שתף

שניהם, נפש ורוח / יפעה ונדנברג

03.09.17

טיפול נפשי/רוחני מתבסס על שני נתיבים שיש לפסוע בהם בעת ובעונה אחת על מנת להגיע לתוצאות רצויות. הנפש והרוח. ההתכוונות לתוצאות היא אומנם אוקסימורון בהקשר של עבודה רוחנית, שהרי המסע עצמו הוא המטרה, על ההתבוננות והחקירה שבו, והגדרת יעדים ובחינת הישגים עלולה לצמצם אותו. מאידך, כאשר אדם מגיע לטיפול הוא מבקש להתרפא, לפתור בעיה, לשנות את פני הדברים. לכן בקונטקסט הטיפולי העבודה עם המשאבים הרוחניים כן נמדדת לפי תוצאות.

הנתיב הראשון הוא העבודה עם הנפש, עיבוד רגשות. מודעות לרגשות באשר הם, "יפים" ו"לא יפים", ללא אפליה, נארח אותם בקליניקה מתוך מטרה לאמץ את מנהג הכנסת האורחים כלפיהם בחיים בכלל. נבסס את הגישה הלא שיפוטית כלפיהם, נתקף ונכבד אותם מתוך ידיעה שהם למעשה החומרים בעזרתם נחדור פנימה אל מורכבות הנפש; וממילא אם לא נהיה קשובים אליהם ולא ננהג בהם כבוד, הם יצעקו וידרשו את מקומם ולא יסכימו לעבור טרנספורמציה, להתרכך ולאפשר למציאות להתרכך.

הנתיב השני הוא הרוחני. לזהות את הקיום הרוחני שלנו, לתת לו מקום הולך וגדל, ולהיפתח לקבל את התובנות המרפאות שהוא מרעיף. השהייה ברובד הרוחני כה קסומה ומהנה שעל פניו לא אמור להיות צורך להדריך ולדרבן אף אחד להגיע לשם. אך עובדה היא שאנשים לא תמיד יודעים את הדרך. ואם הם יודעים, לא תמיד, בתוך רשימת המטלות היומית, יפנו את הזמן והאנרגיה ללכת בה.

כאשר אדם מתיישב למדיטציה שתוביל אותו אל המחוז הרוחני הקסום, במיוחד אם אינו מיומן ואין לו עדיין וותק של פרקטיקה רציפה וארוכה, פעמים רבות ישנה הצפה של רגשות ומחשבות ואין במדיטציה שום הנאה; המיינד יורה את מחשבותיו ללא רחם, מחשבות ביקורת, בושה, שנאה עצמית והשוואה אל האחרים "היותר מוצלחים" מגיעות במסות וגורמות לדכדוך, עד שהדמעות זוחלות על הלחיים. המחשבות והרגשות המכאיבים יכולים להציף ברמה שהם הופכים להיות חיה פראית פצועה. בטיפול, המטפל מגייס את משאבים הרוחניים לצורך ריפוי ומוביל בעדינות ומסייע למטופל להתקרב אל החיה ולחבוש את פצעיה.

הנתיב הרגשי כולל כמובן גם את המחשבות, שניים אלה, רגש ומחשבה, תמיד הולכים ביחד, צמד חמד נאמנים זה לזה, משפיעים ומקרינים זה על זה.

המציאות הפיזית היא רבת קשיים ותעתועים ומטבעה מסווה על הרוח העצומה שאנחנו הננו. להגדיר בתמציתיות, אנו נשמות אינסופיות בתוך גוף סופי ומתכלה. החיים יכולים להיחוות מתוך נקודת מבט שאנחנו קודם כל גוף, ואפילו אך ורק גוף, ולא מעט אנשים כידוע אמנם חיים כך. או - הם יכולים להיחוות מתוך נקודת המבט שאנו בראש ובראשונה רוח, נשמה, השוהה בגוף כבית זמני. רבות הן המשמעויות הנולדות מתוך שתי השקפות מנוגדות אלה, ורב הוא המשתמע בהקשר הטיפולי.

מטפלים רבים לא מכירים את המושג, יהיה מדויק יותר לומר לא מכירים במושג, רוחניות. סיפור אמיתי (מבין סיפורים רבים מסוג זה) מעולמי כמטפלת: התקשרה אלי אמא וסיפרה שבנה בן החמש עשרה נשר מבית הספר והיא מודאגת. מגיל צעיר התעניין ברוחניות, קרא ספרים, הקשיב למורים, ועכשיו הודיע שבגיל שמונה עשרה לא ילך לצבא אלא יצא לטייל בעולם. היא סיפרה שהוא בטיפול, אך רק לאחרונה, כשהחלה לקרוא ספרות רוחנית בעצמה, הבינה שהמטפלת שלו אינה נותנת מענה למקום הרוחני; בנה מספר שהיא מתרחקת משם, כשהוא מעלה את הנושא, היא זזה באי נוחות בכיסאה ועוברת לעניין אחר.

