שתף

הקשר בין שאולין קונג פו, צ'י קונג ו... / וונג קיו קיט

06.09.09

אחד מהמאפיינים הנפלאים של שלושת האומנויות החשובות האלו הוא שלמרות שהן קשורות זו בזו ומהוות קו התפתחות רציף, ניתן ללמוד כל אחת מהן באופן עצמאי וליהנות מיתרונות אדירים. הקדמה קצרה זו מטרתה להציג כיצד התפתחו אומנויות אלו, לתאר כיצד הן תלויות האחת בשנייה ובמה הן נבדלות.

בשנת 527 לספירה, הגיע מהודו למנזר השאולין המפורסם בסין, נזיר בודהיסטי בשם בודהידהרמה. בודהידהרמה בא על מנת ללמד את הנזירים בודהיזם. הוא גילה שרוב הנזירים במנזר הם כה חלשים, עד שפעמים רבות הם נרדמים בזמן המדיטציה.

 

בודהידהרמה האמין שבריאות פיזית ונפשית הן הכרחיות לשם התפתחות מנטאלית, ושכל השלושה הן תנאי הכרחי לשם התפתחות רוחנית. הוא האמין שלאדם שאינו בריא או יציב נפשית לא תהיה רעננות מחשבה ושקט מחשבתי, על מנת לתרגל מדיטציה במשך שעות ארוכות, והמדיטציה היא הרי הדרך להארה.


רעיון זה של אחדות התודעה והגוף היה בעל חשיבות רבה להתפתחות הבודהיזם. באותה תקופה, מאסטרים בודהיסטים רבים הזניחו את גופם הפיזי והדגישו את התודעה. הם אף הרחיקו לכת עד כדי לראות את גופם "ככלי קיבול מעור מסריח" והיו שמחים להיפטר מהכלא המסריח, על מנת שהאני האמיתי – האני שהיה קיים לפני שהאני הזה נולד – יוכל להשתחרר.

 

לעומתם, טען בודהידהרמה שכל עוד אתה חי בתוך גופך, גופך חשוב. יחד עם זאת, גם הוא ראה את התודעה כנעלה על הגוף. בשל תפיסה זו, לימד בודהידהרמה את נזירי השאולין סדרה של תרגילים שנקראו – 'שמונה עשרה ידי הלוהן'. המטרה המקורית של הסדרה הייתה לחזק את הנזירים ולאפשר להם להימתח ולהרגיע את השרירים, לאחר שישבו ללא תזוזה במהלך שעות המדיטציה הארוכות.

 

בודהידהרמה גם לימד את הנזירים סדרת תנועות פנימיות שנודעה בשם 'מטמורפוזת הגידים והשרירים'. המטרה של סדרה זו הייתה לחזק את הנזירים באופן פנימי, ואפילו להביא לשינוי בשרירים ובגידים שלהם, כך שתהיה להם האנרגיה ושלוות הנפש הדרושות לתרגול מדיטציה של שעות.


מאוחר יותר, התפתחו 'שמונה עשרה ידי הלוהן' לשאולין קונג פו, ו'מטמורפוזת הגידים והשרירים' הפכו לבסיס של השאולין צ'י קונג.
הצמיחה והתפוצה של השאולין קונג פו הייתה פנומנאלית והשפיעה כמעט על כל סוגי אומנויות הלחימה בסין, וגם השפיעה רבות על אומנויות הלחימה במדינות אחרות, כגון הקראטה היפני, הטאיקוונדו הקוריאני, האיגרוף התאילנדי והסילאט המלזי.


השאולין צ'י קונג , לעומת זאת, הועבר באופן אקסקלוסיבי לתלמידים נבחרים ומשום שהוא נשמר כתורה סודית, לא הכירו כל תלמידי השאולין קונג פו את השאולין צ'י קונג. כיום, המצב השתנה. מאסטרים של שאולין צ'י קונג רוצים בכנות להפיץ את האומנות הנפלאה הזאת לאנשים אחרים, לשם רווחת כלל האנושות.

 

ואכן לשאולין צ'י קונג יש הרבה להציע לחברות המודרניות, ללא הבדל גזע, דת או תרבות. למשל, מספר רב מאוד של חולים במחלות 'חשוכות מרפא' הצליחו להירפא לאחר שלמדו ממני שאולין צ'י קונג.


למעשה, בפרספקטיבה היסטורית, גם השאולין צ'י קונג וגם השאולין קונג פו אינם מהווים מטרה בפני עצמם, אלא מכוונים למען מטרה חשובה. הרבה אנשים, כולל מאסטרים לקונג פו וצ'י קונג, יהיו מופתעים לנוכח הצהרה זו, וייתכן שגם יתנגדו לה.

 

אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שבודהידהרמה לימד צ'י קונג וקונג פו (או מה שמאוחר יותר יהפוך לקונג פו וצ'י קונג) לא מתוך כוונה שישתמשו בהם ללחימה או להחלמה; אלא כאמצעי עזר למדיטציה החשובה מכל, כדי שהנזירים יוכלו בקלות רבה יותר להשיג הארה.


רק מאוחר יותר הפכו השאולין קונג פו והשאולין צ'י קונג לאומנויות עצמאיות, לרוב תוך איבוד הקשר עם המטרה שלשמן נוצרו. לכן, אין זה מפתיע, שרוב תלמידי השאולין קונג פו והשאולין צ'י קונג, בפרט אלו הנמצאים ברמות היסוד, אינם מכירים את האומנות האחרת, ובשתי הקבוצות יודעים מעט מאוד על המדיטציה של השאולין.


זה גם מסביר שניתן לתרגל שאולין קונג פו, שאולין צ'י קונג וזן באופן נפרד ואף להגיע לרמות גבוהות, היות ושלושת אומנויות השאולין, כל אחת כשלעצמה, הן מתקדמות מאוד. יחד עם זאת, הבנה של הקשרים ביניהן הוא יתרון גדול גם אם בוחרים לתרגל רק אומנות אחת מהן. 

גרנדמאסטר וונג קיו קיט
מתוך ההקדמה לספר: The Complete Book of Shaolin (ספר השאולין השלם). גרנדמאסטר וונג קיו קיט הינו גרנדמאסטר לשאולין קונג פו, שאולין צ'י קונג וזן, דור רביעי למורים ממנזר השאולין הדרומי.

תרגום: רחלי ויטרט-אשור, מורה לשאולין צ'י קונג מסורתי, תלמידתו של גרנדמאסטר וונג קיו קיט.
www.shaolin.org

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
08/09/09 14:31
11/09/09 01:42
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©