שתף

אלרגיה עונתית / איה הוד

30.12.18

אז הספקתם כבר להתחבר לטישו עם אינפוזיה?

נכון! זה לא מצחיק. התופעות האלרגיות המגיעות מידי שנה פוגעות קשה מאוד באיכות החיים של רבים מאיתנו. הן יכולות להופיע בכל גיל וההערכה היא שלמעלה ממיליון איש בישראל סובלים מהן.

כבר מגיל צעיר מאוד התרגלתי לראות איך בכל שנה אימי סובלת קשות. הלוואי וזה היה מסתכם בקצת גודש באף, דמעות, גירודים, נזלת ועיטושים. אימי הייתה נכנסת להתקפים אסטמטיים קשים שהיו מגיעים לחנק, לירידה פתאומית בלחץ הדם ואז היא הייתה פשוט מתעלפת. נחשו מה מראות כאלה עושים לילה בת חמש שעומדת חסרת אונים ולא יודעת מה לעשות כדי לעזור.

את נושא האלרגיה אני לוקחת באופן רציני מאוד. התהליך הטיפולי מתמקד לא רק בהקלה סימפטומטית רגעית אלא גם בראייה רחבה ועמוקה יותר כדי שבכל שנה המצב ימשיך להשתפר.

החיפוש אחר הפתרון המושלם גורר בעקבותיו מעבר מתרופה לתרופה וניסיונות רבים של כל דבר אפשרי הבא להבטיח לנו השקטה ולו רק ליום אחד של הסימפטומים המציקים. אין סוף לשיטות המציעות פתרון אך האמת היא שאין פתרון אחד המתאים לכולם.
האלרגיה היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר איתן מגיעים לקבלת טיפול נטורופתי. הטיפול הנטורופתי מציע מגוון רחב של פתרונות טבעיים, ללא סטרואידים ואנטיהיסטמינים, מותאם באופן אישי לכל אדם עם הרבה פחות תופעות לוואי . ניתן בהחלט לשלוט במצב על ידי שינויים באורח החיים. ואין שום בעיה לקבל טיפול נטורופתי במקביל לקונבנציונלי.

אלרגיה עונתית זו אינה שמורה רק לעונת האביב. יש שיספרו לכם שהתופעה קוראת להם גם בסתיו. הכל תלוי בסוגי האבקות שבאוויר באותה עונה ובמיקום בו אנו גרים. יש צמחים מסוימים הגדלים באיזור אחד בארץ ולא באיזור אחר, ולכן יכול להיווצר מצב בו אדם יהיה אלרגי באיזור בו הוא גר ולא באיזור אחר בארץ. קיימים גורמי אלרגיה רבים מאוד, אך כמה מהנפוצים ביותר בארץ הם עצי ברוש, פקאן וזית . אם האלרגיה מתפתחת בחורף, אז סביר להניח שהגורמים הם בין השאר דשא ועשבים. אם האלרגיה קיימת כל השנה היא קשורה בדרך כלל לקרדית האבק, נוצות פוך, בגדים, פרוות בעלי חיים ועוד.

אם נתייחס לעונות האביב והסתיו, התהליך מתחיל כאשר העצים והצמחים מפזרים לאוויר אבקת פולן כחלק מהתהליך הטבעי של הפרייתם. אנשים בעלי מערכת הגנה חלשה מזהים אבקה זו כמשהו מאיים התוקף את הגוף ומפתחים אלרגיה.

הסימנים הקליניים הנגרמים בעקבות האלרגיה הם מגוונים ורבים ואינם בהכרח מגיעים באותה עוצמה אצל כל אחד. מתרחש גירוי של קרומי האף הריריים, של העיניים ודרכי הנשימה העליונות. חלקיקי האבקה החודרים לגוף באים במגע עם הנוגדנים שהאדם האלרגי מייצר וגורמים לשחרור חומרים כימיים שהמפורסם שביניהם הוא ההיסטמין. מצב זה יכול להוביל לאודם, דמעות, עפעפיים ושפתיים נפוחות, גודש באף, נזלת, שיעול, גירודים ופריחות, עיטושים, עייפות, חולשה ותחושה כללית רעה וכפי שכבר הבנתם גם למצבים קשים ומסכני חיים של קוצר הנשימה, חנק, בצקת בדרכי הנשימה, ירידה בלחץ הדם ואיבוד הכרה.

