שתף

איך ליצור חיבור אמיתי, ערך אמיתי ושגשוג הדדי / אביב עוז

22.07.18

איך לשפר את איכות הקשרים בחייך - בזוגיות, במשפחה, בעבודה, עם וחברים.

אחרי שחוויתי קשרים מסוגים שונים בחיי, קשרים בזוגיות, במשפחה, בעבודה, עם חברים, חוויתי עליות ומורדות באיכות הקשרים. התאכזבתי לא מעט, וסירבתי להאמין שזה רק בגלל חוסר מזל, ידעתי שיש מה שאוכל לעשות כדי לשפר את איכות הקשרים שיש בחיי. מצאתי שישנו מכנה משותף לכל סוגי הקשרים, וישנם כללים מסוימים, המתבטאים בדברים שאפשר לעשות, ואם עושים אותם, לא רק שיהיה שיפור בקשר, אלא שהוא ירגיש קשר פורה עם חיבור אמיתי באמת, ואוכל להרגיש בו הרמוניה אמיתית. חיבור אמיתי מבחינתי הוא חיבור שמאפשר שגשוג הדדי ,וכשיש שגשוג הדדי, תמיד נחוש בערך אמיתי. זאת אומרת, בערך אמיתי הרווח שלי יהיה קשור גם

ברווח לאחרים ולא רק לעצמי.


הפעולות ליצירת חיבור אמיתי, הן לא בהכרח בסדר קבוע, כולן חשובות ונחוצות. אפשר להאריך ולפרט על כל אחת מהן, אך כאן אתאר אותן מאוד בקצרה.
היצר האגוצנטרי הקיים בכולנו, הוא זה שמכשיל ומונע את החיבור,הוא משכנע אותך לתת חשיבות מופרזת לעצמך ובכך גורם לפעולה ההפוכה מחיבור -מבודד אותך מהמציאות ומצמצם את האפשרות להרגיש בערך אמיתי ולהיות בשגשוג הדדי.

פעולה אחת ליצירת חיבור אמיתי היא הקשבה. הקשבה מעידה על היכולת להשתיק את היצר האגוצנטרי. כשאנו מקשיבים אנו מכירים ברצונות נוספים מלבד הרצון האישי שלנו. בעזרת הקשבה נוכל ליצור מיקוד בערך משותף מתוך הכרות עמוקה יותר ברצונות המשותפים שיש לי עם הצד השני.
 
פעולה שניה היא פרגון לעצמנו. יכול להיות מטעה להאמין שעלינו לתת ולתת כמה שיותר לאחרים ובכך נהפוך לטובים יותר. מתי אפשר לזהות שזהו שקר (ולא באמת נתינה)? כאשר הנתינה שוחקת אותנו. כאשר יש לנו ביקורת עצמית נוקשה שתגרום לנו לרצות אחרים.
נתינה אמיתית מייצרת איזון - אתה גם נותן וגם מקבל. כשאתה באמת רוצה לתת, אתה יודע שעליך גם לקבל. אם לא תקבל לעצמך ותתרוקן, יהיה לך פחות ופחות מה לתת.

הפרגון לעצמך הוא הכרחי ליצירת חיבור אמיתי, מפני שרק בעזרת פרגון (שהוא ההפך מביקורת) תוכל לעודד את עצמך לבטא את הייחודיות שלך- וממנה תוכל לתת באמת וליצור ערך אמיתי גם לעצמך וגם ולאחרים.

 

פעולה שלישית - השקעה ברווחיות משותפת. אם נשתמש בהקשבה כדי להכיר אחד ברצונות השני, וניצור מיקוד לערך משותף, נרחיב את המודעות שלנו לדברים שיתרמו גם לנו וגם לאחרים. עם מודעות כזו יהיה לנו קל יותר להשקיע ולקדם רווחיות משותפת.
ככול שנשאל את עצמנו יותר מהם הדברים שכל הצדדים בקשר (כל סוג של קשר) מרוויחים מהם או יכולים להרוויח מהם, ואכן נפעל כדי להרחיב את אותם דברים, כך נחזק גם את החיבור בקשר, נרחיב את הערך המשותף וניצור יותר שגשוג הדדי.

פעולה רביעית - להשתלט על הרצון. כפי שהוזכר קודם, היצר האגוצנטרי הקיים בכולנו, הוא זה שמכשיל ומונע את החיבור. להשתלט על רצונותינו, זה אולי הדבר החשוב ביותר שמרסן ומצמצם את היצר האגוצנטרי. מיד אסביר. לרצות ולהיות חדור מוטיבציה זה דבר חיובי בהחלט, הבעיה עם רצון, שהוא עלול להפוך למופרז, כשהרצון מופרז, אנו שבויים ללהיטות אחר תוצאות. הלהיטות לתוצאות, גורמת לנו להיות בציפיות ובהיאחזות לתוצאה.

ההיאחזות בתוצאה, גורמת לנו לאבד קשר עם המציאות, ולא לראות שלל אפשרויות נוספות, מלבד התוצאה שנאחזנו בה. ואז נהפוך מתוחים חסרי מנוחה, ומאוד שבריריים כי ההיאחזות הופכת אותנו לתלויים בתוצאות.

כשאתה חש בחוסר מנוחה, תסכול ומתח, נסה לחשוב מהו הדבר שאתה מצפה לו, באיזו תוצאה הנך נאחז? אם תעשה זאת, למעשה תיקח אחריות, הבנה שהתסכול שלך מתחיל ממך ולא מגורמים חיצוניים. כשתדע מהי הציפייה שלך, תוכל לבחור שלא להזדהדות איתה יותר.

כשאנחנו תלויים בתוצאות, הרצון שלנו במרכז ("חייבים" לספק אותו) .כדי להיות בחיבור אמיתי, עלינו להשתלט על הרצון, ולתרגל חשיבה של שילובו עם הסביבה, על ידי כך שנשאל" עד כמה מה שאני רוצה טוב רק בשבילי ועד כמה מה שאני רוצה טוב גם לאחרים?",כשהרצון שלך סובב יותר מדי סביב עצמך, אל תתפלא אם כעת או בשלב מסוים תרגיש בדידות. ככול שנוביל את הרצון ליעדים שמספקים רצונות טובים אחרים מלבד רצונך האישי, כך נרחיב את ההזדמנות לחיבור אמיתי, ערך אמיתי ושגשוג הדדי. ולסיום, זה זמן טוב להזכיר את הפעולה השניה שחשוב לפרגן לעצמך. אם אתה חושב שאתה יכול להשתפר במשהו, זה לא אומר שעליך להטיח בעצמך ביקורת נוקשה. לדעתי, שינוי חיובי אפשרי רק בתהליך מעודן, ללא מתחים ולחצים שליליים .מאחל לכולנו שנתחבר יותר, נרחיב את הערך בחיינו וניצור יותר אהבה ושגשוג הדדי.

שם הכותב: אביב עוז
אודות הכותב: מאמן אישי לשגשוג מעשי
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©