שתף

המנדלה והנפש / איתן קדמי

04.05.09

"המנדלה היא סמל וכלי טבעי של האנרגיה הפנימית המקנה אפשרות להיות שלם יותר וקרוב יותר למי שאנחנו באמת. המנדלה שאנו יוצרים מסמלת אותנו, את גופנו, מצבנו הנפשי ומקומנו בעולם. היא מייצגת את מהות היקום, העונות ומעגל החיים. המנדלה מתרגמת למראות את המסתורין העצום והמפחיד של חיי האדם. דרך המנדלה נוכל לחוות את הריפוי הפנימי ואת שלמות החיים", כך מתאר איתן קדמי, צייר, פסל, אמן מנדלות ומעביר סדנאות "דרך המנדלה", את היצירה הזו.

קדמי, יוצר שנים רבות בתחום האיורים והקריקטורות, החל לפני מספר שנים לצייר ולפסל בצורות מעגליות, וחקר את נושא המעגלים והחיבור במעגלים אנושיים, מעגלי מדיטציה ומעגלים רוחניים של גברים. ומשם הגיע למנדלות, המבטאות את חיבור כל המעגלים לעוצמה פנימית אחת.


"המנדלה מבטאת רעיונות רבים של מעגלים בעולם הרוחני, גיאומטריה מקודשת, חיבור לעצמי באמצעות מרכזים אנרגטיים בגוף, גם ההתפתחות הרוחנית שלי חיברה אותי לעולם הזה, ובשנים האחרונות אני יוצר רק מנדלות. התפיסה שלי את המנדלה אומרת שצורה זו היא מראה של הנפש. זהו סוג של תקשור של הנפש עם האדם", הוא מסביר.

הסדנאות מפתחות את המודעות לציור מנדלות, המיועדות לא בהכרח למי שיש לו כישרון בתחום. הן מופנות לכל מי שרוצה להתחבר לעולמו הרוחני ולפתח את היצירתיות והאינטואיציה שלו. במהלך הסדנה המשתתפים לומדים לבטא את עצמם באמצעות המנדלה. הקבוצה יוצרת יחד מעגל ולאחר עשיית מדיטציה, מתחברים המשתתפים מבחינה פיזית לתחושה של המרכז. ההתכווננות לכך נעשית על ידי נשימה לתוך המרכז, מגע בנקודות הרלוונטיות, דמיון וחיבור למרכז והזרמת האנרגיה, ואז כל משתתף עובד על המנדלה שלו מתוך תחושותיו וחוויותו האישית. את המנדלות בסדנאות של קדמי ניתן ליצור מכל חומר ועם עזרים שונים כמו חול, צדפים, צבעי עיפרון, גואש, בדים, צבעי מים וחומרים טבעיים אחרים.

"בסיום תהליך יצירת המנדלה יש בה תשדורת מסוגים שונים, מסרים מוצפנים וביטויים אישיים. הקבוצה, והיוצר עצמו, מפענחים את המסרים העולים מהמנדלה מתוך האמונה כי המנדלה היא דרך בהתפתחות הרוחנית", מסביר קדמי. "כל מנדלה מייצגת שלב נוסף בהתפתחות זו. המנדלה נעשית בצורה מעגלית ולכן יש בה תנועה וזרימה. צורה זו גורמת למי שמביט בה תחושות שונות, תחושת מעגליות, זרימה, חיים ותנועה".


פתח לעבודה אמיתית
קדמי מספר כי כל משתתף בקבוצה מנתח את המנדלות בצורה אחרת, מכיוון שהיוצר מחובר לרגשות שלו והמסרים האישיים שלו משתקפים תמיד במנדלה שיצר. הסדנה היא תהליך למידה. "ברגע שמתמסרים למנדלה ומרשים לה לשדר תחושות ורגשות, תהליך הריפוי העצמי נעשה תוך כדי הקבלה של המנדלה", מסביר קדמי.
"בתוך הקבוצה המסרים של המנדלות הם חד משמעיים. ניתן לצייר מנדלה לאחר חיבור לצ'אקרה מסוימת ותהליך היצירה מחבר אנרגטית לאותו מרכז אנרגיה בגוף. היצירה שנוצרת מבטאת את היחס לאותו מקום או צ'אקרה ומפרשת את משמעותה באופן אישי. אם נרצה להתחבר למשל לצ'אקרה השנייה של הרגשות, המין והתשוקה ניתן לראות מי אנחנו ביחס למשמעויות אלו, כיצד מתפרשים הנושאים מתוך המנדלה, אילו צבעים נבחרו, מהו גודל היצירה ועוד", הוא ממשיך.

"תהליך היצירה הוא מסע פנימי. שלבי העשייה וההתפתחות של יצירת המנדלות הם שלבים בחיבור לרגש ולפנימיות, לרוחניות ולפיתוח היכולת היצירתית, התקשורת, תוך יצירת שחרור ופתיחות. כוח יצירתי זה מפתח גם מודעות באמצעות שחרור מרכזי אנרגיה היוצר רוגע, שלווה ופיתוח רגשות. לעיתים, המנדלה עשויה להיות מאוד סוערת ולהעיד על סערת רגשות ותחושות פנימיות. המסרים הם מורכבים מאוד ומועברים בהדרגה על ידי כיוון פנימי של גילוי וריפוי עצמי".

