שתף

עז בעיירה / עזרא כהן-ישר

04.05.09

תיק ההשקעות הרוחני שלי
ביום אביב ישבתי בבית קפה אופנתי לצ'אי של בוקר עם יועץ ההשקעות הרוחני שלי. אני הזמנתי לי תה הודי בחלב מתובל ובראוניס והוא שתה חליטת מליסה ירוקה עם ממתיק חרובים. היועץ הרוחני שלי לבש כותונת מכותנה אורגנית עם מוטיבים טיבטים הביט בי בעיניו הכחולות ושאל אותי בקול רך ועדין: "נשמה טובה שלי. מה תרצה לשאול אותי?

תראה, אמרתי לו בקול שבין בבלבול לתסכול. "אני באמת רוצה להשקיע באושר שלי . יש לי את המשאבים הנחוצים וחשוב לי הפעם להצליח. אבל כשאני מסתכל בניוזלטר ובאינטרנט אני רואה שבעצם יש כל כך הרבה אופציות. אני נורא מבולבל בין המדדים ובין השיטות שנועדו כדי לצבור אושר. כבר ראיתי שיש את הקונצרנים הגדולים, כמו חב"ד נצרות אינדיאנים וסופיזם ומולם תורות חדשות של ניו-אייג שנוצרו במאה העשרים. אני כבר מודע לספרים עתיקים שעברו הרבה דורות ולמורים עם חוות דעת דעת סותרות מסוגו של אושו אנטרופופיזם, סרטי הסוד וחכמים הודים. ראיתי שיש קרנות מעורבות שמשקיעות קצת מכל דבר ויש את המתמחות ביוגה, בריקוד בפסיכודרמה באומנות, בצמחונות, בשירה ובאקסטזה או בשתיקה וסגפנות.

ואני פה מולך, המשקיע הקטן, יושב כאן מבולבל לחלוטין. אני לא יודע כיצד למצוא את הדרך שלי, אחרי מי ללכת, לעצות של מי לשמוע, איזו תורה עלי לקבל ואיך לבחור מתוך השפע ולא להתבלבל.
יועץ ההשקעות הוציא עט ונייר והביט בי במבט שליו ורגוע. "בוא נעשה סדר ביחד" הוא אמר בקול ענוג. יש בעולם הרוחני שלושה צירים אורטוגונלים, שלושה מימדים שאינם מתחלפים זה בזה, משהו בדומה לממדים אורך, רוחב וגובה שמגדירים כל נקודה במרחב בעולם הממשי. ממדים אלה ניצבים זה לזה באופן בלתי חופף לחלוטין כך שאי אפשר להחליף מימד אחד במימד אחר כמו שאי אפשר להחליף אורך בגובה במרחב הפיזי.

המימד הראשון הוא הדרך השכלתנית. המוטו של הדרך הזו אומר שאם נבין בדיוק מה קורה נוכל להבין בצורה רציונאלית מה עומד בינינו לבין האושר המוחלט ואז נוכל לשנות את הבנתנו ולהגיע לאן שנחפוץ.

"משהו כמו פסיכולוגיה פרודיאנית?" שאלתי. "כן," הוא ענה לי. "הפסיכולוג מאמין שאם נדע מה בדיוק קרה בילדות שלנו ונבין למה נדפקנו באחד מפיתולי החיים אז נוכל להתמודד עם זה לתקן ולשפר. באותו אופן הפילוסוף והקבליסט מנסים להבין כיצד בנוי העולם המטה-פיזי בתקווה שההבנה הזאת תאפשר לנו לתקן את מה שצריך וליצר עולם טוב יותר. על אותו ציר נמצאים גם המתקשרים, המיסטיקנים שעסוקים בלחפש את הספרות הנסתרות בעולם, הנומרולוגים משביעי הלחשים ולומדי הטקסטים האבודים של המאייה. בקיצור כל אלו שחושבים שאם תוסיף דעת תהייה מאושר יותר."
"ומהו המימד השני", שאלתי. "אלו הם החבר'ה שעוסקים בתנועה ובעבודת הגוף. המורים של הזרמים האלו כולם יספרו לך שאם תדע לנוע נכון, או פשוט לתרגל דרכי התנהגות מסוימות תוכל לזרום בעולם בדרך שתתן לך שלווה ואושר. בדרכים האלה אינך חייב להבין למה. אינך צריך לדעת כיצד. הדרך כבר מובילה אותך, פשוט כמו שאינך מבין למה כביש החוף מוביל לחיפה. בין השיטות האלה אפשר למצוא את היוגה, הריקוד החופשי, אומנויות לחימה, פסיכולוגיה קוגנוטיבית וסוגי ספורט רבים. כל הדרכים האלה מנסות ליצור בתוכך שקט ושלווה דרך שינוי התנהגותי ועבודה גופנית."