אני גורסת באופן חד משמעי שמטפלים שאין להם נגיעה ברוחני, אסור להם לטפל באנשים שהרוחני מרכזי בחייהם. הם גורמים נזק, מגבירים את תחושות הבדידות והתסכול, ואין בידיהם כלים לעזור. בבסיס התפיסה הרוחנית מונחים עקרונות. אחד המרכזיים שבהם הוא הכרה בקיומה של הנשמה (תודעה גבוהה, או כל מינוח אחר). אותה מהות בקיומנו שאינה חומר ואינה מצייתת לחוקי החומר או מותנית בהם. שעה שהחומר מתכלה, הנשמה היא אינסופית ונצחית. הנשמה היא אינטליגנציה גבוהה ואינה מתעסקת בהישרדות חומרית אלא בהתפתחות לעבר שלימות ונשגבות עד להשתחררות המוחלטת מעול החומר הכובל, כלומר התעוררות רוחנית, כלומר הארה. מטפל שאינו דוגל בקיומה של הנשמה אלא אך ורק בקיום הגוף החומרי והגוף הרגשי, יגרום לאדם שזהותו נבנית בראש ובראשונה על היותו נשמה, תסכול גובר ולא תימצא להם שפה משותפת. למותר לציין שהמטפל, שאמור לתווך ללקוחו את אפשרות הריפוי, לא יוכל לעשות זאת. אותו נער רוחני בן החמש עשרה, צדק כשאמר לי שמי שלא רואה בו את הנשמה, מי שלא רואה אותו כנשמה, לא יוכל לגעת בו, לא כל שכן לטפל בקשייו עם העולם.

עקרון נוסף בגישה הרוחנית בכלל והטיפולית בפרט הנוגד את הגישה החומרית הוא אופן ההתייחסות לקשיים. למרות שבשתי הגישות, הפסיכולוגיה הקונבנציונלית והפסיכולוגיה הרוחנית, המטרה היא לעזור למטופלים, עקרונות ודרכי הטיפול שונים ביותר. לפי התפיסה החומרית קשיים הם ביש מזל ורע ומר שבכלל הופיעו. לעומת זאת הגישה הרוחנית רואה בהם הזדמנות לחקירה מעמיקה לפשר הופעתם, כולל לדוגמה, הליכה אל גלגולים קודמים לפתיחת הקארמה, כולל מסעות אל בין הגלגולים (ד"ר מייקל ניוטון). בעלי הזיקה הרוחנית מבינים שקשיים הם תמרורי דרך ואינם מקריים, לכן הם סיכוי להפקת תובנות טרנספורמטיביות שיכולות להוביל לא רק להתגברות על הבעיה, אלא להזניק את האדם לצמיחה, לקפיצת מדרגה.

הפסיכולוגיה הקונבנציונלית נוטה להדגיש את הפתולוגיה, את הבעייתיות, את החולי, את החולשה. הפסיכולוגיה הרוחנית נוטה להדגיש את משאבי הכוח, וזאת בהשראת האמונה שנשמה מופלאה ועוצמתית שוכנת באדם, והיא יכולה לגבור על הבעיות והקשיים. כפי שאנו יודעים, הדבר שמדגישים אותו, גדל, לאן שמכוונים את הפנס שם מציאות מסוימת קורמת עור וגידים. לפיכך אם המיקוד הוא על פתולוגיה, זה מה שנקבל, חולי. ואם המיקוד הוא על כוחות הריפוי הבלתי מוגבלים באדם, נקבל ריפוי.

האווירה הכללית של טיפול המשלב משאבים רוחניים היא אמונה בעוצמתו, בייחודיותו וביופיו של האדם. מסריה הנינוחים והאופטימיים של הפסיכולוגיה הרוחנית מחלחלים אל המטופל, מבריאים ומחזקים אותו. בנוסף, בארגז הכלים של המטפל הרוחני הרציני מצויים כלים מעשיים מגוונים אותם הוא מנחיל ללקוחו והם מהווים תמיכה שוטפת להתמודדות עם היומיום. אציין עוד, שדרך העבודה הטיפולית הרוחנית היא חווייתית, עם לא מעט רגעי אור וחדווה גדולה.

לסיכום, מי שלא מהלך בשבילים הרוחניים, לא יוכל להנחות את מי שכן מהלך בהם. בשבילים הרוחניים ישנן הפתעות מופלאות, וישנם אתגרים, לעתים מורכבים. עולמות גדושים ועשירים של מושגים, ידע, התנסויות ולמידה מתרחשים בשבילים אלה, ומצבים נפשיים קשים מכאן ומלאי אור משם מושפעים מהעולמות הללו. לא ניתן להפריד בין הנפשי והרוחני, הם שזורים אחד בשני.על כן לא ניתן להפקיד בידיהם של אנשים שאין להם זיקה רוחנית את נפשותיהם של אלה שרוחניות היא נחלתם. לאו צה, הכותב האגדי של ספר הטאו האלמוותי (כחמש מאות שנה לפני הספירה) אומר: "מידה נעלה היא ללכת בדרך הטאו, צריך אומץ רב כדי להמר עם הכל על דבר שאין לו דמות, לא שם ולא צורה". אכן למהות הרוחנית אין דמות ואין צורה. ומי שהולך בדרך הרוחנית, הוא אכן אמיץ. ועליו להיות בחברת אמיצים. לא כל שכן להיות מטופל על ידם.

שם הכותב: יפעה ונדנברג
אודות הכותב: מטפלת רב תחומית ומורה רוחנית, המובילה תהליכי שינוי והתפתחות, איזון והעצמה עם יחידים ועם קבוצות.
אימייל: [email protected]
כתובת אתר: לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©