שתף

התניות / יפעה ונדנברג

26.11.17

התניות מקטינות וחוסמות. השלתן היא תהליך שמוליד חיים יותר אמיצים, פעילים ומאושרים.

 

אם... אז - הן צמד מילים שמלווה את החיים, ומגביל אותם. אם היה לי יותר כסף – (אז) הייתי יותר רגועה. אם הבריאות שלי היתה משתפרת – (אז) הייתי יותר אופטימית. אם הבן שלי היה מתמיד בלימודים - הייתי יכול להאמין בו. כלומר אנחנו מציבים תנאים מוקדמים לענייני החיים השונים, ובכך למעשה אנחנו כובלים את המציאות בהתניות. מצמצמים אותה וחוסמים את האפשרות לפרוץ אל מציאות נכספת בה הדברים קורים לטעמנו ומתגשמים לפי כמיהות הלב.


להיות יותר רגועה, אופטימית ולתת אמון בילד ובבני אדם בכלל, זאת המציאות שהיתה נעימה לנו ושהיינו מעדיפים על פני אי שקט, פסימיות וחוסר אמון. ולמרות שהיינו מעדיפים אותה ככזאת, לעתים מזומנות לא נאפשר לה להתרחש - נציב תנאים שיקשו עליה להתרחש.

 

לדוגמה, אישה מאחלת לעצמה זוגיות, אך היא סבורה שיש על גופה משקל עודף, ומסיבה זו היא תימנע מלפעול ליצירת הזוגיות. המחשבה שמפעילה אותה היא: אם הייתי יותר רזה, אז הייתי פותחת פרופיל באתר היכרויות ויוצאת לדייטים. היא היתה רוצה לפגוש מועמדים לפרוייקט, אך לא מאפשרת זאת לפני שתעמוד בתנאי הקבלה, הורדה במשקל.


כל אחד מאיתנו הוא, כידוע, מקהלה של קולות; בתוכנו רוחשות דעות שונות ואפילו סותרות ואיננו מסתכמים בקול אחד ויחיד כפי שאנו נתפסים, לעתים, באופן פשטני מבחוץ. הקול שמוביל את מערך ההתניות וההגבלות המפואר שאנשים מטילים על עצמם, קרוי הקול המבקר. ובתרבות המערבית ההישגית והקשוחה, הקול הזה עובד שעות נוספות, דורש דרישות ובדרך כלל בלתי מרוצה מההיענות להן. זהו קול שמציב סטנדרטים גבוהים, הרבה פעמים גבוהים משבעליו יכול לעמוד בהם, והוא מושפע מהלך הרוח שמסביב. במקרה זה, של הצורך להוריד במשקל, מדוגמניות רזות באופן חולני וממוחם הקודח של מעצבי אופנה שיצרו אותן, והן מצולמות בכל פינה ומשפיעות על דעתו של הקול המבקר בקשר לסטנדרטים של המשקל הנכון. ועד שאת, גברת המשתוקקת לממש את ערגתך אל המין הגברי, לא תעמדי בדרישות, בתנאי הרזון ותשילי מגופך קילוגרמים רבים, את מנועה מלממש ערגה זו.


במילים אחרות, את בעונש. ילדה רעה שאינה עומדת בתנאים ואינה מצייתת למוסכמות המשקל, לא תהנה מאינטראקציה בריאה ומשובבת נפש עם בחורים. חל איסור. גישת ענישה זו ננקטת באשר לנושאים רבים ומגוונים, והיא יוצרת את המציאות המותנית, שאינה זורמת באופן טבעי וקולח. היא מקור לסבל רב, מכיוון שהיא חוסמת אנרגיה מלפרוץ החוצה אל העולם, אל החיים, והופכת אותה לאנרגיה כלואה. ואת האנשים לכלואים בתוך מציאות קפדנית ונטולת חמלה.


גישה זו אף מטילה על האחרים – במיוחד אם הם בסביבה הקרובה - תנאים מתנאים שונים; עליהם להיות כאלה ואחרים, נחמדים, אדיבים, נבונים, כדי שאדם בסביבתם ירגיש טוב. וזו התעסקות מיותרת בענייניהם של אחרים, שממילא רק הם יכולים לקבוע אותם. נחמדות או אי נחמדות היא העניין של הבוס וקשורה בחייו, לא העניין שלכם. אם הבוס יתנהג בעדינות, יהיה יום טוב בעבודה. ברגע שמצב רוחו של הבוס מכתיב את מצב רוחכם, הפכתם לפסיביים, אתם מצפים לשינוי חיצוני שישפיע לטובה עליכם. ההתניה כאן היא חיצונית, והיא עוד יותר מגבילה מהתניה פנימית של דרישה מעצמכם, אותה אתם בכל זאת יכולים למלא. ההתניה החיצונית מעודדת תלות באחר.
התיקון הוא כמובן התמקדות ביצירת השינוי במו ידיכם והשתחררות מהצורך שאחרים, קרובים ככל שיהיו, יצרו את השינוי בעבורכם. בדוגמה של הבוס הלא נחמד, התבוננות פנימה על הנטייה להזדקק לחיוך שלו למען שלוות נפשכם, והשתחררות מנטייה זו, יולידו את שלוות נפשכם, ויולידו חופש.

 

חופש היא מילת המפתח כאן. השתחררות מהתניות בראש ובראשונה פירושה חופש. הבנה שאותה מציאות נכספת מונחת לפניכם ואתם יכולים לאפשר לעצמכם לקחת אותה ללא תנאים מוקדמים, תקרב את חייכם אל מה שהייתם רוצים שיהיו. אם אותה אישה שרוצה זוגיות תפתח פרופיל באתר, היא תיווכח שנוצרות תקשורות בינה לבין גברים למרות המשקל שלה. והיא אף תיווכח שהירידה במשקל הרצויה לה, תהפוך למשימה יותר קלה, מפני שהאנרגיה זורמת, ולא נתקעה ועוצרת כל פעילות.


מעניין לראות את הקשר בין המילים אושר ואישור. ככל שאדם מאשר לעצמו לפעול, כך הוא מתקרב לאושר. ככל שאדם מאשר את המציאות, כלומר נמנע מלהתנגח בה, כך הוא יוצר את אפשרות האושר. ואם המציאות אינה לרוחו, ככל שהוא מאשר את כוחו לשנות אותה (במקום להציב תנאים מוקדמים, אם אז, אם הייתי יכול...) כלומר ככל שהוא מאמין בכוחו לשנותה ומסמיך את עצמו לעשות זאת, כך אכן יהיה מסוגל להשפיע וליצור מציאות מאושרת.


השלת עול ההתניות היא תהליך מודע והדרגתי של התבוננות וחקירה פנימית, והיא מולידה חיים יותר אמיצים, מעזים, פעילים וכן – מאושרים.

שם הכותב: יפעה ונדנברג
אודות הכותב: מטפלת רב-תחומית שמסייעת לאנשים לעבור דרך הקושי ולהגיע אל השקט, הפנימי והחיצוני. פוגשת מטופלים בקליניקה פרטית במרכז ת"א. מעניקה כלים להתאזן ולהתעצם.
אימייל: [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©