שתף

יצירת מנדלות ככלי לשחרור רגשי / סיבל זוארץ

23.08.15

מנדלה הינה יצירה מעגלית. אפשר לצייר ולצבוע מנדלות ואפשר גם ליצור מנדלות ממבחר חומרים.

 

בכל יום החיים מזמנים לנו התמודדות עם שחרור וקבלת שינויים.
החל מגיל ינקות כשאנחנו נאבקים על הצעצוע האהוב, בילדות – בגדים שגדלנו מתוכם וכבר אינם מתאימים, ספרים שהגיע הזמן למסור, מעבר מבית ישן לחדש – אלו חלק מהמצבים בהם אנחנו מתרגלים את יכולת השחרור של הישן וקבלת החדש. יש מי שהתהליך הזה קשה עבורו יותר ויש מי שפחות. האופי המולד, השפעת הסביבה, חינוך – כל אלו יכולים להשפיע על היכולת שלנו.

מאז שהתחלתי לשלב בשיעוריי עם ילדים ומשפחות יצירת מנדלות גיליתי עולם ומלואו. ילדים וגם מבוגרים עם קושי לשחרר דפוסי חשיבה, או התנהגות מוכנים לתרגל שחרור אם עושים זאת ביצירתיות ותוך עקיפת ההתנגדות הרגשית.

מנדלה היא למעשה יצירה במעגלים. היא מתבססת על הצורה הבסיסית והראשונית של עיגול המבטא את השלמות והמחזוריות שיש בטבע ובחיינו. היא טבועה אפילו בגופנו ובדפוסי חיינו.


דוגמאות למנדלות שאנו נתקלים בהן ביום יום: פרח, גזע עץ, קורי עכביש, אישון העין, טביעת האצבע, מערבולת, סערה ועוד..
ציור במעגלים מחבר אותנו לאנרגיה המנדלית, מרגיע ומארגן את המחשבות, מחבר אותנו לשקט. זוהי יצירה נהדרת המתאימה בכל גיל. לא חייבים רק לצייר או לצבוע. מנדלה ניתן גם ליצור משלל חומרים.

את המנדלות ניתן למצוא בכל מקום בעולם, בתרבויות שונות. בטיבט למשל, הנזירים יוצרים מנדלות מחול צבעוני בעדינות ובדיוק מרהיב במשך ימים.
כשהיצירה מושלמת גורפים את כל החול, תוך נשיאת תפילה וברכות ומשחררים את המנדלה חזרה לטבע..


פעולת השחרור הינה למעשה תרגול עקרון יוגי עתיק – אי צמידות. להסכים לשחרר ולקבל את השינוי באהבה. להבין שהכל זמני ולא באמת שייך לנו. עקרון לא פשוט לבני המערב המורגלים בתרבות הצריכה והאגירה.

אז איך אפשר ליצור מנדלות זמניות ממבחר חומרים? בסדנאות בהן אני מנחה את המשתתפים ליצור מנדלה זמנית אני מביאה חומרי יצירה מגוונים ומשטחים עגולים. אנחנו לומדים היכן נמצא הבינדו – נקודת ההתחלה של המנדלה ומתחילים ליצור במעגל. לומדים לחבר את החלקים השונים והצבעוניים יחד ליצירה מיוחדת וחד פעמית. כל אחד בוחר את הצורות והצבעים לפי טעמו והעדפותיו.


בסיום היצירה הזמנית (לא השתמשנו בדבק) המשתתפים מונחים לפרק ולשחרר את החומרים חזרה לתוהו ובוהו, לשחרר את המנדלה בצירוף תפילה או ברכה (אפשר גם לבקש משאלה).
מגלים את חדוות השחרור, דפוסי חשיבה מתרככים, המיקוד והקשב מקבלים זוית חדשה ומרעננת והרבה רוגע נסוך על פני המשתתפים. לעיתים ילד, אפילו בגיל צעיר מאוד ימצא עצמו יוצר בשקט ובשלווה מנדלה אחר מנדלה, מפרק, יוצר ונהנה מכל רגע!


גם היצירתיות מקבלת כאן חיזוק והרבה הנאה מלווה את התהליך. גם האמהות מספרות שהתהליך עזר להן להתמודד עם הקושי לשחרר, להתאמן על הפחד מפני השינוי, להסכים לפנות מקום לזרימה, קבלה, השלמה.

אפשרות נוספת היא לצאת לטבע, לפארק או לגינה, לאסוף חומרים טבעיים כמו עלים, אבנים וחול בכל מיני צבעים וצורות, לבחור את הבינדו ולהתחיל ליצור את המנדלה הזמנית הראשונה שלכם..  

שם הכותב: סיבל זוארץ
אודות הכותב: מורה מוסמכת ליוגה לילדים ומשפחות. מנחה חוגים, סדנאות וימי הולדת. יוצרת ערכת המנדלה - ללימוד ויצירה רב פעמי של מנדלות זמניות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©