שתף

יוגה תרפיה / ביאטה שבון

05.07.09

חיי היום יום שלנו לעיתים קרובות עמוסים למדי, כך שאנו נסחפים במרוץ להשיג, לנצח, להוכיח, לבנות, לדאוג, לטפל. אנחנו שקועים בעשייה ללא הרף, כך שלא נותרים לנו זמן ואנרגיה לעצור לשנייה ולבדוק – האם הכול בסדר בחיינו? אף על פי כן, הגוף שלנו מצויד בחוכמה רבה ואם אין אנו עוצרים הוא עושה זאת במקומנו.

 

כשקורה משהו שפוגע בו הוא מפעיל אזעקה וביטוייה באים באמצעות מגוון מחלות, תופעות גופניות כרוניות, מצבי רוח, מצוקות רגשיות וכד'.
כך, למשל, אנו מתחילים לחוש כאבי בטן שמאלצים אותנו לבחון מה אנחנו אוכלים. או שמתפתחים כאבי גב, וכשאיש אינו מצליח לעזור לנו, אנו מגלים במקרה שזה קשור לרגשות מודחקים.

 

הזוגיות מגיעה למשבר ואנו מגלים שנתנו את כל כולנו, אך לא הסכמנו גם לקבל. הטראומה הרגשית או הפיזית שקרתה לנו בעבר מתחילה לפתח סימפטומים של עייפות כרונית, דיכאון, תחושה של סכנה מתמדת, כאבים כרוניים, רגשות סוערים בלתי מוסברים. הגוף חכם מאוד. הוא לא יחכה עד שנהרוס אותו לחלוטין. הוא יתריע ולא יוותר לנו בכל פעם שנזניח אותו.

 
במקום זה אנו נאלצים לעצור ולבדוק מה קורה לנו. לחפש פתרונות למצוקה. בהתחלה אנו פונים לרופאים. באיזשהו שלב אנו מתייאשים ומחפשים תשובות ברפואה האלטרנטיבית. לפעמים גם זה לא עוזר וכל מה שנשאר לנו – זה אנחנו עצמנו. אנו מתחילים להאזין למה שקורה לנו בפנים ולהקשיב לקול הפנימי שלנו.

 

ורק אז ברגעים של הייאוש הגדול ביותר אנו מגלים לפתע את כוחות הריפוי העוצמתיים הטמונים בנו.
בחיי האישיים התמיכה בתהליך הגילוי של כוחות אלו הגיעה מתוך תרגול יוגה. בזכות לימודי הוראת יוגה ויוגה תראפיה אצל המורה המיוחדת ציפי נגב, היוגה נהפכה עבורי לדרך חיים המביאה לחיבור לעצמי באופן העמוק ביותר. תרגול התנוחות, הנשימות, ההרפיה והמדיטציה מהווה משאבים עוצמתיים של חיוניות בשבילי.

 

כלים אלה מפתחים חוסן פיזי ונפשי באמצעות ריכוז וערנות, גמישות וחוזק שרירים, נשימה נכונה והרפית מתח. תוך תרגול פיזי אני לומדת להקשיב למה שקורה לי עכשיו: רגשית – אילו רגשות אני חווה; גופנית – מה הן התחושות הגופניות; מנטאלית – אילו מחשבות עולות לי.


יוגה תראפיה ממוקדת עבודת גוף נפש ("יוגה תראפיה" בהמשך המאמר), מאפשרת להקל ולמוסס את הכאבים הנפשיים והפיזיים העולים תוך כדי ההתבוננות. תהליך ריפוי זה מעצים חוסן נפשי והכלה עצמית ומאפשר בניית מערכת יחסים עם עצמי והעולם החיצוני באהבה ובחמלה. בנוסף, הוא מפתח אומץ, חופש פנימי, אותנטיות, יצירתיות ועוצמה פנימית.

 

התהליך כולל גם שימוש במגע – הנחת ידיים על מקומות שונים בגוף על מנת להגדיל את תשומת הלב והחיבור לתחושות הגופניות ולהעביר הרגשה של תמיכה (זה איננו עיסוי). ומתוך המקום המועצם הזה אנו מתפנים להתקדם בהקשבה העצמית ולשאול שאלות יותר מעמיקות המעודדות אותנו לצמוח רוחנית.


יוגה תראפיה מאפשרת מפגש עם מאגרי זיכרון גופניים, רגשיים ומנטאליים בעבודה עם תופעות שונות בהן מעורבת מצוקה רגשית כלשהי) מצבי לחץ, דיכאון, חרדה, חוויות טראומתיות, בטחון עצמי ירוד, התמכרויות, מועקות רגשיות העולות מתוך מערכות יחסים עם הזולת וכו') וכן עם תופעות פיזיות הקשורות למצבי לחץ או רגשות מודחקים (כגון לחץ דם גבוה, כאבי גב, עוררות או דריכות יתר, כאבי ראש, בעיות עיכול, עייפות כרונית, חוסר חיוניות, כאבי שרירים וכו').


