שתף

קחו דוגמא מאלוהים 7 טיפים מנצחים/ דפנה לוי

05.12.09

בריאת העולם הושלמה לאחר 7 ימים תמימים. האם גם אנחנו יכולים לברוא לעצמנו עולם פנימי וחיצוני, בריא ומושלם בעזרת 7 טיפים? 7 צעדים ? הדרך לבריאות שלנו עוברת ממש באותה סמטה ויש לה אותו שורש ב.ר.א. בריאות ובריאה חולקים את אותה העוגה.


בואו ניקח דוגמא מהבריאה עצמה:
יום ראשון: האין זה מוזר שכל הדיאטות מתחילות ביום א' ?
" וירא אלוהים את האור כי טוב, ויבדל אלוהים בין האור ובין החושך..." (בראשית א,ד) לפני כל החלטה לפני כל פעולה חייבים להגיע להארה. בלי להבדיל הין חושך לאור, בין מה טוב לי ובין מה לא טוב לי אין החלטה אין פעולה ואין התקדמות לקראת המטרה.


בראשית היה תוהו ובוהו, מי מאיתנו מרגיש שדי! חייבים לעשות סדר בבלאגן, לסדר את היום לסדר את הבית ולסדר את הארוחות ?
היה זה ה' שכך החליט לראשונה, ולפני שברא לנו מציאות חדשה, עשה סדר בתהום באור ובמים.


בואו ניקח דוגמא, וברגע שאנו מגיעים להארה שחייבים לעשות סדר ולשנות את המציאות להתחיל בבריאה, נבדיל בין לפני ההארה לבין אחרי ההארה ונדע שאין דרך חזרה, אולי יהיו שיפורים בגירסה אך לעולם לא נוותר על ההחלטה. הרי גם בבריאה היתה חרטה קלה (מבול נח והסירה) ורצון להתחיל מהתחלה, אך לעולם לא חזרה אחורה למצב של תוהו ובוהו.


יום שני : "ויעש אלוהים את הרקיע ויבדל בין המים אשר מתחת לרקיע ובין המים אשר מעל הרקיע..." (בראשית א,ז)
המיוחד ביום שני הוא יישום ההארה וההחלטה, כאשר החלטנו לעשות סדר בחיים סדר בהרגלים, סדר בתזונה ואנו מחפשים דרך פעולה ותכנית יישימה אולי איש מקצוע, קבוצה, הדרכה, חדר כושר חוג, חברה... ויהי מה, אנו ממשיכים עם ההפרדה: בשבילי ההבדל מים לשמים הוא מה רצוי ומה מצוי.


הרצוי שאהיה עכשיו X קילו פחות, ושאהיה עכשין ב Y כושר יותר, ושהבגד הזה יישב יותר טוב, וההרגשה אחרי הארוחה תהיה ממש קלילה, ועוד רצונות (רצוי) ובפועל המצוי הוא שלעשות שינוי זה לא קל ודורש הערכות, עזרה, מימון ונחישות יותר ויותר גדולה. ולכן יש להמשיך הלאה...


יום שלישי : "ויאמר אלוהים ויקוו המים מתחת השמיים אל מקום אחד ותראה היבשה...ויקרא אלוהים ליבשה ארץ ולמקווה המים קרא ימים...ויאמר אלוהים תדשא הארץ דשא עשב מזריע זרע עץ-פרי...למינהו.." (בראשית א, ט-יב) ביום שלישי הבריאה התרכזה בשתי יצירות: ארץ ומה שגדל על הארץ: ירקות ופירות.


ידוע שכדי להצליח בתכנית תזונה וכדי לתת לגוף את מקור הבריאות והבריאה יש לאכול פירות וירקות. גם דגן כמו חיטה, שעורה, תירס, שיפון וקטניות כמו אפונה, נכנסים לקטגוריה של עשב, כל הזרעים התחילו מעשב.


תינוק המתחיל לאכול אוכל מוצק יתחיל עם ירקות של מרק. יתנו לו גזר ותפו"א, קודם כל. אם כן כל תכנית תזונה חייבת לכלול את תוצר הארץ. בנוסף (שני דברים אמרנו...) הארץ היא מקום טוב להליכה.

 

תכנית ספורט לאורח חיים נכון, יכולה להתחיל מהליכה מהירה וקצבית. הליכה ממריצה את הדם, מחזקת את הלב ושרירי הרגלים, עובדת על שרירי יציבה ומשרה הרגשה של הצלחה, הרגשה טובה של ניצחון ותמיד אני אומרת למתאמנות שאיתי, כשבא לך להישבר לכי להליכה, אפילו של חצי שעה! זה יחזיר את האיזון ויחבר אותך לאדמה.
יום רביעי : "ויאמר אלוהים יהי מאורות ברקיע השמיים להבדיל בין היום ובין הלילה והיו לאותות ולמועדים ולימים ושנים....להבדיל בין האור ובין החושך..." (בראשית יד-יח) למרות שביום הראשון הייתה הפרדה בין חושך לאור והייתה החלטה לעשות סדר, באה הבריאה ומחזקת את ההארה. בתהליך אימוני יש חזרה הדגשה והעמקה של תהליכים בזמנים שונים.

