שתף

טיפוסי האישיות והתמרתם / ניר קראוזה

16.09.18

איך משתנים בצורה שמכבדת את מי שאנחנו?  האם אני אישיות נאחזת, סולדת, או אשלייתית?

אתם מכירים את זה שיש מישהו שאנחנו ממש מעריכים, ואז אנחנו רוצים להיות כמוהו?


אנחנו לא מרוצים ממי שאנחנו, ומנסים להשתנות להיות כמוהו. לעיתים זה יכול להגיע לרמות מגוחכות. למשל, תלמידים של אחד המורים הטיבטיים אוכלים את סוג האטריות שהוא אוהב, נהיים דומים לו בתנועות ואפילו אימצו את המבטא הטיבטי.

אז איך משתנים, בצורה שמכבדת את מי שאנחנו?
איך משתנים בצורה שזוכרת, שגם אם יש לנו כל מיני התנהגויות שמזיקות לנו ולאחרים, בתוך תוכנו יש הרבה טוב, ולכל אחד יש את הדרך המיוחדת שלו להביא את הטוב הזה לעולם. התהליך הוא תמיד להכיר את שכבות הדפוסים המזיקים, לנקות אותם וליצור חופש, שמאפשר לנו באופן טבעי להתחבר למהות שלנו כפי שהיא, ולהביא אותה לידי ביטוי בעולם.

אג'אן גומניין, אב מנזר בדרום תאילנד, נהג לשבח את הדפוסים כדי להתמיר אותם. למשל כשהגיע למנזר קבלן בניין להיות נזיר למשך תקופה, והתרברב בעושרו, אג'אן גומניין שלח אותו להקים אולם חדש במנזר. המטרה שלו הייתה שהקבלן ילמד לשתף פעולה ולכבד את האנשים האחרים במנזר, ושגם אם הוא יכשל במשימה, הוא ילמד הרבה. 

כשהגיע מתאגרף קשוח, אג'אן ג'ומניין ביקש ממנו להיות שומר ראש. הוא לא היה זקוק לשומר ראש. הוא היה ידוע בכך שתיווך הפסקות אש ושלום בין הממשלה לבין מורדים קומוניסטים באזורו, והסתובב באזורים הכי מסוכנים. אך הוא ידע שכך הוא יוכל להתקרב אליו, לפתוח את ליבו, ולהפוך את התוקפנות של המתאגרף להדרת כבוד.


נזיר אחר היה איכר חביב על כולם אך מכור לאלכוהול. אחרי שהוא נתפס שותה הוא כמובן התחרט והבטיח לא לחזור לזאת. אך אג'אן ג'ומניין ידע שהבלבול והאשליה שמושכים אותו לאלכוהול חזקים ממנו, ולכן ביקש מחבריו לשמור עליו. כך הוא השתמש בתכונות הטובות של כל אחד כדי לעזור לו להשתנות.

כדי שנוכל לעבוד את התכונות שלנו חשוב שקודם נכיר אותן. בבודהיזם יש 3 דפוסי יסוד של האישיות – אישיות נאחזת, סולדת, ואשלייתית. הקבלן הוא דוגמא לאישיות נאחזת, המתאגרף לסולדת, והשתיין לאשלייתית.


הנה כמה שאלות לשאול את עצמכם, כדי לברר איזה דפוס הכי נוכח בכם בתקופה זו:

 

אתם נכנסים לדירה חדשה של ידיד שלכם.
1 האם תימשכו ישר לחלקים היפים בדירה? לתמונה מעניינת? וכיצד הייתם מעצבים אפילו עוד יותר טוב?
2 האם תימשכו ישר לבעיות בדירה? לחדרים הקטנים או לרעש מהשכנים?
3 ואולי בכלל אין לכם מה לאמר, ואתם בכלל חושבים על משהו אחר?

 

ונניח שאתם מספרים למישהו שהייתם בסדנת מדיטציה (למשל בוקר של שקט), והוא מתחיל לרדת עליכם - ממתי אתם עושים דברים כאלה, ולמה הפכתם.
1 האם תנסו לרכך את הדברים ולפשר?
2 האם תגיבו בכעס ותנסו להוכיח לו שהוא טועה?
3 או תנסו בעיקר להתעלם ולהמשיך הלאה.


