שתף

היצירה הבלתי כתובה / יורם סיון

04.05.09

איך ננגן אם לא תתנו לנו תוים ? גם אם לא כתובים על דף ,הרי שלמוסיקה , כפי שאנו מכירים אותה , יש מבנה ויש חוקים , זאת שפה.

המלודיות שאנו מנגנים ומאזינים להן , הן כסיפור שאפשר לזכור ולרשום אותו ובכל פעם שנשמע פיסקה מתוכו מיד תצוץ ותעלה בזיכרוננו המנגינה כולה ואיתה גם המילים.

איזה מן סיפור זה אם אין בו מילים ? אם אי אפשר לזכור אותו או לכתוב אותו על הדף .

אז הרי לנו היצירה הבלתי כתובה , המוסיקה ללא תוים - הדיג'רידו.

דיג'רידו הוא השם המודרני שניתן לצינור העץ של האבוריג'ינים ילידי אוסטרליה. כלי נשיפה מאוד בסיסי שפרט להיותו צינור אין לו כל מנגנונים. כלי זה שימש את האבוריג'ינים במשך אלפי שנים ככלי נשיפה מוסיקלי טקסי והיווה את עמוד השדרה במוסיקה השבטית האבוריג'ינית.

בשנים האחרונות החלה להתפשט בעולם בשורת הדיג'רידו . טיילים שחזרו מאוסטרליה הביאו עימם את צינור העץ המעוטר למזכרת והנסיונות לנגן בו העלו אבק בדרך כלל.

טכניקה מיוחדת של נשימה מעגלית מיוחסת לדיג'רידו והיא אולי זו שעוררה סקרנות כה רבה. היכולת לנשום תוך כדי נשיפה רצופה של אויר נראית כפלא. זהו תרגיל קואורדינציה שאיתגר רבים.

מי ששומע את צלילו של הדיג'רידו לראשונה מגיב בדרך כלל בפליאה . איך נוצר צליל כה עמוק ? אפשר להרגיש אותו בכל הגוף ויש משהו מאוד מעורר סקרנות בכל הווייתו . "צליל האדמה" , "קול הבריאה" ועוד כינויים מסוג זה עולים אצל השומעים . שאלה שמתעוררת לעיתים קרובות היא – מה אפשר לנגן בו, הרי יש לו רק תו אחד ?

ובכן המוסיקה של הדיג'רידו היא מופשטת הרבה יותר ממוסיקה שאנו מכירים . היא אינה עוסקת בשינויי תוים כי אם בשינויי גוון ונפח , כמו התגבשות של עננים המתערבלים ומתפזרים .

הנגינה בדיג'רידו משום כך אינה דורשת לימוד קוגניטיבי של טקסטים , של כללים , מהלכים ומבנים אלא תירגול של 'שרירי הריכוז' , של הסבלנות ושל הרגישות לשינויים קלים ולגוונים .

הנגינה בתו אחד אינה שואלת מה אני מנגן אלא איך. הנגן למעשה אינו יודע מה הוא עומד לנגן וגם לא מה ניגן אלא מתרכז בשינויי צליל וגוון שנוצרים מתנועות זעירות בתוך חלל הפה .

חווית הנגינה מסוג זה היא מאוד משחררת את המחשבה ועוזרת לנו להתחבר יותר לתחושות הגוף. ושוב בחזרה למוסיקה כפי שאנו מכירים אותה , הרי יש בה מנגינה ומיקצב . זה האחרון ישרת אותנו בבניית עמוד שדרה לנגינה בדיג'רידו ויהפוך את זרם הצליל האינסופי לתבניות חזרתיות קבועות המסוגלות להרקיד שבטים , מימי קדם ועד היום .

רבים נמשכים היום לנגינה בדיג'רידו , אם זה למטרות התרגעות ואם בכדי לייצר מוסיקה בעלת איכויות טראנסיות טבעיות . גם ללא השכלה מוסיקלית מסוגלים אנשים לייצר מוזיקה מרקידה באמצעות צינור העץ ובשיתוף עם כלי הקשה.

אירוע מיוחד המוקדש למוסיקה כזו הוא פסטיבל הדיג'רידו שכמו בארצות שונות באירופה ובארה"ב גם אצלנו מתקיים כבר שנה חמישית ברציפות . אירוע של יומיים המוקדש למוסיקת התו האחד הזו שמתבטאת בתוך סגנונות מוסיקליים שונים – שבטיים , אלקטרוניים , ג'אז ועוד . 

 

יורם סיון
 www.israeldidjfestival.com

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©