שתף

הומאופתיה לפציעות ספורט / תומר מנשרי

02.09.18

הומאופתיה לפציעות ספורט
"ההתעמלות היא העיקר הגדול בהתמדת הבריאות ודחיית החולאים ולא ימצא דבר תמורת ההתנועעות וההתעמלות בשום פנים" (הרמב"ם).

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לפעילות גופנית והציבור נוהר בהמוניו, אלפים נירשמים לארועי ספורט כגון מרתון, טריאתלון, רכיבה על אופניים, חדרי כושר ועוד. הגילאים מגוונים וכבר לא נדיר לראות מתאמנים גם בגילאים מבוגרים מאוד. ביחד עם המגמה החשובה של ריבוי העוסקים בספורט יש גם עלייה במספר המקרים של פגיעות ופציעות ספורט. כמעט ואין אדם שעוסק בספורט חובבני או מקצועני שלא חווה פציעת ספורט כלשהי. זה יכול להיות נקע בקרסול, שברי מאמץ ואף שברים רציניים יותר, מתיחה או קריעה של גיד או רצועה, פריצת דיסק, פריקת כתף, דלקות, נימולים ופגיעות עצביות וזו רשימה חלקית.

הסיבות העיקריות לפציעות ספורט נובעות בעיקר מחוסר התאמה בין המאמץ הגופני ליכולתיו הגופניות. יש מתאמנים "הסובלים" ממוטיבציית יתר, "מורעלים" אלו הם אנשים תחרותיים שמציבים לעצמם יעדים מופרזים, אינם קשובים לגופם ומתעלמים מכאב המשמש כנורת אזהרה. יש מתאמנים הסובלים מהשמנת יתר הגורמת לעומס על המפרקים. מתאמנים אחרים אינם מקפידים על מנוחה מספקת או על תזונה מוקפדת.

על מנת להמנע מפציעות ספורט יש לשים דגש על הדרגתיות, על הדרכה נכונה בשימוש במכשירי הכושר, על שתיה מספקת, תזונה הולמת, מנוחה והתאמת הפעילות לעוסק בה.
למרות האמור לעיל גם ספורטאים  מאומנים היטב ניפצעים לעיתים, זהו חלק מהעיסוק הספורטיבי. בד"כ האנשים העוסקים בספורט הם אנשים המקפידים על אורח חיים בריא ולכן גם כשהם ניפצעים, הם נוטים להמנע מליטול תרופות כמו משככי כאבים ונוגדי דלקות (שרק לאחרונה התבשרנו באזהרה שיצאה ממנהל התרופות והמזון האמריקאי שהשימוש בהם מגביר את הסיכון למחלות לב ולשבץ מוחי). וכאן נכנסת לתמונה הרפואה ההומאופתית. ספורטאי צמרת רבים כמו בורים בקר, דיוויד בקהאם, הרמן מאייר, קלי סלייטר, ג'ים רוג'רס, מרטינה נברטילובה ועוד רבים וטובים, משתמשים בהומאופתיה כבחירה ראשונית. ב-2008 התפרסם מחקר שהדהים את מבקרי ההומאופתיה: 24 מתוך 26 רופאים שעובדים בליגות הכדורגל הבכירות בגרמניה, נתנו מרשמים הומאופתים ל-76% מהמועדונים.


ד"ר פיטר בליגמן, ראש המרכז לאבחון ספורטיבי: "הטיפול ההומאופתי מאוד מרשים, ללא תופעות לוואי והריפוי הוא מהיר ביותר. ד"ר ג'יל מרסל פרת: "אני פתוח לכל מיני שיטות, כשהייתי רופא ספורט גיליתי שחוץ מנוגדי דלקות והרפיית שרירים אני די מוגבל בטיפול האתלטים, לכן ניסיתי למצא משהו אחר. התחלתי להשתמש בהומאופתיה לעיתים רחוקות ואז יותר ויותר. מה הדבר החשוב בספורט? מהירות התגובה, שמתי לב שאני יכול להשתמש בהומאופתיה על המגרש ותוך שניות מהטראומה אני רואה תוצאות מיידיות".

