שתף

הלוחשת לזזים / מילכה לאון

21.02.16

"אז מה, בעצם, את עושה?" שואלים אותי תכופות.


שואלים - מפני שאני נמצאת הרבה בעשייה, ומפני שאני עושה דברים שונים: אני עובדת עם רקדנים, מלמדת שחקנים, השתלמויות למורים למחול, קורסי הכשרה לתרפיסטים, הכשרת מורים לחינוך גופני להוראה בתנועה בגיל הרך, עבודה והנחיה אישית בתנועה, כתיבת תוכניות לימודים למשרד החינוך, ויש עוד דבר או שניים ששכחתי.
וזה, כמובן, בצד ה"עבודה" של החיים, ויש עוד את הצדדים האחרים שלהם.


ואיך זה שאני עושה כל כך הרבה דברים שונים?


טוב, ראשית -אני מזל תאומים, וזה חלק מהטבע שלי (אבל לא באמת בגלל זה).


אני עושה זאת כיוון שמרכז ההוויה והעיסוק שלי הם התנועה והאופנים בהם ניתן להתבונן בה ולהקשיב לה כדי להבין דרכה את סגנונות ההתמודדות שלנו עם המציאות של חיינו. ולא רק לראות ולהבין - גם לפעול על מנת להרחיב את רפרטואר ההתנהגות וההתנהלות שלנו, לשחרר דפוסי תנועה בלתי יעילים ואפילו 'מזיקים', לשכלל דפוסי תנועה חלשים ולחזק דפוסים מועילים. כשמבינים את כל אלה, ואת האופן בו יוצרת התנועה את מי שאנחנו קוראים לו "אני" – אפשר לעבוד עם מגוון רחב מאד של אוכלוסיות, על מגוון עצום של מטרות – גופניות/תנועתיות (שחרור כאבים, שכלול יכולות ביצוע - שחקנים ורקדנים, שיפור איכות החיים התנועתית), אקספרסיביות (יכולות מופע – משחק ומחול, תרפיות למיניהן), רגשיות קוגניטיביות, פדגוגיות ואימוניות. You name it ...

 

התנועה היא השפה שלי, אני "הלוחשת ל'זזים". אני 'מחנכת תנועתית'.


ומה בפועל זה אומר?


אני מתבוננת בתנועתם של אנשים ויכולה ללמוד מזה הרבה על מצבם הרגשי ברגעים ספציפיים, על ההעדפות שלהם ביחסיהם עם אחרים, על המוכנות והנכונות שלהם לצאת מאזורי הנוחות שלהם, על מידת הפתיחות שלהם לסביבתם, ובאופן כללי- על האופן בו הם מתמודדים עם המציאות של חייהם.


אני מתבוננת ועובדת עם מי שצריך למצוא יותר חופש ותנועתיות, או להפך- קרקוע ויציבות בעבודתו התנועתית- היומיומית או המקצועית. אני פורשת באופן תנועתי בפני אנשים את מגוון האפשרויות התנועתיות- גודל התנועה, הכיוון והארגון המרחבי שלה; האיכות בה היא מבוצעת או צורתה – ובכך אני מאפשרת להם להרחיב את הרפרטואר הרגיל שלהם, ולמצוא את הקשר בין הבחירה התנועתית והרגש, הביטוי או התקשורת שהיא יוצרת.

 


אז כששואלים אותי "מה את עושה?" – אני אומרת ש:

 

- "אני עוזרת לאנשים שסובלים מכאבי גב, צוואר, כתפיים ורגליים למצוא נתיבי תנועה יעילים שיתמכו ויעבירו את התנועה דרך גופם, תוך שהם מגלים כיצד לתמוך בעצמם גם רגשית ומחשבתית."

"אני מלמדת מטפלים מסוגים שונים, שרוצים לשכלל את ההבנה שלהם את הקשר שבין גוף -תנועה-רגש, כיצד לסייע למטופלים שלהם להפוך את גופם למקור התמיכה הפנימי שלהם."


"אני מאפשרת לאנשים, שרוצים להבין את עצמם בתוך שטף החיים, לחוות דרך גופם ותנועתם את החיים על מלוא מורכבותם, למשל- את הקשר שבין תהליכי קבלת ההחלטות שלהם, והיחסים בין צד ימין וצד שמאל של גופם."


"אני פוגשת אנשים שאוהבים לנוע ומבקשים תשובה (או שאלה?) בתנועה ומאפשרת להם לחוות קשרים חדשים בתוך גופ-נפשם שיאפשרו להם 'למצוא יציבות בתוך תנאים של חוסר ודאות ושינוי'״.


"אני מסייעת לאנשים שמחפשים חיבור טוב יותר לעצמם ליצור שינוי גופני הדרגתי ארוך טווח שיאפשר להם גישה פתוחה וזורמת יותר למקורות העוצמה, השטף, ההנאה והחוכמה שטמונים בגופם ובתנועתם."


"אני מלמדת אנשים ששכחו בשביל מה הם הגיעו לכאן (= לנוע ולרקוד) את הדרך חזרה אל עצמם ואל הפוטנציאל המלא שלהם."


"אני מאפשרת לאנשים הרוצים להפוך את תנועת הגוף לכוח של שינוי את המקום והסביבה בו יוכלו ליישם את השינוי הזה באופן הדרגתי-תמידי ותלת מימדי. קוראים לזה "שינוי ספיראלי", והוא יכול להימשך כל זמן שתרצו."


אבל בינינו, העניין הוא לא באמת מה אני עושה, אלא זה שגם אתם יכולים לשכלל את עבודתכם באמצעות הכלים בהם אני משתמשת כדי לעשות את כל זה.


זה יצרוך מכם:
- קצת זמן
- פתיחות ונכונות לפגוש את עצמכם דרך תנועה
- מוכנות להזיז את הגוף
- הסכמה ליהנות, לצחוק, לתהות, לתעות, לטעות ולעשות את כל מה שעושים כשלומדים 'שפה חדשה'.


ותרוויחו מזה-
- את כל האמור מעלה - חופש מכאבים, תנועה יעילה וזורמת, חוויה של תמיכה גופנית עצמית ועצמאית, תובנות חדשות על תנועה והיבטי החיים הנוספים, שינוי גופני הדרגתי וארוך טווח.

- כלי עבודה רבים לעוסקים במקצועות הטיפול/ההנחיה/החינוך/התנועה/האימון

- מגוון גדול של התנסויות בתנועה, תרגילים ספציפיים לעבודה עם עצמכם ואחרים

- חומר עיוני רב ומעמיק בקשרים שבין המבנה האנטומי של הגוף, האופן בו תנועה מתרחשת בתוך המבנה הזה, המבנה הפסיכו-פיזי והאופן בו כל אלה משפיעים זה על זה.

- קבוצות למידה תומכות ומעשירות.

- טוב, ברור שאתם רוצים לפחות לקבל מושג במה מדובר
אז הנה הקישור שיוביל אתכם לשם. 

שם הכותב: מילכה לאון
אודות הכותב: מילכה לאון- מחנכת תנועתית movement educator , מומחית בניתוח תנועה-לאבאן, בעלת תואר שני ממרכז לאבאן בלונדון. רקדנית, יוצרת ומורה, חוקרת את הוראת ניתוח תנועה לאבאן והשפעתו בתחומי הפסיכותרפיה הגופנית והטיפול באומנויות, לימדה במרכז לאבאן ובקולג'ים למשחק בלונדון, באקדמיה בירושלים ובלסלי קולג'.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

 
שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©