שתף

התמדה ועקביות / ריקי לייבוביץ-אוסדון

26.08.18

האם רצון הוא הדבר החשוב ביותר להשגת מטרותינו? אז מה בעצם כן קובע, מתי נשיג את היעדים והמטרות שלנו...

 

האם כל מה שאנו רוצים אנו משיגים? האם כל מה שאנחנו חושבים ומאמינים שהוא חשוב, מבחינתינו הוא בר השגה?!

בואו נחשוב לרגע, וננסה להיזכר, בכל אותם הדברים שהחלטנו לעשותם ובסופו של יום לא ביצענו.

בואו ננסה להיזכר מה חשבנו שם לעצמינו? מה בדיוק אמרנו שם? ומה הרגשנו בעקבות זה שלא השגנו את מבוקשינו.

עכשיו בואו ננסה להיזכר מתי רצינו משהו מאוד, וכן הצלחנו להשיג אותו. בואו ננסה להיזכר מה בדיוק קרה שם......מה בדיוק חשבנו/הרגשנו/ועשינו שם?!

בעצם בואו ננסה להבין איך אנחנו משיגים את חפצינו.

בדיוק במה אנו משתמשים מאותם "משאבים פנימיים" שיש באמתחתינו, האם אנו לא מודעים אליהם? ואולי מודעים לא מספיק? או אולי פשוט לא יודעים איך וכיצד להשתמש בהם.

האם רצון הוא הדבר החשוב ביותר להשגת מטרותינו? שהרי אם כך, היינו משיגים כל דבר שאנו רוצים. ואם זה לא נכון, אז מה בעצם כן קובע, מתי כן נשיג או לא נשיג, את היעדים והמטרות שלנו.

בהחלט מצאתי את עצמי, מחליטה אין ספור פעמים החלטות שהבנתי שחשוב לי מאוד ליישמם, אפילו בימים הראשונים אכן עשיתי כל שצריך לטובת כך, אבל, בסופו של יום לא הצלחתי להתמיד לאורך זמן.

עד שיום אחד, נתקלתי במשפט הידוע: שינויים גדולים נעשים בצעדים קטנטנים.....

שינוי גדול הוא בר השגה אך ורק אם נפרקו לשינויים זעירים כל כך, שבהחלט יהיה לנו ממש קל "להתמיד" בתהליכים שמשיגים שינויים אלו.
בואו ואציג לכם, לשם כך, דוגמה אישית מחיי:

בזבזנות הייתה חלק בלתי ניפרד מחיי, מעולם הייתה שימת ליבי נתונה למה יש לי, ההיא בעיקר הייתה נתונה למה שעוד אין לי. כך בעצם מצאתי את עצמי ב"מינוס" גדול בבנק ולא הצלחתי למנוע מעצמי להמשיך ולבזבז ולהגדילו.

יום אחד שאלו אותי מדוע אני רוכשת פריט מסוים בחנות יוקרתית כשממש לידה הייתה חנות צדדית, שאותו הפריט עלה כמעט מחצית משוויה. כשגיליתי תופעה זו, התחלתי לבצע השוואת מחירים קבועה , ובהחלט הצלחתי לחסוך בעזרתה לא מעט, מה גם שפתאום בשל קיטוט רגליי לשם השוואת המחירים אף מצאתי עצמי פחות נהנית מהקניות ואטאט אף ירדתי בצורה ניכרת במינונן.

הכל נעשה בהדרגה, כשהיעד היה בעצם לא להיות פראיירית ולבזבז סתם כסף, ועד חיסכון רציני (חשבון הבנק שלי בהחלט הבריא בצורה יפה מאוד מכך).

השינוי שאני מתארת היה מאוד איטי ולקח כמחצית השנה, אך לא הרגשתי את אורכו, כי מה שעמד לנגד עיניי היא דווקא המטרה במשנית - לא להיות פראיירית, ועל הדרך גם הצלחתי להגיע למטרה הסופית שלי הבראה מבחינה כלכלית.

מה שהבנתי מכל התהליך הזה היו שני דברים עקריים:

א) אם מה ש"ניצח" את תוכנית ההבראה שלי הייתה ההרגשה הטובה שאני לא פראיירית כנראה שמבחינה עקרונית יותר חשוב לי לא לצאת פראיירית מאשר לא להיות עם חור בכיסים. הזרקור היה מופנה למטרה מישנית, החשובה לי אישית מאוד ואף יותר.

ב) בגלל שהתמדדתי בעניין מאוד עקרוני לי, על אף שזה טרטר אותי ובזבז לי זמן רציני, הצלחתי לעמוד בו לאורך זמן. מבחינתי היו שם צעדים קטנים מאוד שקרבו אותי יותר ויותר, להבראת החשבון שלי.

חלק מההתמדה היה קשור בצורה חד משמעית למדרג הגבוה של האמונות והערכים שלי (לא לצאת פראיירית). מצאתי בצורה עקיפה לשים את "הזרקור" על משהו ערכי גבוה לי , שבאמצעותו אף השגתי מטרה נוספת אחרת, המטרה הראשונית שלי- הבראת החשבון.

ז"א על הדרך גם "למדתי" כי מה שהיה קשה לי הוא המניעה מהקניה עצמה, וכשריכזתי את מאמציי ב"לקנות נכון" או בלהיות "צרכן נבון" אוטומטית גם השגתי בצורה חכמה גם את הדבר בו נילחמתי כל כך הרבה זמן בעבר ולא הצלחתי להשיגו (הויתור היה כואב מידיי).

למדתי מכך כל כך הרבה והבנתי כי עבודת ערכים ואמונות היא דבר חשוב מאוד.

שידרגתי אותה אפילו עד למדידת הערכים הללו על סקלה - מה שנתן ביטוי מוחשי יותר לעוצמה של הערך או האמונה (בין 1-10 כמה הערך חשוב בעיניי...).

אתן לכם דוגמה נוספת, מה שעמד לנגד עיניי כשהפסקתי לעשן (בפעם השניה) היה, כי הפעם אני מפסיקה זאת לטובתי האישית ולא משום שהאנשים סביבי דרשו זאת, זה ענה על סיפוק אישי ומוטיבציה לעשות משהו טוב עבורי במקום לעשות תמיד את מה שמצפים ממני ולעיתים אף דורשים.

חישבו מה אוטומטית עולה לכם בראש כשאתם עומדים לבצע שינוי, תנו לערכים שבאים לידי ביטוי מעצם המעשה לצאת החוצה, דרגו אותם, הביטו על יעדיי הביניים שוב "שילפו" את האמונות והערכים מתוכם, השוו בינם ובין הערכים של המטרה הסופית (על סקלה). האמונה שנמצאת הכי חזקה היא האמונה שתוביל אתכם לידי הצלחה!

אז מדוע בכותרת קראתי למאמר התמדה ועקביות? זהו, שכולם כל כך להוטים לפצח את העניין ובטוחים כי כאן קבור הכלב!

שם הכותב: ריקי לייבוביץ-אוסדון
אודות הכותב: מאמנת אישית ומנחת קבוצות. מתמחה בטיפול ב-NLP ודמיון מודרך.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©