שתף

עלייתו ונפילתו של כוכב / אסנת ידגר

21.06.09

מה קרה לדודו טופז? ניתוח טיפוס 3 מתוך 9 הטיפוסים של האניאגרם. רמות התפקוד השונות, הבורות שהוא עלול ליפול לתוכם ושביל הצמיחה שלו.


טיפוס 3 - עלייתו ונפילתו של כוכב
פחד בסיסי: להיות חסר ערך, לא שווה. (שידחו אותם)
תשוקה בסיסית: להרגיש בעל ערך, מקובל ונחשק (שיקבלו אותם)
ברמה הגבוהה - "מצליחן מעורר השראה"
ברמה הממוצעת - "רודף סטטוס תחרותי"
ברמה הלא בריאה - "הנרקיסיסט המדוכא"


טיפוסי 3 רואים את העולם כמקום ששופט אותם על פי הישגיהם ולא בזכות מי שהם. מתוך כך הם מכוונים באופן אוטומטי להפקת תוצאות, הצלחה והישגים. הם מבססים את הערך האישי שלהם על אישורים חיצוניים לביצועים שלהם. כשהם מתחילים להשוות את ערכם האישי עם רמת הצלחתם - זהו פעמון האזהרה שלהם!


הם מתחילים לרדוף אחר הצלחה באופן אינטנסיבי ונחושים להגדיר את עצמם דרך הישגים מקצועיים וע"י רכישת סמלים שונים של סטטוס - מתעודה מאוניברסיטה בעלת שם, גביע ניצחון בספורט, שעון או מכונית יקרה, או ילדים מאוד מוצלחים בעלי הישגים גבוהים - כל דבר שמצהיר : "אני אדם יוצא מן הכלל".


טיפוסי 3 רוצים את ההצלחה לא כל כך בגלל התענוגות שהצלחה יכולה לאפשר (כמו טיפוסי 7) ולא רק בגלל העוצמה ותחושת העצמאות שהיא מביאה (כמו טיפוסי 8), הם רוצים את ההצלחה בגלל שהם חוששים להיעלם אל תוך תהום של ריקנות וחוסר ערך. הם מפחדים להרגיש nobody ושהם לא שווים שום דבר. הפסד או כישלון בכל צורה שהיא ובכל רמה שהיא - מהווה טריגר פוטנציאלי לאותם רגשות בלתי נסבלים של חוסר ערך.

 
כשהם מתחילים לחשוש שהישגיהם של אחרים יאפילו על שלהם, או שהמאמצים שלהם לא יקנו להם את תשומת הלב וההערכה בה הם חושקים, הם מרגישים צורך לייחד את עצמם מאחרים ע"י השגת הישגים גדולים יותר. הם חוששים שלא יבחינו בהם אלא אם כן הם יצליחו בגדול.
הבעיה היא שבמרוץ להשגת מה שהם מאמינים שיעשה אותם בעלי ערך, הם עלולים להיות כל כך זרים לעצמם שהם כבר לא יודעים מה הם באמת רוצים או מרגישים. "אני מצליח בזה, אבל האם אני באמת רוצה לעשות את זה?"הם מניחים למישהו או משהו אחר מחוץ לעצמם להגדיר הצלחה: המדינה, הארגון, הצוות, הקהילה וכ"ו.

המדדים להצלחה האישית שלהם נקבעים מבחינתם על ידי גורמים חיצוניים.


יוצר מוכשר, לדוגמה, המסוגל ליצור יצירות איכותיות, אך מקבל הזמנת עבודה ליצירה שטחית וחסרת השראה, יכול לחוש תחושת הצלחה וניצחון אם אכן עמד במדדים המסחריים שהוצבו בפניו. או מנהל מכירות בחברה מסוימת, שנמדד על פי רמת הרווחים, לא יוכל להבין מדוע מבקרים את רמת המוסר שלו? הרי הוא הביא את התוצאות הנדרשות, המדדים המוסריים לא הוצהרו בבירור בתיאור התפקיד שלו.


מגיל צעיר הם למדו לרדוף אחר ערכים וכותרות שאחרים מחשיבים, עד שאיבדו מגע עם האני האמיתי שלהם. לאט לאט הגרעין הפנימי שלהם נעלם ושאיפת הלב שלהם נותרת מאחור עד שהם כבר לא מזהים אותה.

מי שאני = מה שאנשים רואים (התדמית שלי)
טיפוסי 3 מאמינים ש: "אני = מי שאני מופיע כלפי חוץ" ולכן הם כל כך תלויים בהכרה חיצונית. מבחינתם ההישרדות שלהם בעולם הזה, היכולת לקבל אהבה - תלויה בשמירה על תדמית מצליחה.
יש להם קושי אמיתי להבחין בין תדמית למציאות. הם חיים את התפקיד אותו הם מגלמים. הם יכולים לגלם בו זמנית את דמות המנהל, היזם, העובד, ההורה, המאהב או כל תפקיד שהוא.

 

הם לא רואים את עצמם כמגלמים תפקידים , הם פשוט רואים אספקטים שונים של עצמם. מבחינתם הם פשוט עושים את מה שנדרש כדי להתאים לסיטואציה ולהצליח בה, להיות הכי טובים שאפשר.
כשאני שואלת אותם מי הם באמת מעבר ל"תפקיד" שלהם הם לא ממש מבינים את השאלה.