ג'והן בוסטוק, פיזיולוג אנגלי, תיאר את התופעות הללו כבר במאה ה­19 וקרא לתופעה "קדחת אביבית" או "קדחת השחת" ( Hay fever ) מאחר וראה שמי שלקה בה היו חקלאים בעונת הקציר.

טיפול -
הרפואה הקונבנציונלית מציעה סותרי היסטמין הקיימים בשפע, נכון ששכלולי המדע מביאים עמם התפתחויות חדשות מידי יום וניתן היום להשיג אנטיהיסטמינים שלא מרדימים, אך תרופות אלה אינן מטפלות בבעיה ואינן מונעות את יצירת ההיסטמין בגוף אלא רק חוסמות את השפעתו.
הטיפול הקונבנציונלי יוצא בהנחה שמאחר ואין דרך להימנע מאבקנים באוויר בעונת הפריחה רצוי לטפל בסימפטומים עם נוגדי ההיסטמין, עם סטרואידים ומפחיתי גודש למיניהם.
הגישה הנטורופתית אומרת ההפך, בואו נחזק את הגוף, נייעל את מנגנוני ההגנה שלו ונמנע את התגובה האלרגית.

כמובן שהדבר הראשון לעשות הוא להימנע מחשיפה לחומר האלרגני במידה ויודעים מהו, אם מדובר במזון כלשהו, בעלי חיים, כריות ושמיכות פוך או בגדים מבדים מסוימים וכו'. רצוי לשמור על ניקיון ולאוורר היטב, במקרים של אלרגיה לאבקנים באוויר ההימנעות כמעט בלתי אפשרית וכאן לנטורופתיה יש מה להציע.

באופן כללי, לאנשים אלרגיים מומלץ להפעיל מזגנים להורדת רמת הלחות בבית, לשים במזגנים מסננים המונעים את כניסת האלרגנים שבאוויר לבית.


טיפול נטורופתי בשורש הבעיה כולל :

שינוי באורח ובהרגלי החיים.
תזונה טיפולית המכוונת למזונות המכילים חומרים מדכאי תהליכים דלקתיים ובעלי פעילות אנטיהיסטמינית טבעית ותזונה אנטי - אלרגית הנמנעת ממזונות הגורמים לתגובה אלרגית. חשוב לדעת שמזון הוא בעל יכולת לגרום לתגובות אלרגיות או להרגיע אותן.
צמחי מרפא בעלי תכונות אנטי-אלרגיות ואנטי-דלקתיות.
הומיאופתיה .
תוספי מזון במידת הצורך.


טיפול גוף-נפש, דמיון מודרך.

קיימים מחקרים המראים קשר ברור בין מחשבה ואמונה לתגובות של הגוף. אחד מהם נעשה על ידי שני חוקרים יפניים אשר הפנטו אנשים הסובלים מאלרגיה והניחו על עורם עלה. כאשר נאמר לנחקרים שהעלה הוא רעיל התפתחה אלרגיה ועורם נעשה אדום ומגורה. כאשר נאמר להם שהונח על עורם עלה בלתי מזיק התגובה האלרגית נרגעה.

אלרגיה לא תמיד ניתנת לפתרון מיידי, דרושה סבלנות רבה. אם באמת מעוניינים בריפוי אמיתי ולא רק בכיבוי שריפות צריך להבין שזהו תהליך. לגוף יש את הזמן שלו לעשות דברים, אנו זקוקים לאפשר לו זאת.

שם הכותב: איה הוד
אודות הכותב: נטורופתית מוסמכת R.na. מתמחה בטיפול בבעיות ומחלות דרכי עיכול בשילוב הטיפולי של תזונה, צמחי מרפא, דמיון מודרך ו- EFT
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©