על מנת לעבד את התהליך, בנוסף לכלים מגוונים אחרים, יוגה תראפיה משלבת את הכלים של השיטה העוסקת בריפוי בטראומה - החוויה הסומאטית (Somatic Experiencing) -שפותחה על ידי ד"ר פיטר לווין מארה"ב. בדרך כלל אנו מייחסים למושג הטראומה אירועים קשים במיוחד כגון מלחמה, פעולות טרור, התעללות מינית או אסונות טבע. אף על פי כן, לעתים קרובות זה יכול להיות כל דבר רגיל לכאורה כמו פעולות רפואיות חודרנית, ניתוחים או תאונת דרכים.


למשל, תאונת דרכים מסוג “צליפת השוט” (whiplash) לעיתים קרובות מביאה לסימפטומים פיזיולוגיים ורגשיים מתישים. פרוצדורות רפואיות רגילות, ובמיוחד אלה הכוללות קשירת המטופל בזמן האלחוש, גורמות לחוויות טראומטיות קשות במיוחד בקרב הילדים. לעתים ההשפעה של אירועים אלה מתגלה רק אחרי חודשים או שנים.

 

זה יכול להופיע כתלונות על תופעות פסיכוסומאטיות למיניהן כגון כאבי ראש, כאבי בטן, מצבי חרדה או דיכאון בלתי מוסברים.
ביוגה תראפיה מיושם הדגש על המשאבים של התלמיד. עצם השחרור של האנרגיה הרגשית התקועה לא תמיד מוביל לריפוי. כשאין לנו די משאבים להכיל את מה שעולה, הדבר עלול לעיתים אף לגרום לקיבעונו ולהנצחתו של הכאב.

 

לכן, אנו לומדים לבנות קודם כל מיכל רגשי באמצעות העבודה עם המשאבים. רק כשאנו מרגישים מספיק יציבים ומועצמים, אפשר להתקדם ולגעת בעדינות במקום הפגוע.
המשאבים שלנו הם כל אותם הדברים שגורמים לנו להרגיש טוב. זה יכול להיות משהו פשוט כמו מקלחת חמה בערב חורפי קר, מאכל אהוב, טיול בטבע, צפייה בסרט, מגע עם מרקם נעים, פעילות גופנית, ספר טוב, אדם קרוב, זיכרון מהעבר. זהו דבר שיעלה חיוך על פנינו ונרגיש שמחה, שלווה, אושר, עוצמה פנימית.


כשאנו מתבוננים במה שקורה לנו בגוף באותו הרגע, יתכן שיופיעו תחושות נעימות של שחרור, חמימות, עקצוץ נעים, התרחבות בחזה, הרפיה בשרירי הפנים, הכתפיים, או העמקה של הנשימה. עצם תשומת הלב למשאב גורמת לשינויים בגוף ומפעילה תהליכים של וויסות עצמי רגשי והרפיה. כך בעזרת העבודה עם המשאבים מתעצמת היכולת שלנו לחוות עונג ושמחה ומערכת העצבים פורקת באופן אורגני את האנרגיה הרגשית האצורה.


אחד היתרונות החשובים ביוגה תראפיה הוא בכך שלתלמיד תפקיד אקטיבי בתהליך. המורה רק מלווה אותו, תומך ומכיל, הולך לידו ומאיר עם הפנס את הדרך. לכן, המונח "טיפול" לא ממש מתאים כאן. אלה הם יותר "מפגשי הכלה". "המוכל" בתורו רוכש כלים לעזרה ראשונה רגשית ולעבודה עצמית עם אירועים מאתגרים בעתיד.

 

על ידי כך הגרעין הפנימי שלו מתעצם ומתעורר הכוח המרפא שבתוכו. לכן, יוגה תראפיה מתייחסת ל"בעיות" שקיימות אצל אדם לא כאל "הפרעות פתולוגיות", אלא כאל נקודות קושי בהן טמון פוטנציאל לצמיחה אישית. אם נעבוד עליהן מתוך התעצמות, ייווצר מומנטום שייקח אותנו אל המדרגה החדשה בחיינו.


חוסן נפשי ויכולת ההכלה מאפשרים מפגש עם החיים בספקטרום רחב הרבה יותר. אנו לומדים לבטוח יותר בחיים ולהיפתח להזדמנויות שהם מזמנים לנו. נפתחת תודעה רחבה – ראיה רחבה יותר של המציאות. תוך כדי העבודה עם העולם הפיזי והרגשי מתפתחות אהבה, חמלה ואמונה אשר מאפשרות לנו לעשות בחירות נכונות יותר בחיינו.


ביאטה שבון
מורה מוסמכת ליוגה וליוגה תראפיה
ב.א. בפסיכולוגיה

 www.beata.blogli.co.il

[email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©