שתף

הספריה הראשונה בישראל לעובדים הזרים/ מיכל פישר

13.12.09

"בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר" (ש"י עגנון)

בימים אלה הוקמה בגן לוינסקי, בשכונת נוה שאנן בדרום תל אביב, ספרייה ציבורית רב-תרבותית ורב-לשונית לבני הקהילות הזרות בעיר.
בדרום תל אביב מתרכזות מרבית הקהילות הזרות. על-פי אומדנים הם מונים כארבע מאות אלף איש, 300,000 איש בקירוב הנם מהגרי עבודה ללא רישיון עבודה בישראל.

 

ספריית גן לוינסקי מאפשרת לבני הקהילות בני כל הגילים נגישות לספרות בשפות האם שלהם, ומציעה את הקריאה כמרחב אינטימי וחופשי לו זכאי כל אדם באשר הוא אדם. הספרייה מכילה כ-3500 ספרים בשפות שונות: סינית (מנדרינית), אנגלית, אמהרית, רומנית, ספרדית, צרפתית, ערבית, תאית, נפאלית, הינדית, נפאלית וטגאלו (פיליפינית). בספריית הילדים יש גם ספרים בעברית.


הספרייה היא יוזמה של עמותת "ארטים (Arteam)- צוות אמנות בינתחומי" הפועלת בהתנדבות לקידום יוזמות של אמנים ופרויקטים קהילתיים וחינוכיים. היא פועלת מאמצע אוקטובר 2009, בשיתוף פעולה עם העמותות "טופז" ו"ברית עולם".

תשכחו מהספרייה הציבורית במקום מגוריכם. תעזבו את הרעיון של אולם המלא בספרים על פי שיטת מיון וקטלוג קפדנית. תגידו שלום לאווירה חמורת הספר, ולשקט הנקטע מידי פעם על ידי שיעול או עיטוש רפה של אחד הקוראים.

 

כאן תמצאו 2 ארונות המלאים בספרים בשלל שפות. ארון קטן- לילדים, וארון גדול- למבוגרים. הארונות ממוקמים על הקיר של מקלט ציבורי בשטח הפתוח של גן לוינסקי. אין קירות סגורים, אין אווירה חמורת ספר. יש הרבה רעש, המולה, עניין וצחוק.


ילדים מתרוצצים על אופניים וברגל. אנשים מבוגרים עוברים, מעלעלים, מעיינים. חלקם מתעניינים ומקבלים פרטים על הספרייה ועל איך אפשר לשאול ספרים. גם ישראלים מתעניינים ושואלים מה זה הדבר הזה. חלקם מביעים הערכה ורצון לעזור, חלקם אפילו פותחים כרטיס קורא לעצמם.


על "מדף הישיבה" מעץ הצמוד לספרית הילדים מתאספת חבורה של זאטוטים בשלל גילאים, היושבים בשיכול רגליים וקוראים או ממציאים סיפורים על פי התמונות. הילדים בשלל צבעים – מבלונד רוסי דרך עיניים אסייתיות מלוכסנות עד לשחור מקורזל אפריקאי. חלקם מתגודדים סביב המתנדב או המתנדבת שמקריאים להם סיפור בשפת אימם...עברית.

הדרך שלי לספריה היתה ארוכה, ועברה דרך טיול בנפאל והודו (מרץ עד מאי 2009) עם הטבעה עמוקה של העולם השלישי על תרבותו, אנשיו וערכיו בנשמה. הטיול חיבר אותי לעולם המוצא של ה"אנשים השקופים", שאף פעם לא ראיתי באמת גם אם הם נמצאים במאות בתל אביב, עיר שבה אני מבלה שעות רבות מידי חודש.


בימים הראשונים שלי בנפאל, המדינה הראשונה שאינה מערבית שפגשתי, אמרתי בהשתוממות לחברה שבאה איתי: "הי, כולם כאן עובדים זרים". האמירה הזאת, על ההתנשאות המגולמת בה, שיקפה את האופן שבו ראיתי עד אז את אותה קבוצה של אנשים שחוצים אוקיינוסים לארצות רווחה בה יוכלו להרוויח כסף לרווחתם ולרווחת בני משפחתם: "עובדים זרים". לא ממש בני אדם בעלי היסטוריה, זהות, ושייכות משפחתית ותרבותית, אלא בני אדם פונקציונאליים, שממלאים תפקיד: "עובדים זרים".


בנפאל יצרתי קשר קרוב עם מנש (הקרוי מנשה בקרב התרמילאים הישראלים), מוכר בחנות ציוד למטיילים העובד 12 שעות ביום ומרוויח כ- 5000 רופי לחודש (250 שקל), והתוועדתי לראשונה לחלומות, תקוות, אכזבות, ולסיפור האישי ורקע משפחתי של אדם צעיר המנסה לפלס את דרכו בהצלחה בעיר הבירה קטמנדו, כמו מאות ואלפי צעירים בכל העולם וגם בסביבתי הקרובה- ישראל.

עם חזרתי לארץ יצרתי קשר עם עמותת "ברית עולם" ודרך עבודתי שם הגעתי לליאור ווטרמן ולספריה. הספרייה היא אחד המקומות היחידים בעיר הזאת המיועד לזרים, שעונה על צורך אנושי בסיסי של בני אדם באשר הם: תרבות, אמנות, הרחבת אופקים, חיבור למילה הכתובה ולצוהר שהיא פותחת אל עולמות של דמיון, חוויה ורגש.


