שתף

כמה זה עולה? / ניסים אמון

21.01.18

המונח "דהרמה" בעולם הבודהיסטי משמש בשני הקשרים שונים – לפעמים הכוונה היא לתורת הלימוד המיוחדת של הבודהא אותה לומדים בעיקר במנזרים, ולפעמים מתכוונים למובן העמוק יותר שהוא האמת עצמה, הכוללת בתוכה את כל מה שיש בכל הכיוונים.

ההבדל בין שתי המשמעויות הוא שהדהארמה הבודהיסטית היא רק כלי, שדרכו אפשר להתחבר אל הדהארמה האחת שאין לה שם ואין לה גיל אבל היא הקסם הכי גדול.
יום אחד שאל תלמיד את זן מאסטר היונג-בונג הקוריאני:
"מאסטר, האם תואיל בבקשה ללמד אותי את הדהארמה?"
"אני מצטער," ענה המורה, "אבל הדהארמה היא מאוד יקרה."
"כמה היא עולה?"
"כמה אתה יכול לשלם?"
התלמיד הוציא מתוך כיסו מספר מטבעות - "זה כל מה שיש לי."
"גם אם תציע לי ערמת זהב בגובה של הר, עדיין הדהארמה שלי תהיה יקרה מדי."

התלמיד חזר לאולם המדיטציה וחשב: היה היגיון בדבריו של המורה, באמת אי אפשר לקנות את הדהארמה בכסף. אם היה אפשר, אנשים עשירים היו עושים את זה מזמן. כנראה שזו לא שאלה של כסף אלא של משהו אחר. משהו שצריך להתאמץ באופן מיוחד בשבילו, משהו ששווה יותר מכסף. מה אני יכול לתת ששווה יותר מהר של זהב? הוא תרגל מדיטציה וחשב הרבה ואחרי כמה חודשים הייתה לו תשובה חדשה:
"מאסטר, אני יודע במה לשלם - אתן לך את חיי. אני אעשה כל מה שתבקש, אהיה לך למשרת."
"גם אם תציע לי אלף גלגולי חיים, גם אז הדהארמה תהייה יקרה מדי."

הוא חזר לאולם המדיטציה וחשב על זה עוד כמה חודשים. הוא הבין שרק להיות משרת זה לא מספיק כדי לזכות בדהארמה, וגם אם יקריב את חייו עבורה, עדיין היא תישאר בלתי מושגת. הוא תהה מה אפשר להציע שיהיה שווה עוד יותר מאלף חיים. הוא חשב הרבה עד שנפל האסימון - כדי להתמסר באמת, לא מספיק לתת את הכסף שלך או את הזמן שלך, צריך לוותר על משהו עמוק יותר – על האישיות שלך.

"אני אתן לך את ה-Mind שלי," הוא אמר למורה בגאווה.
" ה-Mind שלך הוא ערימת זבל מצחינה ואין לי כל שימוש בה. גם אם תיתן לי את כל מה שיש לך בראש כפול עשרת אלפים, עדיין הדהארמה שלי תהייה יקרה מדי."

התלמיד חזר מובס לאולם המדיטציה. המורה סירב לקבל את כל מה שהיה לו להציע ולא היה לו שום דבר אחר. מעבר לרכוש, לחיים ולמחשבות, מה עוד יש שם? הוא נשבע שלא יחזור אל המורה עד שיגיע להבנה מלאה של העניין והתכונן לשבת על הכרית תקופה ארוכה. יום אחד, הוא הסתכל מהחלון והבין משהו גדול: האמת הייתה פרושה לפניו – השמים, העצים, העננים, הכל היה כל כך אמיתי, עולם שלם התקיים באופן מושלם בלי כל קשר אליו. הוא נדהם מהתגלית, הוא הבין שאת כל הדעות המתוחכמות והשאלות המיוחדות שהיו לו הוא יכול לשים בצד. זה לא מעניין אף אחד ואין לכך שום קשר עם העולם.

הוא מיהר אל חדר המורה:
"מאסטר, אני יודע כמה היא עולה, הדהארמה."
"כן? כמה היא עולה?"
"השמים כחולים, הדשא ירוק."
"לא, לא," אמר היונג-בונג וחייך, "הדהארמה שלי היא עוד יותר יקרה אפילו מזה."

שלושה שבועות נוספים הוא ישב באולם המדיטציה וככל שהוא חשב על העניין הוא כעס יותר. הוא הרי ויתר על כל מה שהיה לו ונפתח אל העולם: השמים היו כחולים, הדשא ירוק, הסוכר מתוק, המלח מלוח, בקיץ חם ובחורף יורד שלג. כך הוא העולם וכזו היא האמת. הוא זכר את התחושה הנהדרת איתה נכנס לחדר המורה בפעם האחרונה, תחושה לא מוכרת ומאוד מרגשת – קשה להסביר בדיוק את מה שקרה לו, אבל פתאום הוא נפתח לקבל את האמת בלי לנסות להבין אותה. ובכל זאת התשובה שלו לא התקבלה והמורה התעקש שהדהארמה עולה עוד יותר מזה. בניגוד לפעמים הקודמות, הפעם תחושת ההבנה שלו הייתה כל כך חזקה שהוא לא היה מוכן להסכים עם תבוסה.

"אני כבר לא צריך את הדהארמה שלך," הוא התפרץ לחדר של מאסטר בונג, "מצאתי את מה שחיפשתי. אתה יכול לקחת את הדהארמה שלך ולדחוף אותה לתחת שלך!"

המורה התפרץ בצחוק גדול, מה שהעליב את התלמיד עוד יותר. הוא קם במהירות, פנה אל הדלת בצעדים גדולים ופתח אותה בכוח רב. כשגופו כבר היה כמעט בחוץ, קרא אליו המורה:

"חכה רק רגע...". התלמיד נעצר והסתובב במקום.
"אל תאבד את הדהארמה שלי," אמר היונג-בונג בעיניים נוצצות.
למשמע מילים אלה זכה התלמיד בהארה.


שם הכותב: ניסים אמון
אודות הכותב: מאסטר זן בעל הסמכה מיפן, מפתח שיטת הטרילותרפיה, מנחה קורסים וסדנאות בארץ ובעולם,
אימייל: [email protected]
כתובת אתר:
לחץ כאן

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©