שתף

זהויות / יפעה ונדנברג

05.02.17

מקום מצוין להיות בו, הוא להתקלף מהזהויות השונות ולהגיע אל מה שמתחת - ומעל - להן.

זהות היא מלבוש כזה או אחר שאנו עוטים על עצמנו. זהות היא אימוץ נקודת מבט מבין אינספור נקודות המבט האפשריות המוצעות על ידי החיים, על ידי שפע ומגוון החיים.
זהות פירושה להיכנס לתפקיד ולקחת כעסקת חבילה את המשתמע ממנו; זהות ההורה, האם, למשל. בתפקיד זה, אם את מה שמוגדר אמא נורמטיבית, את המבוגרת האחראית – לבריאותו, לחינוכו ולתקינות חייו של ילדך.

את עמוק בתוך המקום הזה, מעורבת בסדר היום של הפעוט, נמצאת בקשר הדוק עם הגננת, מנגבת את דמעותיו, יושבת ליד מיטת חוליו ועולצת עם כל חיוך שעולה על פניו.
הזהויות מתחלפות. כשאת פוגשת את אמך, את זונחת לזמן מה את תפקיד האם והופכת להיות הבת, הילדה של האישה הזאת שמביטה בך בחיבה עמוקה ומרשה לעצמה לבקר אותך כפי שאף אחד אחר לא עושה, כי היא ממשיכה להיות בתפקיד האם למרות שלכל הדעות את כבר לא ילדה.


פעם את אם, פעם ילדה, פעם אשת קריירה, פעם חברה, פעם לוחמת למען זכויות בעלי חיים או מיעוטים, פעם חזקה ומשליטה את רצונך על המציאות, פעם חלשה ומובסת על ידה.
אישיותו של אדם מורכבת ממקבץ הזהויות שאימץ לעצמו, מהמפגש ומההצטלבויות ביניהן. הן חלקים מעוגת אישיותו, ושלא כמו בדיאגראמות למיניהן, הצבעים אינם מופרדים אלא זורמים אחד לתוך החלקה של השני, כלומר הזהויות השונות משפיעות זו על זו, ואף מהוות השראה ותמיכה זו לזו. לדוגמה, אם את לוחמת למען זכויות בעלי חיים, כאמא בעצמך את מתמלאת כאב וחמלה לנוכח האכזריות שבהפרדה בין עגלים לאמהותיהן הפרות.

או אם את שחקנית, תשתמשי בביוגרפיה האישית שלך לצורך גילום תפקידייך הבימתיים.


מעניינים במיוחד הצמתים בהן מצטלבות זהויות באדם המוגדרות כסותרות. למשל אם נודע לך שאביך מקיים מערכת יחסים עם אישה נוספת בעודו נשוי לאימך. התפקיד כבת אוהבת לאימך שמוליד את הרצון לדאוג לאינטרסים שלה, מתנגש בתפקיד כבת אוהבת לאביך עם רצון להימנע מלפגוע בו. או אם את מזוהה עם קבוצה מסוימת ומגלה עובדה מפלילה לגביה, איפה תהיה הנאמנות שלך, כלומר איזו זהות תשפיע על התנהלותך, זו הנגזרת מאמות המידה המוסריות שלך או זו שנגזרת מהשתייכותך לקבוצה? כאן במקום הזה של התנגשות בין הזהויות מתחוללות דרמות, יצירות רבות מתארות אותן, רומיאו ויוליה הם נציגים.
ללא ספק מתקבצות באדם לא מעט זהויות נוגדות, פעם קורבן פעם תוקפן, פעם אופטמיסט פעם רואה שחורות, פעם מוביל פעם מובל, פעם כתף לחבר נזקק פעם נזקק בעצמו.