מהי הומאופתיה? הומאופתיה היא שיטת טיפול בת למעלה יותר ממאתיים שנים, המבוססת על חוק הטבע "דומה בדומה ירפא". שזה בעצם אומר, על מנת לרפא מחלה יש לתת תכשיר שמעודד את הגוף ליצור סימפטומים הדומים למחלה ולא נוגדים את המחלה. על ידי כך בעצם יוצרים את הסטימולציה לכוחות הריפוי של הגוף לתת מענה הולם לבעיה. הגוף שלנו תמיד שואף לאיזון ולריפוי. רוב התהליכים או הסימפטומים מיוצרים כדי לתת מענה לבעיה שמתחוללת בגוף, והיא לא הבעיה עצמה אלא התיקון. השיעול הוא מענה לגוף זר או ניסיון להוציא ליחה מהגוף ולכן לא כדאי לדכא את השיעול. אם אכלנו משהו רעיל או מקולקל, הגוף ינסה להוציא אותו בצורת שלשולים והקאות ולכן הבעיה היא לא השלשולים וההקאות אלא הזיהום הפנימי.

גם בפציעות ספורט, הסימפטומים הם בעצם לטובתו של האדם, ולכן הטיפול בנוגד (נוגדי דלקת, הפחתת כאב או נפיחות) הוא שגוי ביסודו. הכאב בדרך כלל מהווה סימן ראשוני שיש לעצור את התנועה. הדלקת היא התהליך שבו הגוף מגייס משאבים לריפוי הריקמה.

התאים הפגועים מפרישים חומרים מתווכי דלקת כמו: היסטמין, סרוטונין, פרוסטגלנדינים, והם יוצרים את המרכיבים של הדלקת: חום, כאב, נפיחות ואדמומיות - הדלקת בעצם היא תזמורת שלמה של תאי דם לבנים, הרחבת כלי דם, אספקת חמצן וחומרי הזנה שכל תכליתם ריפוי המקום הפגוע.

התרופות הקונבציונליות, תפקידן לשבש את התזמורת בעזרת נוגדי דלקת, זה אמנם יוצר הקלה זמנית לניפגע, אך משבש את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף. מחקרים חדשים, אכן מראים ששיבוש תהליכי הדלקת, פוגע בתהליכי ההחלמה ואיכותה. הריפוי ההומאופתי לעומת זאת דווקא מעודד את הגוף לתגובת ריפוי. מוסיפה מנצח לתזמורת ובכך התהליך הופך להיות מהיר ואפקטיבי יותר.

הטיפול ההומאופתי הוא אינדיבידואלי, ובכל פגיעה רצינית כדאי לפנות לבדיקה רפואית ובמקביל להתייעץ עם הומאופת. אך ישנן מספר הכנות הומאופתיות שניתן להעזר בהם במצבים שכיחים.

Arnica -  היא הרמדי הראשית שיש לחשוב עליה במיקרה של טראומה. שברים, נקעים, שטפי דם פנימיים, כאבי שרירים ממאמץ יתר, מתאים לסיטואציה התחלתית שהניפגע עדיין לא כל כך מעכל את מה שהוא חווה והוא אומר "הכל בסדר, עזבו אותי".

Hypericum - הרמדי היפריקום, מתאימה יותר למצבי טראומה, שמערבת את מערכת העצבים, במקומות רגשיים עצבית כמו אצבעות הידיים, אשכים, שפתיים, לשון וכדומה.

Ruta - יכולה לשמש כשהפגיעה היא במפרקים, בגידים, טניס אלבו, שהחלק הפגוע מוטב מחום ומנוחה.

Symphytum - עוזרת להחלמה ואיחוי מהיר של שברים, מעטפת העצם, הרצועות, פגיעות וחבלות באיזור ארובת העין.

לסיכום, בעזרת ההומאופתיה, ניתן לקצר ולייעל תהליכי החלמה במקרים של פגיעות ופציעות ספורט, ובכך להמנע מתרופות, משחות וכדורים העלולים לפגוע בנו. יש לזכור תמיד שהרפואה הטובה ביותר היא המניעה, יש לעסוק בספורט בצורה מבוקרת והדרגתית.

שם הכותב: תומר מנשרי
אודות הכותב: הומאופת קלאסי מומחה R.C.hom חבר רשום באגודה הישראלית להומיאופתיה קלאסית. בעל ניסיון רב בטיפול מבוגרים וילדים.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©