שתף

בזכות הפרוואטי / נוגה לוזיה

25.10.09

עמק פרוואטי בצפון הודו מעלה אצל אנשים רבים תחושות אי-נוחות.

 

מדי פעם נשדד שם מטייל, או נעלם ואפילו היו מקרי רצח, לאו דווקא של מטיילים ישראלים. למי שלא ביקר בעמק הקסום וניזון מן התקשורת, עשויה, בצדק, להתקבל תמונה של מקום שעדיף להתרחק ממנו.

 

תמונה כזו עשויה להתקבל מן התקשורת גם לגבי מקומות נוספים בעולם, ביניהם מדינת ישראל, למשל...

בזכות הפרוואטי, מכיוון שמשיטוטיי ברחבי תת-היבשת, אני מוצאת שתושבי עמק פרוואטי הם מהנעימים שפגשתי.

 

מקור משיכתו של העמק הוא שלוב נדיר ולפיכך מנצח של יופי המורכב מזוויות חיתוך מדהימות של ההרים מסביב, עם פסגות השלג על קצוות מחודדים בידי מחדד אדיר.. וכמויות בלתי נתפסות של מים שזולגות מכל הכיוונים ומצטרפות ויוצרות את הזרימה הכבירה והמרשימה של נהר פרוואטי.

מעבר לכך, לא ניתן להתעלם מנוכחותם של שיווה 'האל ההורס' ואשתו פרוואטי, שבמקום שנקרא 'קירגנגה' ישבו למדוט במשך כ 11 אלף שנים, לפני שפנו לעניינים דחופים אחרים, בנוסף לאזכורים רבים שלהם במקדשים הנמצאים בכפרים ובעיירות הפזורים לאורכו ובדרכים המחברות ביניהם.

יש קסם בפרוואטי ויעידו על כך מאות המטיילים שלמרות הכול פונים מזרחה מעמק קולו ועושים את דרכם במעלה העמק. ישנה 'מושבה ישראלית' רצינית בקאסול וכמעט בכל כפר ישנה נוכחות ישראלית משמעותית בעונה, כלומר בין אפריל לאוקטובר בכל שנה.

נכון, יש גם הרבה מריחואנה בעמק ומן הסתם לא מעט מטיילים בוחרים בו בגלל הנתון הזה. ממה שאני פגשתי, לגבי הרוב, סקרנות עם שלוב של לחץ חברתי משפיע עד כדי כך שזה כמעט MUST. למרבה המזל, אצל הרוב זו תהייה התנסות מוגבלת שלא משאירה חותם.

 

אני מאמינה שאלה ש 'נופלים לסמים', היו כנראה נופלים למשהו כזה או אחר בגלל ההיסטוריה האישית בשלוב עם מבנה אישיות מסוים. ושלא יצטייר מכך שאני בעד שימוש בסמים.

 

ואולי הודו היא הסם שלי... כן, בשבילי הודו היא צורך פנימי שלא מתמלא בשום מקום אחר. אז גם אני מכורה. האם זה עדיף? בשבילי כן ואני נמנעת מצריכת סמים או אלכוהול. אין לי כל צורך בכך.

כתבה זו נכתבה לזכרם של שני אנשים צעירים הנושאים את אותו השם: 'עמיחי'. שניהם כשלו בסמוך לקירגנגה. עמיחי, ששם משפחתו נשמט מזיכרוני, נעלם בדרכו לבונבוני בחודש יולי השנה. פגשתי צעיר מקומי מאחד הכפרים שהשתתף בחיפושים אחריו, ביחד עם עשרות אחרים מהכפרים של העמק.

 

אותו צעיר ידע להגיד לי שסבו שלו איבד את חייו בעמק לפני שנים, בעודו מוליך את פרתו. נדרשה שנה עד ששרידיו התגלו ע"י תלמידת בית ספר שחזרה לביתה. והוא היה מקומי, שהעמק היה ביתו כל חייו.

 

מעמיחי עדיין לא נמצא ולו שריד יחיד עם היום. בירידה מקירגנגה ראיתי שלט לזכרו של עמיחי אחר: עמיחי כהן, שנפל באותה ירידה בשנת 1999. בשלט צוין שעמיחי (כהן) שגה כשניסה לקצר את הדרך.

 

והופיעה גם בקשה מכולם: לא לקצר דרכים. אני לא חושבת שאני חכמה גדולה וגם לא עשירה במיוחד, אבל שמחתי מאד לשלם 600 רופי ליום (נדרשו לי יומיים להשלמת הטיול הזה) למדריך מקומי בשם רושן, כדי שיוביל אותי לקירגנגה.

 

מעבר לביטחון שהבחור העניק לי בהליכה, נהניתי מידע על המקום אליו אני הולכת ופרטים נוספים על הטרק שממשיך משם לכיוון ספיטי.

חלום נוסף שאני מקווה להגשים בעתיד.

 

ישראלים אחרים שפגשתי בדרך הסתפקו בדרך כלל בסבל, לעתים נפאלי, שבעצמו שאל את המקומיים כיצד להגיע... אך לפחות היה אתם מישהו שידע להובילם למקום. לקראת עשר בערב הגיעו עוד כמה מטיילים שאיבדו את דרכם, ביניהם גם תיירת (לא ישראלית) שאיבדה את קבוצתה והצליחה איך שהוא להגיע לקירגנגה מבועתת והמומה...

