הופכת את עולמנו הפנימי לשדה קרב שבו אנו נלחמים על מנת ליצור שלום! אך מלחמה לעולם לא תוכל להביא לשלום.

אימון אמיתי, בעיני, הוא חקירה בדבר יכולתנו לשלוט בתודעה. המסקנה שרבים וטובים הגיעו אליה לפנינו היא שאין ביכולתנו לשלוט בהכרה. תובנה זו מביאה מיד להרפיה פנימית וזרימה ספונטנית של המחשבות והרגשות שלנו.

לא עוד מצב מתמשך של התכווצות בלתי פוסקת כנגד הנפש שלנו. נפשנו חוזרת למצבה הטבעי והזורם ואנחנו מוצאים את עצמנו משוחררים ונינוחים. אנו חופשיים לפעול או שלא לפעול על פי שיקול דעתנו. איננו כבולים עוד לזרם התודעה שלנו באמצעות המאבק הבלתי פוסק בו.

הללויה! לא עוד שקט כפוי, אלא זרימה בלתי מופרעת של רגשות ומחשבות. זרימה שבסיסה עומדים טוּב ואהבה.

ללא הניסיון לשלוט ולעצב את העולם הפנימי שלנו תנועת הנפש הטבעית מתגלה כמעיין לא אכזב של חכמה, אהבה וחמלה.

שם הכותב: לניר בוגנים
אודות הכותב: מורה ליוגה ומדיטציה
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©