עלעול קצר בספרי האנגלית בספריה למבוגרים חושף מנעד עשיר של ספרות קלאסית עד לספרות פופולרית. ספרים לדוגמא: ענוג הוא הלילה (סקוט פיטג'רלד), קוד דה וינצ'י (דן בראון) אוסף שירים של רבינדרנת טאגור (סופר הודי, זוכה פרס נובל), ועוד.

חבורת ה"ספרנים" המתנדבים שנמצאים איתי במשמרת זה גם לא מה שהכרתם. .. תשכחו מרווקה הזקנה וחמורת הסבר עם השיער האפור האסוף לפקעת על הקרקפת. כאן תמצאו את נמר (כמו החיה), אמן ג'אגלינג צעיר, שתוך כדי שיחה מחזיק כדור אדום על הראש ומגלגל אותו בין האוזניים, אל המצח וחוזר חלילה.

 

תמצאו את ארבל שחזרה מהתנדבות בנפאל והיא מרשימה את הנפאלים שבאו לספריה בשיחה בנפאלית מתגלגלת. אחד מהם מתעקש להתקשר בסלולארי לחבר שלו כדי שהחבר יתרשם מהפלא הלבן. אולי תפגשו גם את אלכסנדרה מדרום אמריקה, שבחרה לבוא לארץ לגור עם החבר הישראלי: מהגרת שעובדת בספריה של זרים (יחי ההבדל הקטן). ועוד.

 

החוויה שלי, מעבר להתנדבות עצמה, היא שיש לי הזכות לפגוש חבורה של אנשים טובים, ממגוון שדרות בהוויה הישראלית, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו.

העבודה בספריה נחלקת לשניים: עבודה בעמדת המחשב הכוללת קליטה של מנויים חדשים, הנפקה של כרטיסי קורא והחלפות ספרים. הפתיחה הרשמית של הספרייה היתה ב- 31.10.09 ונכון לעכשיו מספר המנויים בספריה קטן יחסית, אבל הוא הולך וגדל מידי שבוע.

 

בימים אלה, עיקר העבודה היא עם הילדים הרבים שבאים לספריה.
כל אחד מאיתנו יושב עם קבוצה של ילדים ומקריא להם סיפור. אנחנו מפליגים לעולם של דמיון ופנטזיה ונהנים מהקסם הגלום בין הדפים. לפתע קם נמר וניגש לדשא שליד הספרייה. הוא מתכופף ומרים מזרק משומש וזורק אותו לפח. רגע קטן של מציאות שמזכיר לנו את ההקשר בו אנו נמצאים.


אנחנו חוזרים לדפים. אנו מוצאת את עצמי מקריאה את "רטטוי"- על העכבר רמי החולם להיות שף בפריז, לניקיטה, ילד רוסי מתוק להפליא בן 5, שאחותו בת ה- 8 המשגיחה עליו, מאזינה לסיפור של מתנדבת אחרת. בהמשך מגיעה ילדה סינית עם אמא שלה. הילדה ניגשת אלי בטבעיות, שולפת את "פיטר פן" מהמדף, מגישה לי את הספר ומתיישבת על ברכי.

 

הסיפור הופך להיות יצירתי במיוחד כי הילדה, כמו פיטר בעצמו, עפה עם הטקסט ומעטרת אותו בפרשנות אישית, ובסיפורים שהיא רואה בתמונות. לרגע אני יוצאת מעצמי ורואה את ה"מיקס" של הסיטואציה מהצד: אני מספרת את פיטר פן (ספרות אנגלית) בשפה העברית (של העם היהודי) לילדה ממוצא סיני. נראה לי הזוי. לילדה שישבה על ברכי והתרפקה עלי בנינוחות זה נראה טבעי לחלוטין.

מי יודע? אולי היא צודקת.

הספרייה פועלת בסופי שבוע- בימי שבת וראשון בין השעות 15:00-19:00. גן לוינסקי נמצא בפינת שדרות הר ציון ורח' לוינסקי
אפשר להגיע במיניבוסים של קו 4 וקו 5 זה כמעט בסוף המסלול של שניהם קרוב מאד לתחנה המרכזית החדשה כולם מוזמנים לבקר!!

לפרטים, התנדבות ו/או הצעות ליוזמות לפעילויות חדשות, כולל הופעות ו\או ג'מים שיתקיימו בגן:
ליאור ווטרמן, מנהל תפעולי של הספריה

[email protected]
אתר עמותת "ברית עולם":

 http://www.britolam.org/heb/Index.asp?CategoryID=392

 

מיכל פישר
מנחת קבוצות, כותבת, מתנדבת ומטיילת. [email protected]

שלח לחבר  
שנה גודל Powered by Bonsite ©
    
24/12/09 00:30
רוצים להתעדכן באירועים החדשים הרבה לפני כולם? רוצים לקבל את התוכן החדש שלנו? השאירו מייל ונעדכן אתכם בכל שבוע

חיפוש במאמרים

כותבי הבית שלנו

מאמרים

יוגה
נומיינד - השער לעולם הרוח - כל הזכויות שמורות ©