כשאתם יושבים למדיטציה, איזה סוג של מחשבות מגיעות?
1 האם המחשבות שלכם היו עסוקות בתכניות לעתיד? בדברים נעימים? בתשוקות? במה שיצא לכם מהתרגיל הזה?
2 האם המחשבות שלכם היו עסוקות בשיפוטיות, ביקורת ודחייה? בכמה שהתרגיל הזה נראה לכם טיפשי? או איך אני לא מצליח לשים לב למחשבות שלי?
3 האם המחשבות שלכם היו מלוות בספק וחוסר אונים? האם התרגיל הזה בכלל טוב למשהו? איך אני בכלל יכול להתבונן במחשבות שלי?

שאלות 1 מתאימות לאישיות הנאחזת, המבוססת על תשוקה ותאווה. אישיות שמנסה להאחז בחוויות הנעימות, להשיג עוד ועוד מהן ולהימנע מחוסר הרמוניה.
שאלות 2 מתאימות לאישיות הסולדת שמתבססת על שיפוט ודחייה של המציאות. זו אישיות שלא מושפעת בקלות, ורואה פגמים בכל מקום. הביקורתיות מובילה גם להרבה ריבים, אכזבה וכעס.
שאלות 3 מתאימות לאישיות אשלייתית, שמתבססת על חוסר בטחון ובלבול.
דרך אגב, באופן טבעי אתם תמצאו את עצמכם ביותר מדפוס אחד. שלושתם קיימים בכולנו בעוצמות שונות וברגעים שונים. בכל תקופה אחד מהם נוכח במיוחד.

כשאנחנו יושבים למדיטציה, ומתבוננים במה שעולה, יש לנו הזדמנות מעולה לעבוד עם הדפוסים שלנו. קודם כל להתבונן בהם ולראות אותם. לזהות כיצד המחשבות, הרגשות והתחושות שלנו הן בעצם רק ביטוי של אותם דפוסי יסוד. לעיתים זה קצת מטריד לראות את כל הדפוסים שלי. אך זו הטרדה טובה. לעיתים אנחנו זקוקים לזעזוע הזה כדי להתקדם קדימה. הבשורות הטובות הן שאני לא האישיות שלי, אני לא הדפוסים שלי. הדפוסים ישנם, חלקם ימשיכו איתי כל החיים, אך המדיטציה מאפשרת לי גם להתאמן בליצור מרווח ביני לבינם. אני לא חייב להגיב אליהם ולהמשיך להזין אותם, אני לא חייב לאפשר להם לנהל אותי. אני יכול להרפות מהם - שוב ושוב ושוב. לפעמים 1000 פעמים בחצי שעה של מדיטציה.


יש שמתארים את האישיות כחיית מחמד. בתחילת הדרך היא בולדוג שנובח בקול גדול. לאט לאט דרך התרגול הוא הופך לפודל. הדרך לעשות את זה היא להתייחס אליו בידידות ובהומור - לקבל את האישיות שלנו עם כל מוזרותיה ודפוסיה! קרישנמורטי אמר "כל עוד אתם מנסים להיות משהו שונה ממה שאתם באמת, התודעה שלכם תשחק את עצמה. אולם אם תאמרו: 'זה מה שאני. זו היא העובדה שאני מתכוון לחקור ולהבין', רק אז תוכלו להמשיך אל מעבר לנקודה זו."

קבלת הדפוסים שלנו מאפשרת לנו להתמיר אותם.  הבסיס להתנהלות מותמרת הוא תמיד שתכונות הטיפוס מופנות לטובת הכלל - לטוב לב, חמלה והתיידדות.


הטיפוס הנאחז שהותמר מהווה בסיס להיווצרות יופי ושפע. לאישיות שמדגישה ומטפחת את היופי באנשים ובסביבה הפיזית. לאישיות שפועלת כדי שכולם יהיו מאושרים.


הטיפוס הסולד שהותמר מהווה בסיס לתבונה בררנית, ולהצעת רעיונות מועילים. אנשים שאינם שבעי רצון, אך מוכנים לראות זאת, יכולים גם למצוא את הפתרונות ולגייס אנשים אליהם, וכך להפוך את הסביבה של כולם לנעימה יותר. הם לא מתפשרים על האמת ועל בינוניות.


הטיפוס האשלייתי המותמר מהווה בסיס ליצירת מרחב פתוח, ולשאילת שאלות - שאלות של מי שלא יודע, ולפעמים השאלות הגדולות - למה ולמה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים? מה המהות של הדברים?

שם הכותב: ניר קראוזה
אודות הכותב: מנחה קבוצות מיינדפולנס להפחתת לחצים (MBSR), מנחה בוקר של שקט, ומאמן אישי
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©