 

תכנית אכילה ותכנית ספורטיבית מתעדכנות בהתאם להישגיי המתאמן ובהתאם להפנמה וכמובן בהתאם לתוצאות. לעיתים קרובות אני שמחה לשמוע ממתאמנים שהליכה של שעה שלוש פעמים בשבוע לא מספיקה להם והם רוצים כל יום הליכה, או אפילו כל יום וסיבוב יותר ארוך. מי שחווה ירידה במשקל והרגשה טובה אחרי ארוחה, ירצה לחדד את התובנה ולחזק את ה תזונה בריאה. והרי זו המטרה...


יום חמישי: "ויאמר אלוהים ישרצו המים שרץ נפש חיה ועוף יעופף על הארץ על פני רקיע השמיים..." (בראשית א, כ) אנו רואים כי הבריאה ממליצה על מזונו של האדם, אם התחלנו בירקות קטניות ודגן, אנו ממשיכים בדג ועוף. ידוע שארוחה טובה מתחילה מהקל אל הכבד: ממרק, לסלט, לפחמימה ובסוף מוצר של חיה (דג, עוף, ביצה, צאן ובהמה). בנוסף יש פה עניין של הרמוניה עם הסביבה, לעבד את האדמה, להיעזר בחיות הטבע. לבקש עזרה ולהיות בסביבה תומכת ומכילה, מספקת ומקבלת.


יום שישי: " ויעש אלוהים את חיית הארץ למינה ואת הבהמה למינה...ואמר אלוהים נעשה אדם בצלמנו ובדמותנו ...זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית א,כה-כז) כמובן אחרי שהשטח הוכן לאחר ההארה, ההפרדה, יצירת מקורות המזון ומקום לתנועה נברא האדם.
כאן בא לידי ביטוי עצם עיקרו של האימון.


תמיד אני אומרת שנעשה סדר מבחוץ פנימה, ברגע שהאוכל והתנועה יהיו מושרשים ומותאמים לגוף, או אז יבוא לידי ביטוי הדבר הנעלה הבא ביטוי עצמי ומיצוי עצמי, עד שלא נסדר את האמצעים הפיזיים שהם אוכל ותנועה, לא נוכל להתקדם לעבר המחשבה הצלולה הברורה היצירה והבריאה. עד שלא נפנים את תכנית האכילה הספורט שמתאים לנו לפי מינון ומטרה, לא תהיה השלמה, נרגיש שמשהו חסר בתמונה.

יום שבת: "ויכל אלוהים ביום השביעי מלאכתו אשר עשה וישבות ביום השביעי מכל מלאכתו...ויקדש אותו כי בו שבת..." (בראשית ב, ב-ג)
הפרק הבא מתחיל בשבת. וזוהי עוד דרגה של הארה. עוד עבודה ברובד אחר, בריאה שונה. בריאה של השקט והמחשבה, של מנוחה והתכוננות לקראת הבריאה הבאה.


התבוננות הפנמה ולמידה, התכנסות והפסקה של עשייה על מנת לחשוב על מה שהיה. מעניין הוא שאנשים שבאים לקליניקה שלי (שנמצאת כידוע במקום פסטורלי שמצריך נסיעה) אומרים לי, הנסיעה הזו נתנה לי זמן לחשוב...אז הם חושבים בנסיעה הלוך ובנסיעה חזור...
אנשים קמים מוקדם בבוקר בשביל לעשות מדיטציה, נפגשים עם עצמם במערה ( לגברים שבין הקוראים) מוצאים את עצמם חושבים ומתכננים בפקק תנועה. השבת אינה דווקא יום מסוים אלא המלצה ל"רק-רגע" תוך כדי השבוע. לסיכום : קח הפסקה, תעשה שביתה זה חלק מהבריאה.


בתהליך הבריאה, כל יצירה נגמרת במשפט וירא אלוהים כי טוב. היתה בחינה ומסקנה. וביום שישי יש ממש חשבון נפש ממש רגע לפני השביתה " וירא אלוהים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד..." (בראשית א, לא)

וכך עובר השבוע ונברא העולם ומלואו המתאר לנו תהליך מוצלח, עם סדר, דרך ומטרה. ונותן לנו רמז שכל תהליך שנעשה יהיה מוצלח אם יהיו בו את הרכיבים הנכונים.
הרכיבים של עוגת הבריאות והבריאה הם:
הארה (מהו חושך עבורי ואיפה האור)
הפרדה (רצוי ומצוי)
אכילה ותנועה על פני האדמה
להעמיק את ההארה תוך התמדה ובחזקה
הרמוניה עם הסביבה
להמשיך ברמת מודעות יותר גבוה ולשאוף לביטוי עצמי
להתבונן בתהליך מתוך השביתה, לצאת עם מסקנה.

הרי לנו תאור מושלם של העולם, ואני כיצירי הבריאה בכבודה ובעצמה, מסוגלים לתהליך זהה, בכל עת שתבוא לה ההארה. האם ניתן להשפיע על בואה של ההארה? האם אפשר לתזמן אותה ?


התשובה כן! בצאת השבת. ברגע שהשביתה נגמרת, ברגע שאומרים שבוע טוב, אז מגיעה ההארה כמובן, מתוך החשכה.

דפנה לוי 

 "עלי דפנה – שילוב מנצח של ספורט ותזונה" מדריכת כושר ובריאות, יועצת תזונה ומאמנת אישית לפי שיטת האלו"פים לאורח חיים בריא.

www.aley-daphna.co.il

[email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©