ככל שמטפסים יותר ויותר גבוה בהר המודעות, המעגל הנצפה מתרחב ורואים שטח גדול יותר. כלומר מודעים ליותר ויותר נקודות מבט, מבינים שבכל אחת מהן אמת מסוימת, ומסוגלים להכיל את המורכבות האנושית והקיומית על (לכאורה) סתירותיה. הסיפור הידוע על הרבי מבהיר זאת: פעם בא אל הרבי איש אחד ושפך את ליבו, במיוחד התלונן על אשתו הקשה. הרבי אמר לו, אתה צודק. לאחר מכן באה אל הרבי אשתו של אותו איש ושפכה אף היא את ליבה בפניו, והרבי אמר לה, את צודקת. שמעה זאת הרבנית אשת הרב, ואמרה לבעלה, איך ייתכן ששניהם צודקים? ענה לה הרבי, גם את צודקת.
ניתן להיות מזוהים עם נקודת מבט מסוימת, ובו זמנית לראות דרך נקודת המבט האחרת, ההפוכה. כלומר להיכנס לנעלי היריב, אפילו האויב. אנשים שמסוגלים לעשות זאת, מרחיבים את מעגלי החמלה בעולם ומהווים גשרים להידברות. מדובר ביכולת לנתק היקשרות, ליצור מרחק שפוי ואמיץ, ולו לזמן מה, בין האדם לבין האינטרסים שלו למען אינטרס רחב יותר, המכיל את הזהות של האחר. ללא יכולת מבורכת זו, שום שלום לא היה נוצר בין קבוצות, בין עמים.


מקום טוב להיות בו, הוא היכולת לפגוש אנשים היכן שהם מצויים, עם הזהויות שבחרו לעצמם, ללא שום תנאים, ללא ציפייה שיהיו מובנים, קלים ונוחים יותר. יכולת זו מהווה מצע דשן לסובלנות. וזו יכולת הכרחית למי שעוסק במקצועות הטיפוליים. אחד האנשים שהכי כדאי לפגוש ממקום בלתי שיפוטי זה, הוא את עצמכם. כאשר אתם עושים זאת, אתם משרים הרבה שקט וחסד על חייכם.


ומקום מצוין להיות בו, הוא להתקלף מהזהויות השונות ולהגיע אל מה שמתחת – ומעל – להן. להתפשט מכל התחפושות המכבידות והדליקות שהקיום הסמסרי מייצר ולהגיע אל ניצוצות התודעה החובקת כל שאינה מושפעת מהנרטיבים המשתנים, החולפים. בטיבטית קרויה תודעה שקטה, תבונית וזוהרת זו - ריגפה. דרך שימושית להגיע אל ריגפה, לשהות בה ולהיות אותה, היא כמובן מדיטציה.
אני בוחרת במילותיו של המורה הרוחני ההודי פפאג'י שחי במאה הקודמת, לתאר את התודעה שהתקלפה מזהויות מתחפשות: מתחת לאוקיינוס הסמסרה, ישנו יהלום. צלול אליו. העונד את היהלום שרוי בשלווה, באהבה וביופי. כל יהלום אחר שתענוד ישרה עליך פחד.


מדיטציה מומלצת:
אחרי השקטה מסוימת של הגוף-נפש, התבוננו בזהויות השונות שלכם, זו אחר זו, כל זהות בנפרד. כהורים, כבני זוג, כאנשי מקצוע וכדומה. התחילו עם הזהויות הכי קרובות, שהן גם הכי רועשות. הבחינו ביופי שלהן, ובפחדים שהן מייצרות. ואז תרפו מהן. אחת אחרי השנייה השילו אותן מכם, כמו קליפות של בצל. עד שתגיעו ללב. ושם יהיה מונח יהלום בוהק. היכנסו לתוכו, תתעטפו בו, חושו בשקט, בקסם, והיו מודעים שאתם נוגעים בניצוץ תודעת ריגפה.

שם הכותב: יפעה ונדנברג
אודות הכותב: מטפלת רב-תחומית שמסייעת לאנשים לעבור דרך הקושי ולהגיע אל השקט, הפנימי והחיצוני. פוגשת מטופלים בקליניקה פרטית במרכז ת"א. מעניקה כלים לעבד את את הסבל, להתאזן ולהתעצם.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©