שתף

איך נוכל לגשר על זוגיות שיש בה עליות ומורדות / חיותה אפשטיין

05.08.18

איך נוכל לגשר על זוגיות שיש בה עליות ומורדות?

תובנות מתקשור
ברגע שמתעורר אצל האדם הרצון בזוגיות, זהו צורך שיוצר בו תהליך של התפתחות שכל אדם רוצה להיות בו כדי לא להרגיש לבד. אדם אמור להבין את מקומו במערכת היחסים הזוגית, ומתוכה להתפתח מתוך המכנה הזוגי המשותף. אולם אין על האדם לבטל את עצמו במערכת היחסים הזוגית רק בגלל שהוא רוצה בה בכל מאודו.

ברגע שאדם מגמד את עצמו במערכת יחסים רק כדי למצוא חן בעיני הזוג השני, הוא מביא על חייו קשיים מיותרים שנקראים תיקונים. גימוד וביטול עצמי הם תוצאה של רגש נמוך שעשויים להפר את תהליך האושר העתידי. אלו מונעים מהחזון המשותף להתקיים לאורך זמן, ויוצרים חסימות רגשיות במערכת היחסים, וכך נוצר מכלול של אגו, רגש נמוך, חוסר תקשורת, וחוסר כבוד שעשויים לשבש את מערכת היחסים עד פרידה.

כשהאדם מתחיל מערכת יחסים חדשה, עליו לבטא את הצרכים שלו מלכתחילה. עליו לדאוג ליצירת תקשורת טובה שנובעת מכבוד הדדי, שיווין וחיבור הדדי. אל תשמרו שום דבר בבטן. בטאו את הצרכים והרצונות שלכם, כך תצרו תקשורת נכונה שתחזק את הזוגיות שלכם בעתיד ותגרום לה להיות מאוזנת. גם מי שנמצא בתוך מערכת יחסים יכול ללמוד כיצד לשנות. שם המשחק הוא סבלנות וסובלנות, להבין שלעיתים לוקח זמן לצור תהליכי שינוי אולם הסבלנות משתלמת עם הזמן.

כדי להביא את המערכת הזוגית שלכם לידי איזון עליכם לשאוף לאיזון ולממש את עצמכם ואת רצונותיכם כהלכה – כלומר עליכם לעשות הכול עבורכם כדי להיות מאושרים.

הקיפו את עצמכם בחברים/אנשים מכיוון שדרכם הנכם מתפתחים. לרוב חברים וסביבה יוצרים מראה של עצמכם. תהיו קשובים לסביבה, לעצמכם, לצרכים ולרצונות שלכם - כך תוכלו לצור שינוי ולהתגבר על כל קושי שמתעורר בחייכם.

ברגע שאדם נמצא במקום שהוא נמוך וקשה עבורו, הוא מתחיל לשאול שאלות. הוא מנסה להבין מדוע צץ הקושי בחייו, זהו תהליך טבעי שבו האדם מנסה להבין מנין הגיע הקושי ומה הסיבה שלו. שאלות אלו יוצרות תהליך של התפתחות רוחנית שמרחיבה את התודעה.

הפרה של מערכת יחסים זוגית מתחילה כשאדם אינו מאושר בחייו, אינו מאושר בעבודה שלו ובעצם הוא מרגיש לבד למרות שהוא במערכת יחסים. כך הוא למעשה "מחפש" את המינוסים בחיים הזוגיים שלו, וזאת כדי למלא חסרים לקשיים שקיימים בחייו. לכן נוצרות מריבות כי על ידם האדם מקבל תשומת לב ואנרגיה ומנסה להתחזק על חשבון בן הזוג - לא תמיד הוא עושה זאת במודעות.

מריבה כמו במלחמה מעוררת מחדש את גבולות הטריטוריה האנרגטית הקיימת במערכת היחסים, וכאשר מריבות נמשכות המערך האנרגטי משתבש בזוגיות.
מריבות שחוזרות על עצמן מהוות כפעמון אזהרה, ואם הנך רוצה להישאר במערכת הזוגית נסה להקשיב ולהבין את התהליך שעשוי להידרדר אם לא תצור שינוי.

