שתף

תינוקות באופן טבעי / מיה הוד

30.04.09

אחרי שהרפואה, הכלכלה והתקשורת לקחו את האחריות לגידול הילדים, הספר באופן טבעי מחזיר אותה להורים. מיה הוד ממליצה על הספר "תינוקות באופן טבעי".

כל מי שילד בשנים האחרונות, או שהוא הורה של מי שילד, או אחות או חבר, מכיר את ה"עלהום" הפוקד את אלו שעוברים דרך שער ההורות בימנו. הסבב בין בתי חולים כדי לדעת עד כמה מתערבים בלידה, איפה לוקחים את הילד והיכן משאירים אותו ליד האמא, באיזה בית חולים יש חדר עם ג'קוזי, כדור מתנפח, מעסקה ומדקר תוך כדי לידה. אחר כך קורסי הכנה, הדרכות וביקורי רופא תכופים. ואם צלחתם את אלה, המוכרים בחנויות לתינוקות פותחים עליכם עיניים כמעט זועפות כשאתם לא מתכוונים לקנות לחדר הילד, שעוד לא נולד, את העגלה עם שבעת המהלכים, הגב המתכוונן והגלגלים המסתובבים. כאילו הילד הוא שיסיע את ההורים לעבודה בעגלת המיצובישי הזו.

עורכת הספר "תינוקות באופן טבעי" כותבת בהתחלת הספר "שלום, אני יונת. אני לא רופאה, פסיכולוגית, או בעלת תואר כלשהו בגידול ילדים...אני רק אמא". וכך רוב הכותבים והכותבות בספר. תינוקות באופן טבעי הוא ספר שמאגד חכמה קהילתית שאינה מבוססת על מחקרים, מומחים או מדע, אלא על ניסוי ותהיה שנובעים מהבטן פנימה.

הספר מבוסס על קהילת באופן טבעי, http://www.beofen-tv.co.il שהתהוותה באינטרנט לפני 6 שנים. באתר חולקים ידע מגוון על חיים ללא תרופות, באופן אקולוגי ובתאום עם הגוף והתחושות. הקהילה נפגשת גם באופן לא וירטואלי לכנסים, שיתוף והחלפת ידע במעגלים במרחב הפתוח.

פעם, בזמנים קדומים, כשהאוהל האדום עמד על תילו ונשות השבט היו מפזזות בו שבוע בחודש, בזמן המחזור, יחד לאור ירח, כנראה שלא היה צורך בספר כזה. כי הידע עבר ביניהן כתורה שבעל פה והעשיר את השבט כולו לגבי אמהות, משפחה וילדים. בעבר היותר קרוב, האמא והחמות, מקסימום השכנה, היו ממליצות מניסיונן, אבל היום, גם המחסנאי של הנגרייה יודע בדיוק על איזה ריפוד הילד שלך צריך לישון כדי שלא יתעקם לו הגב ובנינו, עדיף עכשיו מלממן לו אורטופד לכל החיים.

ממתי התינוקות שלנו נהיו כל כך בררנים, נהנתים ואריסטוקרטים? הרי אלו לא התינוקות שיש להם פתאום דרישות חדשות, אלא אנחנו, שצורכים ללא הפסקה. וכמו שאנחנו רוצים להתעדכן כל שנה עם המסך החדש של הטלוויזיה והדור הבא של הפלאפון, אנחנו מקבלים כמובן מאליו שיש חידושים גם בעניין התינוקות והצרכים שלהם, הדבר העתיק והקבוע ביותר בעולם.


בחברה המערבית קורה דבר מעניין, החברה מוקיעה את הילד מההורים ואלה נותנים לגורמים שונים ומגוונים לקחת להם את הילד. עם הלידה הילד נאסף מהאם לחדר תינוקות בבית החולים, על ההורים לחסן את ילדיהם על פי חוק, להגיע לטיפת חלב על מנת לשקול למדוד ולקבל הנחיות נוספות. אחרי שהרפואה, הכלכלה והתקשורת נטלו את האחריות לגידול הילדים, הספר באופן טבעי מחזיר אותה להורים. לאמא יש כוחות רפואיים, סבתא גם היא יודעת משהו. מותר לשחק בבוץ, לא כל הזמן צריך להיות נקי מסביב לתינוק, גם החיים שלו לא יהיו סטריליים, וככה אולי הוא יתחסן טוב יותר. הספר עוסק בלידה ובטיפול בתינוק כישות שרוצה אהבה, מגע ותקשורת. יש בו הצעות להתמודדות עם קשיים כגון גמילה מהנקה ומחיתול, בטיחות וגבולות. אך בד בבד הוא מתייחס גם למרקם המשפחתי : ההתאוששות של האישה לאחר הלידה, בכי ודיכאון, בקשת העזרה מבן הזוג, ההורים והחברים, הזוגיות שאחרי הלידה.

הטקסטים חובקים את כל הנושאים שנידונו בשנים האחרונות גם בין "קונבנציונלים" – ברית מילה, הנקה, שינה, נשיאת תינוק, חיסונים, ולא רק בהיבט הטכני, אלא במה שעומד מאחורי. בצידי הדפים ציטוטים של הורים, טיפים, תרגילים, המלצות חמות ודיעות מגוונות.

אמנם מדובר בהורות, משפחה וילדים, אך הספר עוסק בעצם בחזרה לעצמנו. לידע הפנימי שיש לכל אחד מאתנו מכוח הגנטיקה, הטבע, החיים. ילדים הגיעו לעולם הרבה לפני מוצצים, לוליי תינוקות ומטרנה. לגוף שלנו יש חוש לגבי תנוחות נשיאת תינוק, אופן הנקה וגידול ילד – גם אם היינו חיים על אי בודד (למרות שאולי גם הילדים האלה יצאו למסעות חיפוש, ישחררו טראומות ילדות ויעבדו עם מטפלים למיניהם על היחסים עם ההורים שלהם ). לדעתי הספר הזה הוא רק פתיחה של שתי אצבעות. כי הידע שאנחנו יכולים לחלוק מתוכנו ענק, והגיע הזמן להדליק את מדורת השבט הזו.

מיה הוד
www.hodmaya.com

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©