העבודה עם הקבוצה היא מאתגרת, מציין קדמי. פעולת הריכוז של הקבוצה, ההתכווננות לעשייה וליצירה, ההתמקדות והשחרור מהמקום הטבעי יוצרים אפשרות אמיתית להיפתח ולתת שחרור לכל הדברים המודחקים. המקום, האווירה, המנדלות המקשטות את הסטודיו, הכוח המעגלי של חברי הקבוצה, לדברי קדמי, מאפשרים במה לפיענוח המסרים. הקבוצה היא מראה והשפע של החומרים והכלים העומדים לרשות המשתתפים פותח להם פתח לעבודה אמיתית.

לפי קארל יונג "המנדלה היא חוויה פסיכולוגית המבטאת את מכלול העצמי". יונג, פסיכיאטר שוויצרי, גילה את משמעות המנדלה דרך עבודתו הפנימית. "רשמתי כל בוקר במחברת רישום מעגלי קטן, מנדלה, אשר נדמה להתאים למצבי הפנימי באותו זמן. בעזרת רישומים אלה יכולתי להתבונן על השינויים הנפשיים שלי מיום ליום... המנדלות שלי היו כמו הודעה בכתב סתרים...בהם ראיתי את העצמי האמיתי יוצר צורות." איך זה שצורות מעגליות מסמלות את כוליות האדם? האם יש בהן איכות מיוחדת שעושה אותן חשובות לנפש? אנו יודעים שמעגלים ייצגו את הרעיון של שלמות בקרב מסורות רבות.
למה אם כך האדם המודרני מרגיש צורך לצייר מנדלות?
סקירה של מחקרים בפסיכולוגיה והתפתחות הילד מראים שהמעגלים הם חלק מהמערך הבסיסי של הזהות האישית

המנדלה במזרח
במזרח, המנדלות עוזרות לאנשים בתפיסה של איך הדברים אמורים להיות . המנדלה מעבירה רעיונות פילוסופיים ומיסטיים מורכבים. משתמשים במנדלה בתרגול מדיטציות מיוחדות להגשים ולשלב מצבי תודעה בלתי רגילים.


המנדלה הטיבטית הבודהיסטית הינו דוגמא טובה.
המנדלה היא חלק בלתי נפרד מהלימוד של החניך הבודהיסטי. העבודה דרך המנדלה מגלה את נכונות הנזיר והתמסרותו ללימוד. הגורו בוחר מקום מבודד בדרך כלל על האדמה, והתלמידים מכינים את עצמם ליצירת המנדלה במדיטציה, צום, ניקוי הגוף והנפש ושירה מקודשת. המנדלה עשויה בדרך כלל מחול, העשוי מאבנים צבעוניות (כגון 'לאפיס לזולי' לצבע הכחול). צורת המנדלה מוסכמת מראש עם אפשרויות לשינויים קטנים על ידי הנזיר. הנזירים יוצרים את המנדלה מתוך התכוונות מדיטטיבית, בסיומה הם מתבוננים במנדלה ועוברים תהליכים פנימיים שמטרתם להוביל את הנפש למודעות טהורה. הנזיר מפנים את הסימנים המסורתיים במנדלה דרך חוויה אישית. הנזיר מדמיין ומפנים את הסימנים בתודעתו. דרך אימון ביצירת המנדלה הנזיר לומד למצוא את דרכו למודעות מעמיקה של עצמו.

לסיכום
אנו יכולים לראות כי למנדלות משמעות רבה בשיטה להתמצאות בחלל, אימון רוחני, וחיבור ליקום. המנדלות עוזרות לאדם להמקם ולנוע בביטחה על פני האדמה. אמנות, ארכיטקטורה, דתות, ופילוסופיה השתמשו במעגלים לביטוי הבנות על הטבע והמציאות והקשר שבין האדם והאלוהים. מסורות בכל התרבויות בעולם משתמשות במנדלות בטקסים כדרך להתחבר לקדש ולכבד את הכוחות מאחורי מסתורי החיים. כל אלה הם מקורות ההשראה שלנו ביצירת מנדלות.

ציור חייו של איתן קדמי:
נולד ב-1955 במזל מאזניים.
גדל ברמת אביב הירוקה והטובה.
סיים לימודים ב-"בצלאל" בשנת 1981.
מנהל סטודיו עצמאי לעיצוב גרפי ואיור בהדרכתו.
מקיים סדנאות למודעות ורפוי עצמי.
היה מאייר קבוע בעיתון "ידיעות אחרונות".
הציג 3 תערוכות יחיד באיור רישום ופיסול קרמי.
השתתף בתערוכות קבוצתיות רבות.
מורה לאמנות בבתי ספר שונים.
מעביר סדנאות לאיור, פיסול, רישום וציור מנדלות.
ציוריו ופסליו מוצגים בגלריות שונות בישראל.

עוסק מזה שנים רבות בחיפוש רוחני, ובשנים האחרונות מבטא בחייו את האנרגיה החדשה בציור, פיסול, ריפוי אנרגטי וציור מנדלות. 
[email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©