שתף

מתחת לצלחת / מיה הוד רן

16.10.09

איך אנשים מגיעים לדיאטנית ומוצאים את עצמם בתוך תהליך מודעות עמוק? מיה הוד רן נפגשה לשיחה עם נטע יעקובוביץ' גולן, דיאטנית קלינית ומטפלת בדמיון מודרך וב NLP , שהתעייפה מלספק תפריטים, לעלות על משקל ולספור קלוריות. סוף סוף אפשר לדבר על למה באמת אנחנו אוכלים. הדרך לקיבה עוברת בלב, מסתבר.


רינה (שם בדוי), 40, מתל אביב, היא אם לארבעה ילדים קטנים שגופה הגיע למצב של עודף משקל. היא לא יכלה לארגן לעצמה את סדר היום ונתקפה בולמוסים חסרי שליטה של אכילה, בעיקר בערבים.

 

תוך כדי תהליך עם נטע, הן מצאו שהאכילה מעניקה לרינה חוויה של רוגע ושקט. מאוד ריגש אותה להבין שהיא בסך הכל רוצה עבור עצמה משהו חיובי. מאז הן לימדו את תת המודע של רינה למצוא דרכים אחרות להשיג באופן יזום רוגע ושקט.


נטע יעקובוביץ', דיאטנית ומטפלת בNLP, מנחה אנשים לטפל בבעיה ולא בסימפטום. את דרכה המקצועית היא התחילה לפני 9 שנים כשלמדה תואר ראשון בתזונה קלינית באוניברסיטת ירושלים.

 

כשערכה סטאז' כדיאטנית בבית חולים איכילוב, היא ראתה הרבה אנשים שמנסים לרדת במשקל, לגייס כוח רצון ולהקיף את עצמם בתמיכה מכל סוג. אך כעבור כמה חודשים הם נראו חסרי מוטיבציה, מותשים ועצובים. כבר כשהייתה ילדה קטנה התפלאה איך חברים שהיו אוכלים לחמניות עם שוקולד כל היום, נשארו הכי רזים בכיתה.

 

כשמצאה שהסיפור שלנו עם אוכל הוא הרבה יותר מהאוכל עצמו, חיפשה כלים שיעזרו לה לסייע לאנשים להתמודד עם מצוקת המשקל וכל מה שסביבה. היא למדה במכללת רטר NLP ודמיון מודרך, מה שאפשר את התקשורת עם המפתחות אל השינוי המיוחל.


למי מתאימה דיאטה של ספירת קלוריות?
"בתהליך ירידה במשקל יש את מי שקצת מתאפק ויכול לחיות עם זה. אבל יש את אלה, והם הרוב, שלא מצליחים. הם קצת מתאפקים, שומרים ובסוף נשברים, כי בפנים יש פצע שלא מאפשר לתהליך לקרות. כשהם נכשלים הם מלקים את עצמם, חשים אשמה, ומתוך חוסר תקווה מתחילים לאכול, והמון, בהתקפים של כעס עצמי".


אפשר להתפייס עם הכעס הזה?
"צריך להבין שהאכילה עוזרת לשמור מפני משהו. למשל, השומן יכל להיות הגנה על חשיפה, השתקה של מחשבות טורדניות, שעמום, חוסר סיפוק עצמי, אצל אנשים רבים האכילה היא הפיצוי. בדרך כלל אכילה היא דרך להתמלא ברגשות נעימים. הכוונה של התת מודע חיובית, אבל התוצאה לא נעימה".


נועה (שם בדוי), בת 34, אשת מכירות בחברה גדולה, רצתה לרזות. היא היתה בהרבה סדנאות, ניסתה דיאטות שונות ומשונות ותמיד אחרי שרזתה החזירה לעצמה את המשקל כעבור תקופה קצרה.

 

בתהליך היא ונטע ניסו לבדוק מדוע היא משחזרת את כשלון הדיאטות וחוזרת להשמין. הן הגיעו למקום בו התחיל הפחד, בכתה א', אז נועה היתה הילדה האהובה על המורה. המורה הטילה עליה תפקידים והעניקה לה יחס מועדף.

 

אחד הילדים בכיתה התמרד והחרים אותה ונועה, ילדה בת 6, הוחרמה על ידי 40 ילדים שגם כינו אותה בשמות גנאי. מאז נועה מפחדת להצליח, גם תהליך ההרזיה עבורה נתפס כהצלחה ולכן, בכל פעם שהיא מגיעה למשקל הרצוי, היא מיד נסוגה ומכשילה את עצמה.

