שתף

מכשירים את הדור הבא של המנהיגות רוחנית / שירה כהן

18.06.17

"מנהיגים לא נולדים, הם מתפתחים" אמר רודולף ג'וליאני, לשעבר ראש עיריית ניו-יורק. על אחת כמה וכמה מנהיגים אלטרנטיביים, שאינם מנהיגים שהולכים בתלם המימסד. ועם זאת, תואר ראשון הפך בשנים האחרונות תנאי מקדים ללא מעט תפקידים, בין אם הוא מוצדק ובין אם לאו. במכללה האקדמית צפת הרימו את הכפפה, ובשנים האחרונות מציעה המכללה לסטודנטים תוכנית ייחודית שאין שני לה בעולם האקדמיה הישראלי, מסלול לימודי תואר ראשון B.A. המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה במיסטיקה ורוחניות.


מנהיגות אלטרנטיבית בהתהוות
מי שמבקשים להצטרף ללימודים אינם עונים על הגדרות הסטודנט הטיפוסי. הגילאים מגוונים ויש בהם כאלה שכבר למדו תחום או שניים, בין אם במסגרות פורמליות או בלתי פורמליות ואף בעלי עסקים קטנים, בתחום הרפואה האלטרנטיבית או האמנות. "תואר אקדמי הוא דרישה חברתית למנהיג בחברה", אומר שמואל עטיה (66), אמן רב תחומי ומטפל וסטודנט בתכנית, "הרבה אנשי רוח כמו אושו וקרישנה היו להם תארים אקדמיים. זה אמנם לא התנאי ההכרחי אבל זה תורם ומעשיר. איש רוח במהותו עסוק כל הזמן בלמידה עצמית, וכאקדמאי- הוא מרחיב את ידיעותיו, וגם העוצמה הרוחנית מתחזקת".


יותם אלנתן, בן 37 מרמת גן, הוא בוגר המחזור הראשון של החוג למיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת. אלנתן, שסיים את לימודיו בהצטיינות יתרה, לומד בתוכנית מצטיינים באוניברסיטת בר אילן, במסלול ישיר לדוקטורט.
"שנים דחיתי והתנגדתי ללמוד באקדמיה לתואר הראשון. לא הסכמתי לכלות את זמני בלימודים שתשוקתי לא היתה בהם, והיה לי קשה ללכת בפשטות בתלם. בעבר שקלתי ללמוד פסיכולוגיה, פילוסופיה או עבודה סוציאלית. לבסוף הכריעו לימודי האסטרולוגיה, חסידות, קבלה ואימון רוחני אותם למדתי במסגרות אלטרנטיביות.


"כשראיתי את תכנית הלימודים ואת הקורסים המוצעים בתוכנית, הבנתי שיש פה משהו מיוחד, חליפה שככל הנראה נתפרה עבורי. ראיתי בתואר הזה הזמנה לפסוע צעד נוסף, אמיץ ומעמיק עם הבחירות שלקחתי עד כה בחיי. ראיתי בזאת הזמנה להתבגרות, לביסוס, לבניית השתייכותי ומימושי העצמי בחברה בה אני חי.


רמת הלימודים הגבוהה, המרצים רבי ההשראה שנבחרו בקפידה, וההיקף הנרחב של נושאי הלימוד הבין תחומיים (דתות, פילוסופיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה, מיסטיקה), הקנו לי גישה רחבת אופקים וכלים מגוונים להמשך לימודי במדעי הרוח והחברה. נוכחתי לדעת שהמכללה עושה חסד גדול מאוד עם המתעניינים ברוחניות, במיסטיקה ובדתות.


"אחרי שלוש שנים, אני מסיים בלב מלא גאווה את לימודי התואר הראשון בחוג למיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת. אני מרגיש שזכיתי להשתתף במסע מיוחד במינו ומודה על כך".
במהלך הלימודים ניתן לראות איך הסטודנטים מתפתחים


בלימודי התואר הסטודנטים חווים תהליך שמתווה להם דרך למנהיגות אלטרנטיבית: הסטודנטים שבוחרים להצטרף לתכנית, נחשפים למגוון רחב ביותר של נושאים מרתקים במהלך הקורסים השונים. בין השאר מרחיבה התוכנית בקורסים העוסקים בנושאים כמו הפסיכולוגיה של החוויה המיסטית, ספר הזוהר, קולנוע רוחני, מיסטיקה בנצרות ובאסלאם, חקר ניו-אייג', סוציולוגיה ואנתרופולוגיה של הדת, מבוא לרוחניות עכשווית, טכניקות וריטואלים בקבלה, מדע הדתות, תורות הודו וסין במבט משווה, מבוא לאסלאם ולצופיות: אמונה ופולחן, מבוא לתורת הסוד היהודית ועוד.


