שתף

חמשת שלבי המודעות / ניסים אמון

29.10.17

המודעות לדברים הקטנים של החיים, כמו גם המודעות הכללית, הרחבה והנאורה ביותר, היא דבר שאפשר לפתח. כמו בפיתוח מיומנויות אחרות, גם פיתוח המודעות הוא תהליך הדרגתי המורכב מסדרה של שלבים קבועים. יש אמנם סיפורים על אנשים שנפתחה להם המודעות בבת אחת, אנשים שמעולם לא עסקו באופן ישיר ברוחניות, ושיום בהיר אחד קרה להם משהו שפתח להם את התודעה בבהירות חסרת גבולות, אבל רובנו אנשים רגילים שמתקדמים באופן הדרגתי. המסע הארוך אל המודעות הפתוחה והחובקת כל מתחיל מתחושה של חוסר שביעות רצון מעצמנו, והוא מתקדם בדיוק במידה שבה אנו מקדמים את עצמנו. זהו תהליך בו השיפור הופך להיות מרכיב קבוע בשגרת היומיום שלנו, והוא מתאפיין בהתבהרות הדרגתית של המציאות בה אנו חיים.

תהליך פיתוח המודעות הוא למעשה תהליך של ערנות גדלה והולכת לכל מה שקורה סביבנו ובעיקר לעצמנו. הערנות מחדדת לנו את אופני ההתנהלות והעשייה שלנו, את המחשבות והרגשות שעוברים בנו, ובכך הולכת ומנקה את המטענים המחשבתיים והרגשיים המלווים את ההתנהלות הלא ערנית שלנו, זו החולמנית, המוטרדת ומוסחת הדעת. המודעות, ככל שהיא מתפתחת, מקרבת אותנו לעשייה נכונה, מרגע לרגע, המתרחשת מעצמה וללא כל מאמץ, עשייה שהיא פרחיו ופירותיו של עץ המודעות.

התפתחות המודעות מתרחשת בתהליך בעל חמישה שלבים, המסודרים באופן הבא:

בשלב הראשון של המודעות קיים דפוס התנהגות שמתרחש מעצמו, דפוס שמעצם הגדרתו הפך להיות חלק מאיתנו מבלי שכלל נהיה מודעים לקיומו.

בשלב השני אנחנו מבינים שיש לנו בעיה. אנחנו מזהים דפוס התנהגות ממנו אנו לא מרוצים, משהו שגורם לנו סבל מיותר, ובעקבות כך מחליטים לנסות ולהפסיק עם הדפוס הלא רצוי. השלב הזה חשוב מאוד, כי הוא זה שמתניע את תהליך ההתעוררות.

בשלב השלישי אנחנו מצליחים לשים לב להישנותו של הדפוס, אבל רק אחרי שהוא מתרחש. "שוב עשיתי את זה" אנחנו נזכרים באיחור, תופסים את זה רק אחרי שזה כבר קרה.

בשלב הרביעי אנחנו תופסים את עצמנו לא אחרי שזה קורה, אלא תוך כדי המעשה עצמו – "הנה, עכשיו אני עושה את זה".

בשלב החמישי של המודעות, אנחנו מזהים את הדבר רגע לפני שהוא מתרחש, קולטים זאת, ועוצרים עוד לפני שהתחלנו.

חמשת שלבי מודעות אלה נכונים לגבי הרגלים כמו לכסוס ציפורנים, לקלל, להקפיץ את הרגל בעצבנות, לענות כששואלים מישהו אחר, להגיד "לא" על כל דבר, לעשן הרבה, להיות ביקורתי, להסביר כשלא צריך, לאכול מהר או לחשוב מחשבות שליליות. מעניין יהיה לבדוק לאיזה הרגלים אתם כלל לא מודעים - תשאלו את הקרובים לכם - ובאיזה מהשלבים אתם נמצאים באלה אותם כבר החלטתם לשנות.

אך עם כל חשיבותם של הדברים הלכאורה קטנים בחיים, הייתי רוצה להתמקד בהרגל גדול ונפוץ במיוחד, ההרגל של "לא להיות מאושרים". המודעות להרגל זה מתנהלת גם היא לפי חמשת השלבים המתוארים לעיל.

השלב הראשון הוא שלב הבורות. למרות שלכולנו יש את הרצון התיאורטי להיות מאושרים, אין לנו את המודעות שמקשרת את שאיפתנו הערטילאית לאושר עם ההתנהגות שלנו ברגע הזה. הכמיהה הכללית לאושר תמיד נשכחת ברגע ההווה, כיוון שקל יותר לצוף עם הזרם השלילי של המחשבות מאשר לשחות נגדו.

אנשים נוטים למקם את השאיפה הכללית לאושר בעתיד, ובפועל, הם ממלאים את ההווה ברדיפה אחר דברים חיצוניים או בחברתם של אנשים אחרים. החידוש המהפכני שעליו דיבר הבודהא לפני אלפיים וחמש מאות שנה היה, שכדי להיות מאושרים צריך להיפטר מטשטוש מתמיד שיש לנו בראש, להתעורר אל הרגע הזה ולהשתדל להישאר ערים.

השלב השני הוא ההבנה שהרגע הזה הוא הרגע היחיד בו ניתן להיות מאושרים. זוהי ההבנה שביקורתיות, תלונתיות ושליליות דוחקות את האושר לעתיד, הופכות אותו למשאלת לב. זהו השלב בו אנו מחליטים לשים לב להתנהלות שלנו היום, עכשיו. זוהי ההחלטה לשים לב לעצמנו, להפנות את פנס המודעות למקום בו אנו נמצאים כרגע, ולהסיר את הטשטוש שמבעד לו אנחנו מתנהלים.

בשלבים השלישי והרביעי של המסע לפיתוח המודעות, הדפוסים הישנים וה"קטנים" עליהם החלטנו לוותר הופכים להיות כלי עבודה מצוינים. העבודה עליהם מאמנת אותנו ומתרגלת אותנו בזמן אמת, ומפתחת את יכולתנו לשים לב כל הזמן למה שמתרחש ברגע הזה. עם פתיחת המודעות, אנחנו מתחילים להבין את הקשרים שבין הדברים. מבינים לדוגמא, שהתנהגות של הורה בערב תשפיע על ההתנהגות של הילד למחרת בגן. כששמים לב, מגלים שהכל קשור.

ולבסוף השלב החמישי. השלב החמישי של המודעות אינו דבר מסובך במיוחד או מובן רק ליחידי סגולה. כל אחד יכול שתהיה לו המודעות ברמה הגבוהה ביותר, כי בסך הכול צריך לדעת לעשות דבר אחד בלבד - לשים לב לרגע הזה.

שם הכותב: ניסים אמון
אודות הכותב: מאסטר זן בעל הסמכה מיפן, מפתח שיטת הטרילותרפיה, מנחה קורסים וסדנאות בארץ ובעולם

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©