שתף

המראה הגדולה / ניסים אמון

06.05.18

בעולם הרוחני יש שני סוגים של מורים – אלה שיגידו לכם מה לאכול, כמה שעות לישון בלילה, עם מי להתחתן, איפה לגור או כמה ילדים לעשות, ואלה שילמדו אתכם לצאת לחופש מהלחץ של כולם, כולל הלחץ של עצמכם. הממסדים הגדולים של העולם הרוחני הן הדתות, ושם תוכלו למצוא כאלה שממש מתמחות בלהגיד מה לעשות. המורה הרוחני שם יהיה מעורב בכל ההחלטות הגדולות שלכם בחיים, והרבה פעמים יהיה לו מה לומר גם לגבי ההחלטות הבינוניות והקטנות.

דוגמא לדת שבה הסמכות הרוחנית מתערבת בחתונה למשל, שיש לה מה להגיד על ההתאמה הכללית שבין בני הזוג, שיש בכוחה אפילו למנוע את עצם קיומה של החתונה, היא כמובן הדת השלישית בגודלה בעולם - ההינדואיזם. כיום בהודו, שמונים אחוז מהנישואין הם שידוכים שמארגנים ההורים. עבור מאמיני ההינדו העממיים הברהמין הוא בעיקר אסטרולוג, והוא זה שיבדוק, יחד עם ההורים, את ההתאמה שבין בני הזוג וגם יקבע את מועד החתונה. האסטרולוגים נותנים גם שירותי ייעוץ לגבי מתי להיזהר מדברים חדים, מתי לחפש עבודה חדשה, מתי לחפש אהבה ומתי לקנות מכונית. ההינדואיזם, או נכון יותר לומר ה"ברהמיניזם", היא דת של אסטרולוגיה שימושית.

אם תבחרו לקבל על עצמכם סמכות חיצונית של אסטרולוג, זה עניין שלכם. מורי הזן כמו גם מורי הטאו, לעולם לא יתערבו בדרך בה אתם מנהלים את חייכם. מורה רוחני לא אומר מה לעשות ומה לא לעשות, הוא אינו מוכר "מים קדושים" וגם לא מרפא מחלות. לכל אלה יש תפקיד ומקום בעולם, אבל מורה אמיתי עושה רק דבר אחד – הוא מעביר אליכם את מלוא האחריות על ניהול חייכם, ומעניק לכם את הכלים להתעורר.

מורה רוחני מצביע על האמת שבעצם נמצאת מול עינינו כל הזמן. למעשה, את האמת אנחנו כבר יודעים, אבל משום מה זה לא מספק אותנו ואנחנו מנסים "להבין" אותה, לשנות אותה, לכעוס עליה, לשקר לעצמנו לגביה, ולהתפלסף עד אינסוף על כל מיני אמיתות חלופיות עדיפות.

אימא אחת באה פעם אל הבודהא נושאת על ידיה את בנה בן הארבע שמת בלילה. היא כעסה מאוד ותבעה ממנו שיחזיר אותו לחיים. את האמת כולם יודעים: יש כאן אימא שבנה בן הארבע מת. יש תינוקות שחיים רק שבוע אחד ויש שממשיכים עוד מאה שנים. זו האמת. אבל האימא רצתה להבין מדוע. אסטרולוג יוכל לעזור לה "להבין" מה עומד מאחורי מות בנה. אחר כך היא אולי תרצה לשנות את האמת, אבל כבר אי אפשר. השלב הבא יהיה לכעוס על האמת, להאשים את עצמה, ולפנטז עד סוף חייה מה יכול היה להיות לוּ הבן היה נשאר בחיים. הילד מת. זו האמת. אין מה להבין, לכעוס ולהאשים, אלא רק להתאבל. לבכות ולרעוד עד שכואב הפה ונתפס כל הגוף. להתאבל כמו שצריך, בלי הנחות. רק כך אפשר לצאת מזה בשלום ולהמשיך לחיות, בלי לשקוע בביצה של סבל וחלומות.

הבודהא חייך אל האם ואמר שיוכל להחזיר את בנה לחיים, אם תביא לו גרגר של חרדל מבית שמעולם לא היה בו מוות. היא עברה מבית לבית בכל הכפר ולא הצליחה למצוא בית אחד שיענה על הדרישה. בדרכו, הבודהא לימד אותה להשלים עם האמת.

לדעת לעצור באמת, זו היא כל התורה - להכיל את האמת בפתיחות מבלי לבקר אותה. לדעת לקבל את הדברים כמו שהם. בשפת הזן קוראים לזה "להיות המראה הגדולה".

לחיפושית אחת יש כנפיים אדומות, ולחיפושית אחרת כנפיים צהובות. שלל צבעים, גדלים וסוגים,
וכל אחד מהם הוא אמת בפני עצמו. האמת קיימת בפשטות, נמצאת מול עינינו ומשתקפת במראה שלנו. סמכות חיצונית מצביעה על האמת, מורה רוחני רק עוזר לנקות את המראה.

שם הכותב: ניסים אמון
אודות הכותב: מאסטר זן בעל הסמכה מיפן, מפתח שיטת הטרילותרפיה, מנחה קורסים וסדנאות בארץ ובעולם

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©