הכרת דתות, מסורות וניו אייג'
שמותיהם של הוגת התוכנית ושל היועץ המדעי (שסייע רבות בעיצוב התכנית), מעידים על איכות ורמת הלימודים, ראשת החוג והוגת התכנית היא ד"ר מריאנה רוח-מדבר והיועץ המדעי ואחד המרצים הבכירים בחוג, הוא פרופ' משה אידל. ד"ר רוח-מדבר היא בין החוקרות הישראליות החשובות ביותר בתחום הרוחניות העכשווית, ופרופ' אידל הוא גדול חוקרי הקבלה בדורנו וחתן פרס ישראל למדעי היהדות.
"המרצים בחוג כולם הם מהשורה הראשונה" אומרת דורית רויזמן, 60, סטודנטית בחוג שלמדה כל חייה במסגרות האלטרנטיבות. דורית מלמדת גם היא במכללה בקורסים הקשורים למודעות עצמית, ואבחון דרך כף היד, נומרולוגיה וטארוט: "אין ספק שהתואר הוא חלק משמעותי מפריצות הדרך והשינויים המשמעותיים החלים בעולמנו בעידן החדש. מעצם היותי אדם שוחר חופש, תמיד הייתה לי רתיעה מתחום הלימודים האקדמיים וכאשר גיליתי את החוג למיסטיקה ורוחניות במכללת צפת, ובתור אחת שלא מפסיקה ללמוד כל חייה קפצתי על הרעיון וחשבתי לעצמי שזו ההזדמנות לעשות "שולם" עם האקדמיה".


בתוכנית המרתקת והייחודית לוקחים חלק טובי המרצים בארץ ובעולם וגדולי החוקרים. קצרה היריעה מלהכיל את כל השמות כולם, אך בין היתר ניתן להזכיר למשל את ד"ר איתמר תאודור העוסק בהינדואיזם ובחקר דתות משווה במסורות האסייתיות, ואת פרופ' יוסף שוורץ, מומחה בהיסטוריה אינטלקטואלית המלמד בחוג מיסטיקה נוצרית וקבלה נוצרית.

תכנית ייחודית בקנה מידה בינלאומי
מעבר לעובדה שכיום קיימות בארץ תכניות למדעי הדתות רק לתואר שני, הרי שבאף תכנית אחרת הסטודנטים לא נהנים ממגוון רחב כל כך של מסורות דתיות, גישות ושיטות מחקריות ומספקת מעטפת מקיפה כל כך, הכוללת אספקטים פילוסופיים, היסטוריים,
נתרופולוגיים, מגדריים, פסיכולוגיים ועוד.


זוהי התכנית היחידה בישראל ובין הבודדות בעולם, העוסקת באופן נרחב ומעמיק בתופעות רוחניות עכשוויות כמו רפואה אלטרנטיבית, תקשור, קולנוע רוחני ורוחניות פמיניסטית. כמו כן, זוהי תכנית הלימודים האקדמית המקיפה ביותר בתחום הקבלה בכל העולם.
כדי שגם אנשים שלא מתגוררים בצפון יוכלו להצטרף למסלול הלימודים, וכדי שהתכנית תהיה נגישה גם לאנשים שעובדים במשרה מלאה, הוחלט לרכז את הקורסים לשני ימי לימוד בלבד (ראשון ושני) לאורך הסמסטרים. בנוסף, יוענקו לחלק מהמועמדים שיתקבלו בסופו של דבר לתכנית הלימודים, מלגות ייחודיות ואטרקטיביות ביותר (בכפוף לתקנון). וכך התקבצו בחוג סטודנטים מכל רחבי הארץ, בכל הגילאים, ממגוון רקעים ונטיות לב – חבורה אינטימית ואיכותית שבאה לצאת יחד למסע של צמיחה והעמקה.


כפי שמסכם הסטודנט אברהם מיכאל סלע, איש חינוך: "הלימודים בחוג למיסטיקה ורוחניות הוסיפו לי הבנה עמוקה לתפישות הניו-אייג'יות שהגעתי איתן ותרמו המון להתפתחות הרוחנית שלי. הלימודים מתאימים לכל מי שרוצה לקשור את הרוחניות לחיי היומיום גם האישיים וגם המקצועיים שלו".

לפרטים נוספים על תוכניות הלימודים - לחצו כאן


שם הכותב: שירה כהן
אודות הכותב: מכשירים את הדור הבא של המנהיגות רוחנית במכללת צפת
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©