שתף

אור הניקיון / עדן פלד

08.11.09

הניקיון והסדר הינם כלים למלא את חיינו באור. בעצם עשיית המרחב שלנו לנקי ומסודר, אנו מפנים את מלוא תשומת הלב שלנו, והמודעות שיחד איתה, אל המקומות בהם עוברת המטלית...


בעצם עשיית גופנו, הפיזי, רגשי ואורי, נקי יותר ומסודר, כך אנחנו מייצרים מרחב פנימי בהיר ושופע אור, תשומת לב, מה שמייצר נקודת יציאה טובה לדרך.

כשטיילתי בהודו, ראיתי בכניסה לאחד מן האשראמים שלט מעל הדלת : "CLEANLINESS IS CLOSE TO GODLINESS"
וצחקתי... מכל הלב. אנחנו יכולים לצחוק על ההודים עד מחר, על הרחובות מלאי הלכלוך וצואת הפרות, אך בכל בוקר, נפתחות החנויות בנפנוף האבק מעבר למפתן הדלת...


וראיתם כמה משקיע הודי ממוצע בטיפוח גופו, ניקיון וצחצוח שיניו, גילוח ותספורת? הרבה...

 

הסיבה שלנו לנקות ולסדר את מרחב המחייה שלנו, היא הסיבה שלשמה אנחנו נותנים מקום. כגודלה של תשומת הלב והכוונת הרגש אל מקום מסוים, על הקשריו השונים, כך העמקת היחס אל הניקיון.

מי מאיתנו לא ניקה את ביתו בצהרי יום שישי, שכבר שבת עומדת בפתח, וכל מה שתרצה נפשך, הוא להרפות ולשחרר אחיזה במציאות, בעשייה, ולנוח, והנה, מתמלא הבית בניצוצות פז של מלאות, ונראה כי מכל פינה מאיר אורנו. לרגע נראה כי יותר נעים להסתובב בבית, יותר מאוורר, פתוח, והבסיס נהיה בהיר יותר, על מנת להתפרש אל השלווה של שבת המלכה.


ניקיון הגוף וההיטהרות ברגעים שהמציאות מכבידה עלינו, ובכלל, משחררים מעט מההרגשה חסרת האונים הזו, ומסירה מעטה של לכלוך, תרתי משמע. ולכן, חשוב לשמור על אסתטיקה, ניקיון ובריאות היגיינית, כתנאי להרגשה נפשית יציבה. ואכן, נעים יותר לדבר עם אדם בעל ניחוח של בשם, הלוא כן?

הסיבה לסדר בבית, נעוצה בתנועת האיסוף והסגירה. פיזור של חפצינו בבית, ילווה בתשומת לב מעורבבת, שאינה תבחין בין מה למה, וכך גם בשגרת החיים. ביחס לסדר בראשנו, בנפש ובלב, כך גם יתבטא הדבר בסדר במרחב המחייה וההתקיימות שלנו.

 

באחד משיעורי הרפלקסולוגיה, בנושא מערכת העיכול, לפני מספר שנים, דברנו על סידור ארון הבגדים כדרך לסדר בדרכי העיכול שלנו וניקיונם. בסיום השיעור, הלכתי לביתי ופתחתי את הארון. הערימות היו אמנם מקופלות, אך כמגדלים הנוטים ליפול, פה שרוול מבצבץ ושם חגורת הבד של הטוניקה הסגולה שלי בורחת.

 

כשראיתי את כמות הבגדים, תהיתי מי לובש אותם, והחלתי למלא שקיות זבל עמוסות בעודפי הבגדים אותם לא הכרתי מהשנה האחרונה. ובאופן ישיר, הרגשתי את ליבי מאוורר יותר, מופשט יותר...

 

ואולי גם עושה הדבר סדר במערכת העיכול, ובהטמעה של החיים.
תורות רוחניות שונות נותנות מקום רב לניקיון ולסדר כחלק מהתהליך הרוחני. תורת הפאנג-שוואי הסינית מדברת על חשיבותם, כחלק מהקדשת מלוא תשומת הלב לסידור הבית בסדר אנרגטי וניקיון כחלק מהוצאת האנרגיה השלילית ושחרורה.

 

למשל, כשהמיטה שלך תנוח אל מול הדלת, יראה הדבר כמו קבר, ויפגע באיכות השינה. אם נסובב אותה, תשתפר איכות השינה באחת. או למשל, כשנשים דולפין בחדר הרחצה, הוא יביא לריפוי. וכמו כן, ניקיון תלתלי האבק בפינות החדר, כסמל לאחיזה של אנרגיה שלילית.

במקום מיוחד באנגליה, ישנה טירה, ובה סמינר רוחני, העוסק בניקיון פיזי כדרך לניקיון רוחני. האנשים מתחייבים לנקות במשך שמונה שעות את סביבתם, בהתאם להוראות, ולבצע תורנויות שונות של ניקיון וסדר, על מנת להצליח בסמינר. המשברים הנפשיים הרגשיים שעוברים האנשים בסמינר, ונחלצים מהם, הוא רב, ומעיד, כי אכן דרך הניקיון והסדר, אפשר לקלף את הקליפות ולהגיע אל אור הדברים. זו אכן דרך נוספת אל האור.

בארצנו היפה, ראיתי זאת, במרכז האור בבאר שבע, מרכז רוחני ללימודי רוח ודעת, שמנוהל על ידי קהילת אנשי רוח למען הקמת עיר האור. ראיתי שניתנת תשומת לב מיוחדת לניקיון וסדר בבית ובחוץ.