 

 פניהם, בדרך כלל, מאבדות מבע, כמו פניו של אדם ששכח משהו חשוב אבל אין לו מושג מה... מה שהם שכחו, בעצם, זה את האני האמיתי שלהם. את מי שהם באמת. הם יודעים איך לגלם את כל התפקידים, אבל הם לא יודעים איך להיות הם עצמם הם לא יודעים מי הם כשהם לא מגלמים אף תפקיד.


הם יכולים להזדהות כל כך עם התדמית שהם מציגים או עם מה שהם עושים עד שהם מאבדים את עצמם. הכישרון שלהם לאמץ את התדמית שתתאים לקהל, או להזדהות עם מה שהם עושים, עלול להשאיר אותם עם חשש שמא אין להם זהות אותנטית. "אם אפסיק לעשות או לבצע, אחרים יגלו שאני "זיוף" ושבפנים אין בתוכי שום דבר".


כדי לשמר את התדמית החיצונית שלהם, הם חייבים לשכנע את עצמם שהם באמת התדמית שהם מציגים לעולם. הם חוששים שאם הם יוותרו על התדמית שלהם, אנשים יראו את החסרונות או הפגמים שלהם וידחו אותם - מה שיאשר את חוסר הערך שלהם. במילים אחרות - הם חייבים לשקר לעצמם כדי לשמור על ההערכה העצמית שלהם וכדי להניע את עצמם לעבר הישגים גדולים יותר.


הנפילה
תבוסה או כישלון משמעותי שפגע בביטחון העצמי שלהם יכולים לדרדר אותם לרמות הלא בריאות של הטיפוס. כדי להציל את הדימוי האמיתי שלהם הם מתחילים להונות את עצמם ואת אחרים, אומרים כל מה שיכול להרשים אנשים או לחלץ אותם מהבוץ. ברמה הזו הם כל כך נואשים לתשומת לב שהם ימציאו כל סיפור שהוא, כדי לכסות על ההידרדרות שלהם.

 

הם לא רוצים שאף אחד ידע באיזו צרה הם נמצאים והם מוכנים ללכת רחוק מאוד כדי להסתיר את החטאים או השגיאות שלהם ואת המתח הרגשי בו הם שרויים.
כשהם מרגישים שלא נותר דבר שיש בכוחם לעשות כדי לזכות ביחס חיובי מצד אותם אנשים שהם רוצים באישורם והערכתם, נוצר מצב אותו אני נוהגת לכנות בשם - "פשיטת רגל של האסטרטגיה". התחושה ברגעים אלה קשה ביותר. הדבר הנורא ביותר מבחינתם הוא להצטייר באור שלילי. הזהות העצמית שלהם מוחזקת בידי העולם.

 

ברגע שהם מאבדים את "הקהל" שלהם, הם מאבדים את עצמם, מאבדים את זהותם. הם הולכים לאיבוד, כמו נשאבים אל תוך חלל ריק, ללא מטרה מוגדרת וללא שום תפקיד לגלם. הם חשים כאילו כל הקיום שלהם נעלם. הם חווים ריקנות, דיכאון וחוסר תכלית.


כשהם נופלים לרמה הלא בריאה הם עלולים:
• לאבד שליטה ולתת ביטוי לעוינות והזעם המודחקים שלהם.
• לחפש נקמה עבור סבל אמיתי או דמיוני.
• לנסות להביס או לפגוע בכל מי שהם מרגישים שדחה אותם.
• לגלות דורסנות כלפי כל מי שעומד בדרכם.


במקום הזה, אותו אנו מכנים, "נקודת השוק" - הם מגיעים להכרה מפחידה שהחיים שלהם נבנו על בסיס חלש או אפילו שקרי. הם מתחילים לחשוש שההצלחה שלהם הינה חסרת משמעות או שמה שהם טוענים לגבי עצמם אינו נכון. אם הם מסוגלים להכיר באמת שבפחדים האלה, הם עשויים לחולל מפנה בחייהם ולטפס חזרה למעלה לרמה הגבוהה של אישיותם.


ברמת ההתפתחות הגבוהה, טיפוסי 3 מוותרים על אמונתם שערכם האישי תלוי בראייה חיובית של אחרים אותם, מה שמשחרר אותם ומאפשר להם לגלות את זהותם האמיתית ואת משאלות ליבם. הם מצליחים להפריד את עצמם מהתדמית שלהם ומתחילים להתנהל באופן אותנטי ואמיתי ולהתחבר למה שבאמת חשוב להם בחיים.

 

הם מחזקים את הדימוי העצמי שלהם על ידי פיתוח עצמם והכישרונות שלהם, הם משתמשים במתנות שלהם (יכולת הביצוע, חריצות ואנרגטיות) להגשמת המאווים האמיתיים שלהם ולביטוי עצמי מלא, במקום בפרויקטים שכל תכליתם היא "להרשים" את העולם. הם מהווים מודל לחיקוי ומקור השראה לאחרים - ובאופן פרדוכסלי, מגשימים את "שאיפתם הבסיסית" להרגיש שווים ובעלי ערך.


אסנת ידגר

מייסדת ומנהלת המרכז הישראלי לאניאגרם. חוקרת אניאגרם בארץ ובעולם משנת 1996 וחלוצת השיטה בארץ. 
[email protected]
http://9types.co.il/homepage.php?category_id=2

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©