 

במפגשים הן חזרו לאחור בדמיון, ועבדו עם חווית החרם מן העבר. בעקבות השינוי נועה הסכימה לקבל לעצמה את ההצלחה, לא רק בנושא ההרזיה, אלא גם בעבודה, ביחסים ובכלל. נועה ירדה במשקל בקלות, בולמוסי האכילה פסקו והיא הצליחה להיות רזה.

 
כיצד מחשבה יכולה להשפיע על אכילה?
"אנחנו מונעים במהלך היום ברמה הלא מודעת, בתהליך אנחנו נכנסים פנימה, אל התת מודע, כדי למצוא את המקומות שתוקעים אותנו.

 

הרבה פעמים המפתחות לשינוי נמצאים במערכת האמונות והערכים של האדם. הNLP עובד על השינוי הרגשי של החוויה, דרכו קורה גם השינוי התנהגותי. למשל יכולה להיות אמונה שלהיות רזה זה להיות ביצ'ית, ואת תופסת מעצמך בן אדם מקסים ועוזר לזולת, אז את לא תוכלי להיות רזה".


איך מתמודדים עם התת מודע?
"ראשית מפרידים בין הכוונה של התת מודע, שהיא טובה, לבין התוצאה שהיא מכעיסה את האדם, כי הוא עולה במשקל. בשלב הראשון יש הבנה שמנגנוני הגוף עובדים לטובתנו. לאכילה יש צורך, ואז לומדים לגייס את התת מודע לטובת המטרה האמיתית, למשל - איך האדם יכול להגן על עצמו בלי לאכול".


שרון (שם בדוי), בת 40, נשואה ואם לשניים, בעברה היתה רזה מאוד ועם הלידה החלה להשמין. היא מספרת שנישאה מאוחר ותמיד הרגישה שאף אחד לא רואה אותה. שרון היא אחות צעירה לשני אחים בוגרים והורים מבוגרים, תמיד הרגישה נחבאת זה לא שמעליבים אותך או מקניטים אותך, אלא פשוט לא רואים אותך.

 

היתה תקופה שבה חוותה שהיא נעלמת ממש וירדה במשקל באופן קיצוני. היום היא במקום שמח יותר ושלם יותר בחייה, אך בעודף משקל של 10 קג'. בכל פעם שהיא מתחילה לרדת במשקל, היא נבהלת וחוזרת למשקל הגבוה. עם הזמן היא הבינה עם נטע שהמשקל הנמוך מייצג בתת מודע שלה תקופה קשה שאליה הגוף לא מוכן לחזור ועל כן הוא מיד עולה במשקל.


נטע מספרת "במהלך הטיפול ניהלנו שיחות עם הוריה בדמיון, שם אמרה להם את מה שחושבת והתמודדה מול הכפייה והחינוך המוקפד שלהם. היא ראתה אותם מחבקים אותה ואומרים לה עד כמה היא מוצלחת ומוכשרת, עד שמיום ליום האמינה בכך בעצמה, יותר ויותר הצליחה לבטא את עצמה מול הסביבה.

 

פתאום, אחרי שנים בהם התחבאה, היא יצאה החוצה, קבלה חיזוקים ומחמאות וקצת נבהלה. התת מודע לא התגייס להמשך ירידה במשקל כי שרון לא ידעה כיצד להתמודד מול האהבה והפרגון שקיבלה מהסביבה. במפגשים הבאים הן עבדו על קבלה עצמית ועל האפשרות להיות נאהבת".


יש טיפולים שלא מצליחים?
"לפעמים לוקח זמן למצוא את המפתח הנכון, כמו שטיפול תרופתי בהשמנה הוא מורכב, מכיוון שמעורבים בו מנגנונים והורמונים ששומרים מפני מצוקת רעב כמנגנון אבולוציוני ישן בעולם של חוסר.

 

לפעמים מגיעים אנשים שמאוד רוצים שינוי, אבל יש להם פחד לגעת בדבר האמיתי. כשהם לא רואים שינוי התנהגותי מיידי, הם יכולים להפסיק לבוא. בדרך כלל מפעם לפעם יש יותר שקט, פחות שדים שעוצרים מלהגיע למטרה ואז יותר קל להתמיד בכל דיאטה או להתחיל לאכול באמת מתוך הקשבה לגוף – מתוך תחושת רעב ושובע".

מיה הוד-רן

עיתונאית, מנחת סדנאות כתיבה ומטפלת ביצירה www.mayahod.com

[email protected]

 

לכתבה נוספת של מיה- "מילים, תודעה, יצירה"

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©