 

תורנויות של ניקיון המרכז ושל גינון וסידור החצר, נעשות מדי שבוע, וכולם נוטלים בהן חלק. התורנות נעשית באהבה, בכיף, ובהמון תשומת לב לאנרגיה שהניקיון והסדר מייצרים בהתחוללותם. האור שמצליח להישפע אל הכלי הנקי, רב יותר, וזך יותר, והכלי הנקי מצליח להחזיקו, ולשפוע ממנו והלאה. וכך, הולכים גם האנשים לבתיהם, ומקפידים על סדר וניקיון, כאמצעי להיטהרות בתשומת לב ומודעות לדבר.

ניקיון הגוף גם הינו חשוב ביותר, ולכן היהדות מדברת על טהרה בים או במקווה, במקור רחצה נקי, כטקס לפני נישואין ובריתות, ולאחר נידת האישה. הנצרות מדברת על הטבילה הזכורה של ישו בירדן, כסמל להיטהרות הנפש, כפי שידע זאת יוחנן המטביל. ומאז ועד היום, מוטבלים התינוקות המגיעים לאוויר העולם, כאקט סמלי.

 
ברפואה הטבעית, ישנם צורות רבות של ניקויים, למטרות מרפא. הרפואה הסינית מדברת על ניקוי כבד אביבי מדי שנה, עם תזונה מותאמת, של אורז לבן ומאש, וירקות ירוקים, כמשויכים לאלמנט העץ, המראה על צמיחה והתחדשות.


ישנם צמחי מרפא לניקוי ופינוי פסולת, מאיברי הגוף הממונים על הדבר, כמו הכבד, הכליות, הטחול. למשל, שן הארי, שמזרים פסולת משלושת האיברים האלו, ומטהר את הגוף. כמו שאמרה לי פעם אחת מהמורות שלי לתזונה קלינית טבעית, מירי, "כדי להכניס אנרגיה חדשה לגוף, צריך לנקות אותו קודם, כמו שעושים בפסח, כשמנקים ארונות. קודם מנקים, אחר כך, מכניסים מחדש את הבגדים מקופלים".


ישנם תכניות ניקוי עוצמתיות עם עשב חיטה, חוקנים, וצומות לאורך זמן, שמניבות תוצאות יפות בסופן. ברפלקסולוגיה, ישנה אסטרטגיית טיפול לפינוי והזרמת הפסולת, שעוברת דרך איברי הגוף ומנקה אותם, מהאלמנטים העליונים, ועד אלמנט האדמה. המטופל חווה סוג של הקלה מיידית, ומרגיש בהמשך, מקום להכיל מחדש את האנרגיה שבה הוא בוחר.


בריפוי באור, הילינג, רייקי, ישנם דרכי הארקה, שבהם, כשם שעמודי חשמל גבוהים צריכים הארקת זרם גבוה לקרקע, כך גם האדם, לפעמים, צריך לפרוק מעט מן האנרגיה אל הקרקע, מפנה ומנקה את גופו, האנרגטי, מהפסולת האנרגטית שהצטברה בו.


פרחי הבאך, רפואת תדרים, שמקורה בהומאופתיה, משחררת בעזרת תמצית פרחים של תפוח הבר, את הפסולת מהגוף, מטהרת אותו, ומביאה להתמודדות רגשית מודעת עם המקום שמבקש להיטהר, אם זה מתבטא כאלרגיה, או כדחייה עצמית, שיכולה להתבטא בהשמנה מוגזמת, חוסר הגיינה, ועוד דרכים שונות.


כל אלו, הן דרכים טבעיות לטיהור העולם הרגשי, והפיזי, כדרך לטיהור העולם הרוחני שלנו. גופנו האורי, הרוחני, הוא טהור וזך יותר מכל תדר אחר, אך גם בו, יש עוד עבודה לעשות, שכן, אם לא, היינו נשארים ברקיע האור האינסופי שממנו באנו.

גם בטבע, בכדור הארץ, אפשר לראות, כי גשמי החורף הראשונים, מביאים עימם ריח של אבק מהאוויר שנשטף, וההרגשה היא של התחדשות ורעננות, כמו היטהרות של הקרקע, של האוויר, של העולם שלנו.


אנרגיית החורף היא של התכנסות והיטהרות, שטיפת הישן ועשיית מקום לחדש, שיפרח בבוא האביב. בסתיו, נושרות הקליפות, מעטה של עבר שעבר זמנו, כמו העלים שמתגלגלים מענפי העצים, ובחורף, נעמד הגוף החשוף, אם זהו גזע העץ העירום, או גופנו האנרגטי העומד פשוט עור אל מול הגשם, המים השוטפים אותו, ומיטהר, מתחדש ומזרים את כל שיש לו, הלאה ממנו.

לסיכום, אפשר לומר כי מרחב נקי מאפשר נשימה טהורה יותר, וראייה בהירה יותר של המציאות, ואם נשמור על גופנו נקי ומסודר במרחב נעים, נפשנו תתחולל לה יותר בהנאה.


מרחב נקי ומטוהר כזה, יביא בהכרח לשינוי רוחני מהותי בטיהור נשמתנו, שמקרינה אל כל הגופים האלו, ומושפעת מהם בעצם חוסר או הסכמתם להשפע מאורה, ולהיות מושפעים ממנה. נשמה טהורה, נפש טהורה, בגוף מטוהר ומרחב נקי.

 

עדן פלד
נטורופתיה, הרבליזם קליני, הולותרפיה, מנחה סדנאות ריפוי.

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©