במריבה עליך להבין מדוע אתה מתרגז? נסה להבין אם הסיטואציה שנוצרה הגיונית עבורך, ואם אפשר לפתור אותה בדיבור? והחשוב מכל תבדוק האם הכעס נובע בגלל שהיה לך יום קשה או שהיית בודד, חלש, ואולי רבת עם הבוס?

תהליך זה של שאלות פנימיות עשוי למנוע מריבות עתידיות מכיוון שכך תבין את מהות הכעס אם הוא נובע מזיכרון מבית הוריך? או אפילו מזיכרון של פרק א' מחיי הנישואין שלך. כל עוד שלא תבין מה מנהל אותך, תתקשה לנהל מערכת יחסים זוגית קיימת או חדשה, נכונה ומאושרת.

בזוגיות שתף כל מה שמפריע לך, כך תלמד לפתח תקשורת נכונה מתוך עצמך לאחר. דבר על מה שמפריע ומציק לך גם אם זה לא קשור למערכת היחסים המשותפת. לפעמים עיניים מקשיבות, לב אוהב ומבין, יוצר השוואת תדר ומעורר בך תחושה של הבנה ואמפטיה שאתה לא לבד, זו מעוררת גם תחושה של אושר.

לטון הדיבור יש אפקט חשוב בתקשורת. עליך להקפיד גם ברגע של וויכוח לא להרים את הקול ולא להיות רגשי מידי כי ברגע שטון הדיבור עולה, נוצר תהליך של איבוד שליטה והכעס הופך להיות מוביל.
אם אתה חש שאתה נמצא ברגש נמוך עליך לנסות לשנות את כללי המשחק, עליך להתחזק לעשות עבודה עם עצמך, אפילו לקבל עזרה חיצונית ולהפסיק "לשאוב" אנרגיה מאחרים כדי לקבל תשומת לב.
אם חשוב לך להמשיך להיות בקשר זוגי שמור על גבולות הכעס ועל המריבות. הקפד על טונים של דיבור מאוזנים שלא יפרו את תהליך האושר העתידי.

הפתרון בתהליך הוא לצמוח מתוך תובנות חדשות, להרחיב את התודעה שלך לחשיבה מפותחת והגיונית, ולצור תהליך שלרגש הנמוך אין מקום בחייך האישיים, ובחיי הזוגיות בכלל. מכיוון שרגש נמוך מוריד את עוצמת החיבור בין בני הזוג ומערער גם את התקשורת.

לכן ברגע של כעס רצוי קודם להבין את התהליך ולתת זמן למחשבה. לתפוס את הכעס שנייה לפני, ולשאול למה אני חש/ה ככה? לשאול האם הכעס שלי הגיוני? לנסות להבין מדוע החלה המריבה מאיזה סיבה? אפשר גם לנסות אפילו להחליף תפקידים ולראות גם את הצד השני? והחשוב מכל אם אתם בוחרים להישאר יחד למען קשר לטווח ארוך הורידו את האגו ואל תתביישו גם לבקש סליחה אם הבנתם שטעיתם.

תנו לסערת הרגשות לשכוח, ואז דברו בבהירות ללא משחקי רגש - תבררו מילים יש בהם כוח רב. מילים יכולות ללטף, להחמיא ויש בהן גם כוח של הרס. פתחו את יכולת ההקשבה שלכם כדי שתוכלו לראות דברים באור נכון – הבנת משמעות האיזון תתרום לאושר האישי שלכם ותמנע מכם שיבוש בתדר. 

שם הכותב: חיותה אפשטיין
אודות הכותב: מתקשרת, מטפלת, מאמנת רוחנית, מחברת את: כאשר הגוף מדבר-כיצד מגיע כאב מבחינה רוחנית, משמעות החיים-כללי המשחק של העידן החדש. וספר החיים-חיבור לקלות ולעידן החדש מנהלת את פורום התקשור של האתר
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©