שתף

שעריים מיסטיים: שער א' עוצמת השחקן / ארז רויטבורד

09.08.15

מעולם התיאטרון אל המדיטציה ובחזרה
עד כמה אנחנו מכירים את עצמנו?

"כל העולם במה ואנחנו השחקנים"
המשפט המפורסם של שייקספיר ריצד במוחי שוב ושוב בזמן שהייתי תלמיד בתיכון, אז שקוע לגמרי בעולם התיאטרון והמשחק. מדיטציה הייתה מילה חסרת משמעות בשבילי, ורוחניות נשמעה
לי כמילה מיסטית רחוקה מהחקירה אחרי אמת פנימית וסודות הנפש. היכולת לשחק דמויות שונות, רגשות שונים, עם עוצמה שבחיים עצמם מעולם לא ביטאתי, פתחו לי עולם לחווית מציאות שלא נחשפתי אליה לפני הבמה.

עד כמה אנחנו מכירים את עצמנו באמת?
בכל פעם ששיחקתי דמות שונה, נחשפתי לקולות ופנים בתוכי שעוד לא יצא לי לבטא, חיים שלמים בתוך גוף אחד, אלפי פנים, היכולת לבטא דרך הגוף עוצמות שלא דמיינתי שאני אי פעם אהיה מסוגל.
וכך בכולנו, בין אם אנחנו מוכנים להתבונן בכך ובין אם לא, בכולנו יש דמויות שונות, באנשים הביישנים ביותר נמצא המנהיג הכריזמטי ביותר, הוא פשוט רדום, ועוד לא הגיע האדם שיעורר אותו, אם בכלל.
התיאטרון עצמו, הבמה עצמה, היא שער מיסטי המביא אותנו לחוות את התודעה שלנו במצב שונה מזה שאנחנו חווים ביום יום.

תודעה כפולה
בפעם הראשונה שעליתי על הבמה, כנראה מהשוק, הייתי על הבמה והרצתי את הטקסט, כשבו זמנית פתאום ראיתי את עצמי מלמעלה, את השחקנים, את הקהל, את כל ההצגה. החוויה עצמה הייתה משונה, אבל לא ידעתי איך לקרוא לה אז. עם השנים גיליתי על שחקן מפורסם אחר שחווה את אותה חוויה. משחק, תיאטרון, הבמה עצמה הפכה לשער בשבילי אל עולם הרוחניות מבלי שעוד היה לי כל עניין בנושא, התחלתי לראות שהפוטנציאל שלנו בתור בני אדם הוא רחב יותר ממי שאנחנו מאמינים שאנחנו, ודרך חשיפה לשערים פנימיים בתוכנו אנחנו יכולים לעורר רגשות וכוחות שלא האמנו שנהיה מסוגלים אליהם לפני.

דמות העצמי
ואז יום אחד, השער התחיל להיפתח והגיעה פריצת הדרך מבלי שתכננתי אותה. ישבתי והתבוננתי בתוכי בדמויות השונות ששיחקתי, מאחד לשני התבוננתי והרגשתי את השוני ביניהם,
ואז כשאני עובר מדמות אחת לאחרת עברתי למצב הרגיל, לעצמי, ארז, ואז שוב לדמויות, ובחזרה לעצמי, ופתאום ראיתי את זה: בחווייה הפנימית, לכל דמות יש את הפסיכולוגיה והעולם הפנימי שלה, הרגשות שלה, המיקוד ומערכת האמונות שלה, וכשעברתי ל"ארז", החוויה הפנימית הייתה דומה, רגשות השייכים ל"ארז", מיקוד ורצונות, מערכת אמונה שמגבילה את "ארז" למה הוא יכול ומה לא, בתור שחקן המתבונן פנימה חוויתי ש"ארז"  נחווה כעוד דמות כמו שאר הדמויות, אלה שהדמות הזאת קיבלה את התסריט מהסביבה. בעוד שאת שאר הדמויות אני משחק בצורה מודעת, את הדמות של "ארז" אני משחק בצורה לא מודעת.


קחו אדם מסויים עם ערכים ואמונות מסויימות שנולד במקום מסויים, במידה והיה נולד במדינה אחרת עם ערכים  ותרבות שונה לגמרי הוא היה אדם אחר לגמרי שחי למען ערכים שונים.
אנחנו כבני אדם, הרבה יותר מהדמות שניתנה לנו, ויש לנו יכולת להשתנות בדיוק כמו ששחקן משנה דמויות, ככה לנו יש את היכולת לגדול להתעצם ולגלות עוצמות וביטויים חדשים בתוכנו.
מתוך ההבנה שאנחנו מגבילים את עצמנו לדמות אחת, או לאמונה שאנחנו רק דמות אחת מוגבלת, התעוררה בי השאלה: מה הפוטנציאל שלנו בתור בני אדם? למה אנחנו באמת מסוגלים?
אם אנשים חיים את חייהם כשמתחת לפני השטח יש בהם פוטנציאל עצום, אך לעולם לא יגלו אותו, יחיו וימותו מבלי  לגלות אותו, האם אין פה פיספוס?

וכך התחלתי לחפש אחר אנשים שגם חוו את אותן שאלות והצליחו לעורר ולגלות את אותו פוטנציאל, קראתי עליהם בספרים, אותם מאסטרים מוארים, חיפשתי אחריהם במנזרים בסין וביפן,
ועם הזמן מצאתי אותם, ושער חדש נפתח. אבל על כך, בפרק הבא.

עוצמת השחקן
כשאנחנו מתבוננים באנשים אחרים ויודעים שהביטויים האלה נמצאים גם בנו, גם בנו יש את הקורבן, את הרשע, את התמים וכו', בכל גבר יש דמות נשית, בכל אישה דמות של גבר, כך מתעוררת בנו יותר ויותר, חמלה. כשאתם מתבוננים בעצמכם, תדעו שיש בכם ביטויים שונים למי שאתם, עוצמות שעוד לא נחשפתם אליהן, כשאתם מתבוננים באנשים ואומרים "הלוואי והייתי יכול לעשות את זה" תדעו שאותם אנשים נמצאים גם בתוככם,  אותן יכולות.

ככל שאנחנו מאפשרים לעצמנו לבטא את אותן יכולות, אנחנו מרגישים יותר ויותר חופשיים. תנו לכם את החופש הזה, תנו לעצמכם לעורר את העוצמה האמיתית של השחקן - היכולת לחוות את המציאות ממגוון הביטויים שבה,

על מנת לחוות את הפנים האקסטטיות האמיתיות שנמצאות מעבר לכל דמות ומעבר לכל שם, הוא אשר לובש את הדמויות השונות, הנוכחות הפנימית העמוקה ביותר.

שם הכותב: ארז רויטבורד
אודות הכותב: ארז רויטבורד החל מגיל צעיר בחיפוש אחר מאסטרים שונים בעולם, הוא נחנך במנזר דאויסטי בסין, למד עם שאמאנים ומורים ממסורות מיסטיות שונות, ונחשף לשיטות אלכימיה עתיקות שנשמרו בסוד במשך מאות שנים. היום חולק ומלמד את השיטות העוצמתיות ביותר שלמד ממסעותיו ומוריו עם אלה המרגישים חיבור לדרכים העתיקות, מעבר לדוגמה ודת אלה בדרך ישירה פתוחה הנועדה להעצים את המתרגל לחופש והעוצמה הפנימית שלו.
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©