"נראה לי שכיסית הכול" אמרתי ליועץ שלי. "האם עדיין יש ציר נוסף?" "כן" הוסיף יועץ ההשקעות הרוחני, יש את ציר החומר. אלו אנשים ושיטות שימליצו לך לאכול את הדבר הנכון, להיות במקום קדוש, לשנות את הסביבה הפיסית שלך כי, רק כאשר תהיה בסביבה הפיסית הנכונה תוכל לצמוח ולהיות מאושר. על הציר הזה נמצא בצד הקונבנציונאלי את הפסיכיאטריה על שלל תרופותיה, את ההומיאופתיה, צמחונות וטבעונות הנטורופתית החביבה שלי, כוהני הפאנג-שאוי ורוקחי השיקויים.

הסתכלתי בעיניים של יועץ ההשקעות הרוחני שלי, הזמנתי לי הפעם תה טיבטי על דבש טבעי ושאלתי אותו: "אז איך משלבים כל הרוחניקים בין שלושת הצירים האלו באיזו דרך הם בוחרים?"

היועץ שלי, ישר קמט סורר בגלבייה שלו הסתכל לעברי וחייך.
"רוב התורות הרוחניות שאתה מכיר, בעיקר הגדולות שבהן הן למעשה קרנות נאמנות מעורבות עם התמחות מסוימת באחד הממדים. הדתות הגדולות למשל תמיד יכניסו אלמנטים מכל ממד אל תוכן כדי לאפשר למאמין להתחבר למקום שמתאים לו. כך שיש בודהיסטים שלומדים בשקדנות טקסטים פילוסופיים ויש שמסתפקים בהקטרת קטורת. ליהדות יש כאלה שמתחברים דרך כשרות ועלייה לרגל ויש שדרך תפילה ולימוד.

מאידך, יש את הקרנות המתמחות. אלו הן שיטות ייעודיות שעובדות על כיוון מסוים ולרוב מגיעות לרווחיות יפה עבור אלו שמוכנים להשקיע במגזר הצר הזה.
"כגון יוגה" שאלתי, "בדיוק, רק תשים לב שרוב התורות האלה מוסיפות למשקעים הכבדים בהן גם אלמנטים מקרנות אחרות כדי לשמור על איזון מסוים בתיק. קרן נאמנות שמתמחה ביוגה תבקש מהמשקיע המתחיל להפנות את עיקר ההשקעה במימד הגופני אבל למשקיע הכבד היא תמליץ לשלב השקעות נוספות במימד השכלתני ובמימד החומרי.

בקיצור, אמר לי היועץ, לפני שניגש לפסטיבל הבא כדאי שתחשוב לרגע מהוא תמהיל ההשקעות הרצוי לך ואז נוכל לבחור באיזה דרך רוחנית כדאי לך לבחור.
הסתכלתי עליו ולגמתי את סוף כוס התה שלי. בכפית הקטנה גירדתי את הדבש המתוק מהדפנות.
"אני כבר ככה מספיק פלספן" אמרתי לו, לכן מספיק שאקדיש 10%-20% מהתיק להשקעות נוספות במימד השכלתני. בדרך הגוף, לעומת זאת, תמיד רציתי להתפתח. אני מקווה שבדרך התנועה וההתנסות של סוגי התנהגות שונים ומפתיעים אוכל להתחבר שוב לרגשות שלי ולכן אתמקצע בזה כעת. אשקיע במימד הזה 60%-70% מהתיק. ולגבי המימד החומרי, בורכתי בגוף עמיד, בראיות טובה וסביבה בטוחה ולכן 10%-20% השקעה בכיוון הזה יספיקו.


יועץ ההשקעות הרוחני שלי פתח את תיק הבד שלו ושלף משם שלל פרוספקטים צבעוניים. הוא המליץ לי על קורסי תיאטרון וריקוד, מדיטציות חברתיות וטנטרה והתאים לי לאט לאט את הפורטפוליו הרצוי לי

התבוננתי בו מבסוט.
"תדע לך, הוא אמר לי לסיום, כמו בכל תיק השקעות אחר, תישאר עם היד על הדופק, תבדוק מה מתאים לך ותשמור על גמישות ויצירתיות. כי רק כך תוכל להשיג תמיד תשואה מכסימלית לאהבה שלך.

עזרא כהן-ישר:

מחבר הספר " דנאי – לחיות אתך באהבה" (הוצאת גל, 2006) טייל, חוקר, ותלמיד בשבילי הטבע והרוח. עזרא מארגן טיולים המחברים את החיפוש הרוחני עם אהבת הטבע והקשר לאדמה. 
www.live-in-love.org

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©