 

ואני שיודעת שיש הורים שהילד שלהם לא חזר הביתה, שמחתי בשבילה ובשביל הוריה, על מזלה הטוב. אני לא יודעת, אומרים ששיווה אחראי על העניינים במקום הזה ובאזורים נרחבים אחרים ברחבי תת-היבשת. ושחשוב לא להרגיז אותו.

 

ואני חושבת שיש כמה דברים פשוטים שחשוב לזכור ולא להתפשר עליהם. גם ככה הודו מתנהלת אחרת. לכן לפני כל פעולה קצת יותר חריגה בהודו כדאי להיזכר שאנחנו לא לבד.

 

לכולנו יש הורים, אחים, ילדים, מישהו שחייו ישתנו מן הקצה בגלל שלא שמנו לב לשיווה ולחוקי הטבע של המקום המיוחד הזה: פרוואטי בקיצור או הודו, בהרחבה.

המלצה על מקום בעמק פרוואטי: מניקרן. זהו כפר קטן הממוקם כ 4 ק"מ מזרחה לבירת ישראל בעמק, היא קאסול.

 

זהו כפר קטן המתוח לאורך גדתו הצפונית של נהר הפרוואטי, במקום בו נובעים מעינות גיאותרמיים חמים במיוחד (רתיחה). בכפר רחוב יחיד שלו שתי גישות. האחת, במערבו של הכפר. זהו גשר עץ רעוע, המיועד להולכי רגל בלבד. ומשמש בעיקר את המקומיים.

 

אני ממליצה להיכנס לכפר דרך הגשר המזרחי (הרחוק יותר). זהו גשר רחב המיועד להולכי רגל. מעט אופנועים בלבד נכנסים לכפר. לאורך רחובו של הכפר חנויות רבות, מסעדות, דהבות ומקדש הינדי.

 

במיוחד ראוי לציון ולביקור הוא המקדש הסיקי הגדול הנמצא במקום. ביקור בו הוא חוויה מיוחדת הכוללת חדר אוכל גדול המאכיל מאות ואף אלפי מבקרים במקום בכל יום. המזון מוגש באהבה, בשמחה ובחינם לכל מבקר באשר הוא, גם אם איננו סיקי.

 

במקום מסתובבים מתנדבים סיקים, שתפקידם להאכיל את מאות הסועדים, כשבידיהם דליים המכילים מזון בסיסי: אורז, עדשים, ירקות וצ'פאטי. בתום הארוחה אף כובדתי בספל צ'אי. כמובן, יש לכבד את כללי המקום, ביניהם חליצת נעליים וחבישת כיסוי ראש.

 

ממליצה לבלות לילה בבית אירוח מקומי המשקיף על נהר הפרוואטי. בחלק מבתי האירוח, ישנה בריכת מים תרמו מינרלים מעולים, בעיקר לאחר נסיעה ארוכה או בסיום הטרק, במחיר מצחיק (ללא תשלום למי ששוכר חדר בבית האירוח עם הבריכה).

 

איך מגיעים: באוטובוס מקומי או במונית לתחנת המוניות והאוטובוסים הנמצאת בסמוך לגשר הגדול. במידה ורוצים לשכור מדריך לכל טרק שהוא אני ממליצה על מדריך מקומי מצוין בשם רושן, הבקיא בטרקים המקומיים כגון טרק פין-פרוואטי, באבא פס טרק ועוד הרבה.

מס' הטלפון שלו: 98164-37382.

 

במידה והחלטתם לקחת מדריך לקירגנגה, אזי מומלץ לא לשוב על אותה בה הגעתם למקום ולחזור בדרך שונה. זוהי דרך מקבילה, הנמצאת בגדתו הדרומית של הפרוואטי. דרך זו פחות מטויילת, צרה יותר ולכן שיירות הפרדות לא יכולות לעבור בה. דרך זו מובילה לכפרים קלגה ופולגה וחולפת מעל פני פרויקט הסכר המוקם ביניהן.

כמעט שבוע בעמק, שיש לי איתו קשר מיוחד מזה עשור, כשביליתי בו במשך שבועיים עם שלושת ילדיי, ומאז כל שנה-שנתיים עם קבוצות שאני מביאה לביקורים.

 

אני רואה את השפעת ה 'קידמה': הכביש שנסלל עוד פנימה במעלה הנהר, פרויקט החשמל (הסכר) שבבנייתו נהרס מקטע נוף מקסים, הטלפונים, האנטנות הסלולאריות... ועל כל זה אנחנו, המטיילים, שכדי להנעים ולספק את החיך שלנו, ערמות של נוטלה וקוקה קולה נישאות על ידי פרדות למקומות הנידחים ביותר.

 

ונכון, אנחנו מספקים 'להם' פרנסה. ועם זה צריך לזכור, שהם היו שם לפני שהגענו ו 'כבשנו'. ועם כל זה, הקסם של המקום נותר בעינו ואני יכולה רק לאחל לעצמי עוד ביקורים רבים בפרוואטי.

 

נגה לוזיה
מטיילת בהודו משנת 1985. יוזמת ומלווה טיולים אלטרנטיביים להודו מזה 5 שנים. מתמחה בעיקר בהימלאיה ההודית - אזורים נידחים ובדרום הודו.

[email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©